Řekla ano, ale myslela ANO. Koalice cupuje Vildumetzovou kvůli vazbám na obviněného Nemraha

Jana Mračková Vildumetzová

Svatba Jany Mračkové Vildumetzové

„Popraví“ kauza Dozimetr další politickou kariéru? Média nyní přišla se zjištěním, že obviněný podnikatel Zakaría Nemrah se zúčastnil svatby místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO). Dokonce šel jejímu manželovi za svědka a stal se kmotrem jejího dítěte. Vildumetzová přitom celou kauzu bagatelizovala a tvrdila, že vlastně Nemraha skoro nezná. Opoziční poslankyni nyní cupují zástupci vládní koalice.

Přítomnost Nemraha na svatbě z roku 2018 dokládá video, které měla Vildumetzová donedávna umístěné na svých sociálních sítích jako veřejné. Jakmile ale kauza vypukla, z veřejně dostupného videa se stalo soukromé. Zmizely i fotky. Materiály nyní šíří po sociálních sítích uživatelé, kteří si je předtím uložili.

Web Neovlivní.cz získal i další svědectví, která rozporují původní tvrzení Vildumetzové, že obviněný podnikatel byl jen známý jejího manžela. „Jasně, že byl Zaky na jejich svatbě. Byli přátelé. Všichni tři, nikoliv jen Zaky s Mračkem, jak teď Vildumetzová tvrdí,“ uvedl jeden ze svědků. Netrvalo dlouho a ke kauze se začali vyjadřovat členové vládní pětikoalice.

„Svědka nechtěla, kmotra nechtěla, při obřadu řekla ano, ale myslela ANO. Takže svatba vlastně nebyla,“ komentovala kauzu senátorka Miroslava Němcová (ODS). Podobným způsobem se vyjádřila i poslankyně Barbora Urbanová (STAN): „Za svědka ho nechtěla, kmotrem je omylem a ta částka taky nesouhlasí. Prostě svatba jako řemen. Láska je mocná čarodějka.“

Z řad Starostů, kteří se v posledních měsících špičkují s členy hnutí ANO prakticky bez přestávky, se ozval rovněž exposlanec a místopředseda STAN Jan Farský. „Vlastně s ním nemá nic společného, vlastně se neznají, byl to jen svědek na svatbě. Asi šel zrovna náhodou kolem. Pane Babiši, na té svatbě jste byl taky, ne? Tak šup, šup! Nebuďte slušnej! A co dvojí metr, pane Nachere? Bude zvláštní vydání?“ ptal se.

Na svatbě skutečně nechyběl šéf hnutí ANO a v té době premiér Andrej Babiš. Z videozáznamu je patrné, že se v určitou chvíli v kroužku svatebčanů držel za ruku s Nemrahovou partnerkou, když přihlížel tanci novomanželů.

Ironickou poznámku si neodpustil ani exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): „Očekávám, že paní Mračková Vildumetzová vydá prohlášení, že ona se vůbec nevdávala. To jenom její manžel se ženil a ona s tím nemá nic společného.“

Stručně zareagovali i lidovci. „Jo takhle. Organizovaný zločin ANO!“ prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Palermo,“ přidal se poslanec a někdejší šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Vildumetzová v reakci pro web Novinky.cz sice přiznala, že Nemrah byl svědkem jejího manžela a je kmotrem jejího syna. Stále však svůj bližší vztah k obviněnému popírá. „Zprvu měla být svědkem manžela jeho sestra. Ta však v den svatby rodila. Jednalo se tak o rozhodnutí na poslední chvíli,“ tvrdila.

Koalice žádá rezignaci

„Nemraha manžel vybral i na křest našeho syna. Já měla jinou volbu,“ podotkla. Podle svých slov respektovala přání svého muže, mimochodem politika z ODS. „A znovu opakuji, že v té době jsem ani netušila, že bych mu měla jeho výběr rozporovat, protože ten člověk (Nemrah) neměl tenkrát žádný reputační problém,“ dodala.

Vildumetzová, potažmo celé hnutí ANO, nyní čelí častým obviněním z toho, že se chovají pokrytecky. Kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze Dozimetr totiž politici z ANO hlasitě volali po rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství a Petra Mlejnka na post šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Oba již odstoupili.

Pětikoalice znovu vyzvala Vildumetzovou, aby se vzdala své funkce ve vedení Sněmovny. „Paní Mračková by měla na svou pozici ihned rezignovat. Ona a její manžel se úzce přátelili se členem Redlova gangu. Navíc lhala. Jako svědka a kmotra si opravdu neberete někoho, koho sotva znáte přes manžela, jak tvrdila. A nepomůže jí ani rychlé smazání svatebního videa,“ uvedl ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Už před týdnem po rezignaci volal ministr práce a šéf lidovců Marian Jurečka. Podle něj je na místě jednání o obsazení funkcí ve vedení dolní komory, pokud Vildumetzová na funkci místopředsedkyně nerezignuje sama od sebe.

„Paní Mračková tady v posledních týdnech ostře kritizovala všechny ostatní politiky, kteří měli jakýkoliv kontakt na kauzu Dozimetr. Po včerejšku je jasné, že po těchto výrocích paní místopředsedkyně sama odstoupí, nebo ji hnutí ANO samo vyzve k odstoupení,“ dodal Jurečka.

Tagy: