CNN Prima News nacista

nacista

Výpis příspěvků ke štítku „nacista“

Kubišova neteř: Honzíček byl zbojník s dvojkou z mravů. Škrtil spolužáky, tátu měl divocha

Jana Kubiše měli ve škole za pěkné kvítko, patřilo k němu rošťáctví a nahánění děvčat. Jenže ševcův syn z Dolních Vilémovic u Třebíče to v životě neměl lehké – dávno před tím, než poslal do pekla nacistického tyrana Reinharda Heydricha, mu jako malému brzy zemřela maminka, vyrůstal v chudobě, musel se obejít bez táty zavřeného za choulostivý přečin. Dnes stojí před Janovým rodným domem busta. A hrdinova neteř se synovcem pro CNN Prima NEWS vyprávějí, že se rodina dočkala mnohé bolesti nejen za války, ale i po ní.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Porovnání historika: Jak Ukrajinu zpustošili nacisté a jak ji ničí ruská armáda

Hořící ukrajinské vesnice a rozbombardovaná města na aktuálních fotografiích připomínají snímky z léta 1941, kdy tehdy sovětskou Ukrajinu dobývali nacisté. „Když porovnám některé snímky hořících vesnic v létě 1941 s fotografiemi z dnešní války, jsou skoro identické. Včetně hořících dřevěných domů na venkově,“ říká historik Jan Boris Uhlíř, přední odborník na dějiny druhé světové války.

Žádné nacisty jsme neviděli, proti Putinovi povstaneme. Ruští zajatci promluvili pro CNN

Rozhovor americké stanice CNN se třemi ruskými zajatci ukrajinské armády ukazuje, že jsou někteří ruští vojáci misí na Ukrajině a utrpením ukrajinských civilistů hluboce znepokojeni. Ostře také kritizovali svého vrchního velitele Vladimira Putina. Dokonce plánují proti němu po návratu do vlasti povstat. Jejich výpovědi podporují teorie, že přinejmenším někteří ruští vojáci mají s válkou na Ukrajině morální problém.

Zemřel vyznamenaný válečný hrdina Viktor Ráža. Nacistům škodil už jako malý kluk

Ve Vojenské nemocnici v Olomouci zemřel válečný veterán Viktor Ráža, bylo mu šestadevadesát let, uvedl v neděli ředitel nemocnice Martin Svoboda. Veterán má na kontě řadu vyznamenání a medailí, mezi posledními byla medaile od ministra obrany udělená předloni k 75. výročí konce 2. světové války. Viktor Ráža zemřel v pátek, potvrdila na svých stránkách také organizace Paměť národa.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

S manželem zavraždili své děti. Magda Goebbelsová ale dříve nosila Davidovu hvězdu

Jméno Magda Goebbelsová je asi málokomu zcela neznámé. Spolu s manželem, nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem, zavraždili svých šest dětí. Řada detailů už ale tak známých není. Například to, že podporovala vznik izraelského státu, nosila Davidovu hvězdu a byla buddhistkou. Co stálo za proměnou ženy, která se narodila přesně před 120 lety?