Buď ho sejmeš, nebo jdeš. Babiš by dal Rakušanovi v kauze Mlejnek nůž na krk

Andrej Babiš o drahotě i stíhání ve Francii

Kauza kolem šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka a jeho napojení na trestně stíhaného podnikatele Michala Redla hýbe českým politickým prostředím. Expremiér Andrej Babiš (ANO) v Novém dni na CNN Prima NEWS řekl, že být zpět ve vládě, apeloval by na ministra vnitra Víta Rakušana, aby Mlejnek odstoupil. Kritizoval také přístup současného kabinetu Petra Fialy (ODS).

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má pevné místo ve vládě, zdůraznil v úterý premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj není důvod, aby předsedovi Starostů nevěřil kvůli šéfovi civilní rozvědky Petru Mlejnkovi. Ten čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Rakušan zopakoval, že odstoupit ze svého postu kvůli tomu nehodlá.

„Buď ho sejmeš, nebo jdeš. Řekl bych Rakušanovi, že má dvě hodiny, aby Mlejnek odstoupil. Kdyby ne, udělal bych koaliční radu. Fiala by bez STANu neměl vládu, takže mohl Rakušana vyměnit třeba s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Jenže oni mají koryta, to je vrchol jejich kariéry. Ta auta, platy, jídlo a všechno okolo,“ kritizoval přístup vlády Babiš.

O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty se stíhaným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Rakušan dříve uvedl, že Mlejnek má nadále jeho důvěru. Zároveň připomněl, že šéf ÚZSI disponuje prověrkou NATO Secret a bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné, o vyšší stupeň zažádal.

„Rakušan v červnu říkal: ‚Padni komu padni‘. Gazdík a šéf České pošty kvůli kauze Dozimetr skončili, ale Mlejnek je v pohodě,“ pokračoval Babiš.

Jakou má kabinet pro své kroky argumentaci? „Vláda na středečním zasedání neshledala důvody k odvolání Petra Mlejnka z pozice ředitele civilní rozvědky. Funkci by nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné,“ uvedl Rakušan. Pokud by vláda či premiér vyjádřili jiný názor, mohou podle Rakušana přijít určitá rozhodnutí. Sám ale na svém postupu při Mlejnkově výběru nespatřuje nic pochybného. Úkoly, které mu dosud vláda nebo přímo ministr vnitra udělil, šéf ÚZSI podle Rakušana plnil velmi dobře.

Fiala Rakušanovi věří

Sám Rakušan o kontaktech Mlejnka a Redla věděl ještě před jmenováním šéfa rozvědky. Místo ve vládě má ale pevné. „Nevidím důvod pro to, abych mu nevěřil,“ řekl Fiala. Podle něj je hlavním cílem, aby se „zpravodajské služby těšily důvěře“. „Fiala ale není manažer a neví, co znamená rozhodovat se,“ rýpnul si Babiš do premiéra. Rakušana pak během rozhovoru ironicky označil za „kápa“.

Podle Fialy navíc vláda ve středu obdržela informaci, že Mlejnek sehrál „pozitivní roli“ při objasňování pražské korupční kauzy Dozimetr. Ta je spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Jenže realita je možná trochu jiná. „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla Deníku N vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Mluvčí vlády Václav Smolka v reakci na její slova trval na svém. „Podle nám předložených informací Petr Mlejnek sehrál v kauze Dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení,“ konstatoval.

Babiš veškerá obvinění odmítá

Sám Babiš je přitom v posledních dnech opět v hledáčku policie. Po kauze Čapí hnízdo francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie, vyšetřování zahájil v únoru. Babiš v pátek zopakoval, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. Detaily o vyšetřování nezná, informaci má z médií. Nákupem se podle Deníku N zabývala i česká policie, případ ale odložila.

Babiš prý o vyšetřování nic neví a diví se, proč se zprávy objevily až teď. Vinu přikládá opět české vládě s ohledem na blížící se komunální a senátní volby. Jak ale přiznal v Novém dni, důkazy pro svá tvrzení nemá.

Tagy: