Zastropování cen energií musí být kompromisem, míní expert. Tarif přišel pozdě a pomáhá málo

Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií

Experti k cenám energií a vládní pomoci

Vláda s pomocí v energetické krizi přichází pozdě. V pořadu Partie PLUS to uvedl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Doplnil, že stěžejní bude vládní pomoc, kterou má kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) představit v pondělí. Ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek navíc varoval před zásadním problémem v podobě zastropování cen pro teplárny.

Občané díky vládním opatřením budou moci využívat například úsporný tarif, již nyní mohou čerpat některé z příspěvků. „Úsporný tarif by mohl pomoci v jednotkách tisíc korun. Mnoha domácnostem se však zvedají náklady o desítky tisíc. Je to sice úleva, ale bohužel přišla pozdě a v malé míře. Síkela (ministr průmyslu a obchodu za STAN, pozn. red.) přiznal, že se připravovala idea tarifu v jiných podmínkách. Nyní to nesplňuje očekávaní, která spotřebitelé mají,“ podotkl Gavor.

Nicméně by pomoc formou tarifu nezavrhoval. „Nyní, v krizové situaci, bude stěžejní rozhodnutí vlády, na které všichni čekáme. Doufejme, že se podrobnosti dozvíme v pondělí – tedy strop u cen energií, který musí být udělán skrze kompromis. Nesmí to být populisticky nízké, aby si to nevyžádalo neúměrné náklady a na druhé straně, aby zastropovaná částka ulevila,“ dodal.

Hostem pořadu byl také ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek, který varoval před tím, že by se zřejmě neměly zastropovat ceny pro teplárny. „To bych považoval za velký problém. Půl milionu domácností bychom vyhodili oknem. Apeloval bych, aby se zastropovaly také ceny plynu pro všechny domácnosti, a nejen pro některé,“ doplnil.

Na co by si lidé měli u svých dodavatelů energií dát pozor? A zaspal v pomoci lidem i Brusel? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Tagy: