Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Vít Rakušan

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).

„Volba Mlejnka nebyla šťastné rozhodnutí. Myslím, že to měl (Rakušan) přehodnotit,“ míní Peksa. Ministr vnitra totiž do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenoval Mlejnka i s vědomím toho, že byl v kontaktu s obviněným podnikatelem Redlem z kauzy Dozimetr.

Rakušan v posledních dnech opakovaně potvrdil, že Mlejnek má jeho důvěru. Vicepremiéra podržel v jeho rozhodnutí i premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády měl dokonce Mlejnek sehrát v kauze pozitivní roli. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová později prohlásila, že o ničem takovém neví.

„Pokud si šéf resortu nebyl schopný Mlejnka prověřit, tak udělal chybu v tom, že nevolal po jeho okamžitém odvolání,“ kritizoval Rakušanovo rozhodnutí také opoziční europoslanec Kovařík. Předseda Starostů podle něj není schopen zvládat situaci ani ve svém hnutí. „Jsou přítěží celé koaliční vlády,“ dodal.

Vláda se ale bez Starostů a jejich 33 poslanců neobejde. STAN získal díky kroužkování nad Piráty po sněmovních volbách výraznou převahu, i proto jsou vztahy mezi oběma uskupeními napjaté. „Vůči této koalici jsem byl kritický už od začátku. Byla to chyba,“ míní Peksa. Starostové by podle něj měli být více transparentní.

Babiš je paranoidní

Pirátský europoslanec se ale obul i do Kovaříkova nadřízeného, bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého francouzský soud vyšetřuje kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Lídr hnutí ANO tvrdí, že se vládní koalice jen snaží, aby veřejnost upřela pozornost jinam než na její problémy.

„Neexistuje způsob, jak by ‚polistopadový kartel‘ (označení, které často používá Babiš směrem k vládě, pozn. red.) mohl kontrolovat francouzskou prokuraturu. Pokud Babiš věří tomu, že ho vyšetřují na objednávku, tak je, při vší úctě, velmi paranoidní,“ rýpl si v této souvislosti do expremiéra Peksa.

Tagy: