reklama

Recept na krizi: Toyota bude v kolínském závodě vyrábět staronový model Corona

/ fotografií

Toyota jde v poslední době nahoru, a to i na českém trhu, kde donedávna hrála spíše druhé housle. Koronavirus nicméně trochu přistřihl křídla všem a ani Japonci neponechávají nic náhodě – v kolínském závodě značky bude od července vedle nového Yarisu vznikat také nový model s osvědčeným názvem Corona.

reklama

Lékem na recesi má být podle Toyoty model staronového jména Corona. Vůz se stejným názvem se do ČSSR dovážel už na přelomu 60. a 70. let jako vůbec první japonské auto a k jeho majitelům patřil třeba prezident Gustáv Husák. Vyráběl se do roku 2001, pak se jeho nástupcem pro Evropu stal model Avensis. Jde tedy o velký rodinný sedan střední třídy.

Musíme táhnout za jeden provaz

„Krize způsobí, že lidé ani firmy nebudou mít peníze na nová auta v současných cenových relacích, vidíme to už teď na našich hybridech. Corona už se za dobu své existence několikrát zaplatila, takže její výroba bude mnohonásobně levnější. Podařilo se nám z Japonska dovézt původní výrobní linku. Navíc přicházíme s revolučním konceptem výbavy i výroby,“ uvedl Marek Postýlka, ředitel českého zastoupení Toyoty.

Model Corona se bude vyrábět výhradně s karoserií sedan a pohonem předních kol.
Model Corona se bude vyrábět výhradně s karoserií sedan a pohonem předních kol.
Zdroj: Toyota

„Nový model budou v kolínské továrně odděleně od nového Yarisu vyrábět lidé nakažení koronavirem, tedy s lehkým průběhem nemoci COVID-19. Předpokládáme, že jich brzy bude v populaci většina, takže o pracovníky nebudeme mít nouzi. Rádi vezmeme i zkušené borce z továren v Mladé Boleslavi, Kvasin nebo Nošovic.“

Pracovníci budou drženi v karanténě v přísně střeženém stanovém městečku na pozemku kolínské továrny a budou pracovat jen za byt a stravu. Půjde o jakousi formu jejich léčby bez nutnosti ztráty sociálních kontaktů a zaměstnání a vůz se díky nízkým nákladům na výrobu stane dostupný širokým masám. Infikovaní zájemci se mohou hlásit s pozitivním PSA testem na vrátnici,“ doplnil Postýlka.

K tématu

Vláda se probudila?

Podle Postýlky už česká vláda ústy ministryně financí Alenky Divé přislíbila dotaci na každý prodaný vůz, který bude dodáván s integrovaným ozónovacím rozprašovačem, respirátory a rouškami. Corona se tak stane s přehledem nejdostupnějším vozem na českém trhu.

Corona bude univerzální konzervativně střižený vůz s jednoduchou robustní konstrukcí a dostatkem místa pro pět cestujících a jejich zavazadla. K dostání bude s jediným motorem, a sice osvědčeným dvoulitrovým čtyřválcem 3S-GE14 pálícím benzin.

Za příplatek bude k mání i analogová navigace (tzv. autoatlas) a automatická dvoustupňová převodovka Praga.
Za příplatek bude k mání i analogová navigace (tzv. autoatlas) a automatická dvoustupňová převodovka Praga.
Zdroj: Toyota

Premiéra na svátek práce

Nízkou hladinu emisí dle stávajících východoevropských norem zajistí dodatečné vstřikování řepkoviny. Jde o patent českého národního podniku Nazdičert. Nová Corona bude oficiálně představena na 357. tiskové konferenci vlády ČR v rámci tradiční vojenské přehlídky na Prvního máje, která bude prostřednictví telemostu Praha–Moskva současně promítána na kremelskou zeď.

K tématu

Tagy: Toyota TPCA roušky respirátory karanténa koronavirus COVID-19 Apríl Toyota Corona toyota Toyota kolín
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Téměř sedm let čekali lidé z Vlachovic-Vrbětic, až vyšetřovatelé najdou viníka výbuchů v muničních skladech za obcí. „Teď už ho konečně máme, tak ať platí. Rusáci mi dluží nejméně milion, a to jen za ztracené dotace na naše pole,“ rozčiluje se farmářka Renata Pekařová. Podnikatel v lesnictví Dalibor Olšák zase v areálu muničních skladů koupil 117 hektarů lesa, škody jdou do desítek milionů. „Rád bych, aby stát s Ruskem nějaké odškodnění vyjednal, ale půjde to těžko. Tohle je příliš velká hra s globálními rozměry,“ přemítá.

Vláda

Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu

Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (za ANO) věděli o možném zapojení Rusů do výbuchu ve skladu ve Vrběticích už v březnu, tvrdí web Neovlivní.cz. Znamenalo by to, že i když vládní politici věděli o možném „teroristickém útoku na Českou republiku“, jak incident označují zástupci opozice i odborníci, ponechali Rusko v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Babiš trvá na tom, že se o zapojení agentů jednotky GRU do exploze muničního skaldu dozvěděl až v dubnu.

Jan Hamáček

SLEDUJTE ŽIVĚ briefing Jana Hamáčka: Ministři EU jednali o vyhrocené situaci s Ruskem

SLEDUJTE ŽIVĚ briefing Jana Hamáčka: Ministři EU jednali o vyhrocené situaci s Ruskem

Vyostřenou situací mezi Ukrajinou a Ruskem se v pondělí dopoledne budou zabývat ministři zahraničí zemí EU. Ústředním tématem jednání by mělo být to, jak by evropský blok mohl přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, který nyní nabírá na síleMinistři by měli diskutovat i o česko-ruských vztazích, které se vyostřili poté, co vyšlo najevo, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti. Sledovat briefing ministra zahraničí Jana Hamáčka můžete v televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku od 10:30.

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí kontrolní úřad
Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?
Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček
Další články
reklama
reklama