Rakušan: Co jsme zdědili po Babišově kabinetu? Prázdné zásobníky plynu a závislost na Rusku

Po vládě Andreje Babiše (ANO) jsme zdědili prázdné zásobníky plynu a závislost na Rusku, prohlásil v nedělní superdebatě televize CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj vláda dělá pro lidi v krizi dost, například naplnila 85 procent zásobníků plynu. Reagoval tak na šéfa Přísahy Roberta Šlachtu, který řekl, že kroky vlády jsou chaotické, nesmyslné a že krizi vláda nezvládá.

„Že vláda nic nedělá? Zdědili jsme po Babišově kabinetu prázdné zásobníky plynu a závislost na Rusku, kdy Vladimir Putin rozhodoval, jak to v České republice bude vypadat,“ rozčílil se v superdebatě Rakušan.

Připomněl, že vláda naplnila zásobníky plynu na 85 procent. „Je třeba nejdříve plyn zajistit, pak určovat cenu,“ podotkl s tím, že v pondělí vláda oznámí, jak ceny energií zastropuje.

Ministr vnitra tak reagoval na šéfa Přísahy Roberta Šlachtu, dle kterého jsou kroky vlády chaotické a nesmyslné. „Jsem rád, že se konečně bavíme o nějakém zastropování cen. Že situaci zvládáme, slyšíme už půl roku,“ vyčetl vládní pětikoalici.

Stejně mluvila například i šéfka KSČM Kateřina Konečná. „Především bychom si měli uvědomit, že tato vláda od prosince, kdy začaly problémy s energiemi, nic nedělala. Co jste udělali jsou drobné. Lidí v chudobě přibývá dvojnásobně, je to neskutečná ostuda,“ pustila se do kabinetu.

Jurečka: Zvládneme to

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale za vládu platí, že energií, plynu i pohonných hmot bude v zimě dostatek. „A cena bude taková, aby to domácnosti, podnikatelé a veřejný sektor zvládli. Jako vláda se snažíme, aby se situace uklidnila. Aby se nezavíraly školy, nemocnice a podobně. Zvládneme to,“ ujišťoval v debatě.

Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) navíc lidé, kteří jsou ve finanční nouzi, mohou využít sociální programy, které v současné době běží, například příspěvek na bydlení.

O zastropování cen elektřiny pro domácnosti a školy či nemocnice v Česku má vláda rozhodnout v pondělí večer. Chce také garantovat ceny proudu pro veškerý průmysl. Limitní cena elektřiny pro podniky, kde by bylo dobré cenu zastropovat, je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) 200 eur za megawatthodinu (MWh), tedy v přepočtu zhruba pět tisíc korun.

„Naši experti spočítali, že u plynu maximální cena je 100 eur, tedy 2 500 korun. U elektrické energie by to mělo být zastropováno na 3 500 korun. To je cena, která zabrání tomu, aby ČR bohatnoucím energetickým firmám dál platila nehorázné sumy a zároveň zajistila sociální smír,“ radil v debatě kabinetu šéf ČSSD Michal Šmarda.

Záznam předvolební superdebaty si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

13:27

Finsko od půlnoci uzavře hranice pro ruské turisty, oznámil ministr

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.