Reportáž: Egypt láká na hotely bez roušek i naočkovaný personál. Problém jsou hosté

Na sever Afriky vyráží každoročně stovky českých turistů. Kromě Tuniska či Maroka se mezi oblíbené destinace řadí i Egypt, zejména pak oblast podél Rudého moře. Řadě tuzemských turistů dovolenou překazila pandemie. Egypt je ovšem na návrat zahraniční klientely připraven. Hotelový personál redaktorovi CNN Prima NEWS řekl, že díky očkování se koronaviru nebojí. Zároveň popsal, jak bylo naloženo s těmi Egypťany, kteří se očkovat nechtěli nechat.

První nutností před odletem do Egypta, kam jsem společně s přítelkyní vyrazil na přelomu května a června, je zajistit si negativní PCR test. Covidem jsem neprošel a očkování ještě nemám za sebou, takže byl pro mě jedinou cestou, jak splnit přísná pravidla pro vycestování.

PCR test si cizinec může udělat v Egyptě, a dokonce na náklady cestovní kanceláře, pokud s ní letí. Od známých, kteří v Egyptě krátce před námi byli, jsem se ale dozvěděl, že sice je možné si daný test udělat až po přistání v Hurghadě, ale jejich spolehlivost značně pokulhává. Úřady totiž zaznamenaly případy, kdy byli lidé pozitivně testováni a na několik dní posláni do karantény, aby po pouhých pár dnech najednou měli negativní výsledek.

Po příjezdu na hotel vzdálený zhruba půl hodiny jízdy od letiště můžu vidět, jak pracuje tamní personál. Egypťané se dušují, že bezpečnost turistů je pro ně na prvním místě, a tak všichni pracovníci hotelu nosí roušky. To, že je v drtivé většině mají pod nosem, či dokonce pod bradou, ve mně ovšem nevzbuzuje příliš velkou důvěru.

Maximální pohodlí pro hosty

Naopak hosté v letovisku nemusí roušky nosit vůbec. Dokonce ani ti, kteří si PCR test nechali dělat až po příletu do Egypta. Je tak vidět, že Egypt se maximálně snaží zajistit pohodlí turistům, protože právě ti jsou pro zemi na pobřeží Středozemního a Rudého moře klíčoví. Cestovní ruch je tu dlouhodobě na prvním místě.

Všude v hotelu jsou k dispozici lahve s dezinfekcí, která je svojí „vůní“ snad ještě pronikavější než proslulý a v Česku hojně rozšířený AntiCovid, kterým si čistíme ruce v podstatě už druhým rokem. Takřka nikdo ji však nevyužívá, a na dávkovače by tak padal prach, kdyby je hotelový personál pravidelně neleštil.

Snahu Egypťanům nelze upřít ani u dalších opatření. Stoly v restauracích i barech mají rozestavěné tak, aby byly dodrženy rozestupy, a to samé platí i v případě, že si hoteloví hosté mohou jídlo vybírat formou švédských stolů. Na zemi jsou vyznačené čáry tak, aby lidé mohli stát minimálně dva metry od sebe. Škoda že to nikdo nedodržuje.

S očkováním máme přednost i před zdravotníky, říká barman

Zajímá mě, jak celou situaci zvládají sami egyptští pracovníci hotelu. Mít takřka celý den nasazenou roušku, byť většinu času pod nosem či bradou, nemůže být příjemné (minimálně pro uši). Navíc často přicházejí do styku s úplně cizími lidmi z různých zemí, tudíž by se vcelku snadno mohli nakazit koronavirem.

V jeden večer tedy zapředu rozhovor s barmanem hotelového lobby baru Sayedem, aby mi vysvětlil, jak to Egypťané, a především ti v hotelech, kde se setkávají s cizinci, mají. „Z covidu nemáme strach, protože v hotelech jsme už očkovaní,“ říká mi Sayed s úsměvem „viditelným“ i přes roušku.

Čekal bych spíše postup jako v Česku, tedy že vakcinovaní budou především senioři a zdravotníci. Egypt ale volí jinou taktiku. Sayed vysvětluje, že jelikož je pro zemi cestovní ruch nejdůležitější oblastí, byli zaměstnanci hotelů přednostně naočkováni. Je přitom jedno, zda jste kuchař, barman či zahradník.

Hotelový personál má tak v Egyptě absolutní prioritu. Podle slov Sayeda ještě spolu s lidmi, kteří trpí závažnými zdravotními problémy a kteří si přitom v Česku museli na vakcínu počkat řadu týdnů. Věk Egypťanů pak podle slov barmana nemá na prioritu v očkování žádný vliv. V zemi se mají navíc naočkovat i děti.

Naopak s lidmi, kteří se proti očkování stavěli, hoteliéři provedli krátký proces. „Očkování je povinné. Mí kolegové, kteří to odmítli, byli hned vyhozeni,“ popisuje Sayed a dodává, že dostal čínskou vakcínu Sinopharm, stejně jako další pracovníci v jeho hotelu.

Egyptský PCR test? Vtip za pětistovku

Na konci dovolené v egyptském letovisku čeká turisty další povinný PCR test. Vyrazili jsme do blízké Hurghady, kde cena činila asi 25 amerických dolarů (aktuálně lehce přes 500 Kč) na osobu. Delegátka cestovní kanceláře nám dopředu radí, abychom si hlídali číslo na ampulkách pro naše testy. Nezřídka se prý totiž stane, že se lahvičky pomíchají. Velmi povzbuzující.

Přichází na řadu samotný odběr. Sedám ke „zdravotníkovi“ oblečenému ve sportovní teplákovce s rouškou pod nosem a ten mě rychlostí blesku jen tak polechtá špejlí po okraji nosních dírek.

Můžu s čistým svědomím říct, že důkladnější odběr si provádím sám antigenním testem potřebným pro práci. Kdyby mi nedejbože po egyptském „testování“ přišla zpráva o tom, že jsem pozitivní, tak bych emoce na uzdě asi neudržel.

Problém také je, že ačkoliv jde o PCR test, byť o kvalitě odběru lze jako jediné pozitivní říct to, že člověka nijak netrápí, po návratu do Česka stále platí povinnost jít do domácí izolace. Z té se můžete dostat nejdřív po pěti dnech – dalším PCR testem, tentokrát v Česku. Dovolená se tak kvůli testování může pěkně prodražit.

Turisté zvlčeli

Další poznatek z dovolené mám o samotných turistech. Ano, hotely se maximálně snaží, aby se hosté mohli chovat, jako by žádná pandemie nebyla. A ti se podle toho v drtivé většině také opravdu chovají.

Hotelový personál se plně snaží vyhovět pravidlům ohledně rozestupů. Ať už jde o stoly, barové židličky, či čáry na zemi značící rozestupy u front na jídlo. Hosté je nemohou nevidět, ale stejně je nikdo nedodržuje. Na každém stole v hotelu je dezinfekce, stejně tak při vstupech do restaurací či lobby hotelů, ale kromě personálu na ně nesáhne ani ruka.

Samostatnou kapitolou jsou pak opatření v letadlech. Ačkoliv letušky prosí o dodržování rozestupů, všem je jasné, že to je na palubě bez šance. Drtivá většina lidí si při letu dle očekávání nenechala nasazené roušky či respirátory a stáhla si je klidně až pod bradu, jiní je sundali úplně. Cestujících, kteří si ochranu dýchacích cest svědomitě nechali na nosech po celou dobu letu, je naprostá menšina.