Razie v nakladatelství Naše vojsko. Policie zabavila nacistické kalendáře

Policisté v úterý odpoledne zasahovali v nakladatelství Naše vojsko a zabavili zejména kalendáře s nacistickými pohlaváry. Ty jsou od konce května předmětem trestního oznámení, které podal předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma.

Před prodejnu nakladatelství Našeho vojska na pražském Smíchově přijelo v úterý několik policejních aut. Kriminalisté následně celé nakladatelství přibližně na hodinu a půl uzavřeli. Podle informací, které na místě zjišťoval reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, si policisté kromě kalendářů odnesli také hrníčky s vyobrazením lékaře a člena organizace SS Josefa Mengeleho. Majitel Našeho vojska Emerich Drtina bude, dle svých slov, teď vyčkávat, jaký závěr z celé razie vyšetřovací orgány nakonec vyvodí.

Podle Drtiny v tom ideologie není

Spor o kalendáře s portréty osobnostmi třetí říše pro rok 2021 začal 25. května, kdy předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení. Podle něj společnost porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Klíma dále považuje za zcela neúnosné, že se v Česku i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují jeho představitelé.

Následující den, 26. května, sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS majitel nakladatelství Emerich Drtina, že kalendáře s nacisty mohou být vůči obětem holokaustu nevkusné, ale že on sám žádnou ideologii nezastává. Prý jde hlavně o byznys a občas rád někoho vydráždí.

Tagy: