Rakušan: Máme odvahu na reformu penzí. Lidé s nejnižší dostanou 36 korun, zuřila Vildumetzová

Ekonomická situace je tíživá, důchodcům ale nic nebereme, řekl ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. V Partii Terezie Tománkové uvedl, že až vláda premiéra Petra Fialy (ODS) měla odvahu jít do důchodové reformy, na rozdíl od vlády Andreje Babiše (ANO). Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) mu na CNN Prima NEWS oponovala slovy, že lidé s nejnižší penzí dostanou navíc jen pár desítek korun.

„Vidíme tíživou ekonomickou situaci, ale nemalujme schéma, že důchodcům něco bereme. Každý důchodce dostane něco k 750 korunám. Každý šestý důchod v této zemi jde z deficitu. Ptám se: za osm let vlády hnutí ANO tady nebyla připravena žádná důchodová reforma. A vy teď bohorovně říkáte, ať si jdeme sednout k jednomu stolu?“ řekl Rakušan v Partii na konto svého stínového protějšku z hnutí ANO.

V kabinetu Petra Fialy (ODS) podle vicepremiéra stále probíhá debata v rámci pětikoalice, jakou podobu mají řezy do důchodových parametrů mít. Podotkl, že změna je ale nutná. „Naše vláda na rozdíl od té vaší má politickou odvahu jít do něčeho tak těžkého, jako je důchodová reforma. Musíme ji ale udělat společně, abyste ji po případných vašich vítězných volbách zase nezrušili,“ pokračoval Rakušan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

Vildumetzová ale argumentovala, že senioři měli nárok na nesníženou valorizaci, a vláda jim ji sebrala. „Teď se vžijte do situace, že Ústavní soud rozhodne ve prospěch seniorů. Takže se to bude muset vracet, popřípadě i s nějakým penále. A myslím si, že jsme měli jedinečnou možnost spolupracovat a přijít s racionální důchodovou reformou,“ stála za svým názorem stínová ministryně vnitra.

Z rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat snížení valorizace byla podle svých slov zklamaná. „Zjistil si pan prezident, že dostanou přidáno 36 korun? S důchodovou reformou nepřišel nikdo za x let. Myslím si, že kdyby prezident zákon nepodepsal, měli bychom jedinečnou možnost si sednout ke stolu a konečně s nějakou důchodovu reformou přijít,“ reagovala Vildumetzová.

„Prosím, nedávejte nám podmínky, za jaké chvíle a situace si k nám k tomu stolu sednete,“ okomentoval ministr Rakušan výtku místopředsedkyně poslanců ANO.

Tagy:
stůl Vít Rakušan STAN ODS ministr vnitra Partie hnutí ANO pořady CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové důchodová reforma ANO 2011 Starostové a nezávislí reforma vláda stínová vláda Ministerstvo vnitra České republiky Jana Vildumetzová starobní důchod