reklama

Recept na krizi: Toyota bude v kolínském závodě vyrábět staronový model Corona

Toyota jde v poslední době nahoru, a to i na českém trhu, kde donedávna hrála spíše druhé housle. Koronavirus nicméně trochu přistřihl křídla všem a ani Japonci neponechávají nic náhodě – v kolínském závodě značky bude od července vedle nového Yarisu vznikat také nový model s osvědčeným názvem Corona.

reklama

Lékem na recesi má být podle Toyoty model staronového jména Corona. Vůz se stejným názvem se do ČSSR dovážel už na přelomu 60. a 70. let jako vůbec první japonské auto a k jeho majitelům patřil třeba prezident Gustáv Husák. Vyráběl se do roku 2001, pak se jeho nástupcem pro Evropu stal model Avensis. Jde tedy o velký rodinný sedan střední třídy.

Musíme táhnout za jeden provaz

„Krize způsobí, že lidé ani firmy nebudou mít peníze na nová auta v současných cenových relacích, vidíme to už teď na našich hybridech. Corona už se za dobu své existence několikrát zaplatila, takže její výroba bude mnohonásobně levnější. Podařilo se nám z Japonska dovézt původní výrobní linku. Navíc přicházíme s revolučním konceptem výbavy i výroby,“ uvedl Marek Postýlka, ředitel českého zastoupení Toyoty.

„Nový model budou v kolínské továrně odděleně od nového Yarisu vyrábět lidé nakažení koronavirem, tedy s lehkým průběhem nemoci COVID-19. Předpokládáme, že jich brzy bude v populaci většina, takže o pracovníky nebudeme mít nouzi. Rádi vezmeme i zkušené borce z továren v Mladé Boleslavi, Kvasin nebo Nošovic.“

Pracovníci budou drženi v karanténě v přísně střeženém stanovém městečku na pozemku kolínské továrny a budou pracovat jen za byt a stravu. Půjde o jakousi formu jejich léčby bez nutnosti ztráty sociálních kontaktů a zaměstnání a vůz se díky nízkým nákladům na výrobu stane dostupný širokým masám. Infikovaní zájemci se mohou hlásit s pozitivním PSA testem na vrátnici,“ doplnil Postýlka.

Vláda se probudila?

Podle Postýlky už česká vláda ústy ministryně financí Alenky Divé přislíbila dotaci na každý prodaný vůz, který bude dodáván s integrovaným ozónovacím rozprašovačem, respirátory a rouškami. Corona se tak stane s přehledem nejdostupnějším vozem na českém trhu.

Corona bude univerzální konzervativně střižený vůz s jednoduchou robustní konstrukcí a dostatkem místa pro pět cestujících a jejich zavazadla. K dostání bude s jediným motorem, a sice osvědčeným dvoulitrovým čtyřválcem 3S-GE14 pálícím benzin.

Premiéra na svátek práce

Nízkou hladinu emisí dle stávajících východoevropských norem zajistí dodatečné vstřikování řepkoviny. Jde o patent českého národního podniku Nazdičert. Nová Corona bude oficiálně představena na 357. tiskové konferenci vlády ČR v rámci tradiční vojenské přehlídky na Prvního máje, která bude prostřednictví telemostu Praha–Moskva současně promítána na kremelskou zeď.

Tagy:
Toyota TPCA roušky respirátory karanténa koronavirus COVID-19 Apríl Toyota Corona toyota Toyota kolín

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama