S blížícím se létem začínají lidé stále intenzivněji plánovat své letní dovolené. Některým proto vznikne komplikace s očkováním. Přestože si člověk může vybrat termín první dávky vakcíny, druhý termín mu je již přidělen a lze jej změnit pouze ze závažných důvodů, například zdravotních. Dovolená mezi tyto důvody bohužel nepatří.
Člověk, který se chce nechat naočkovat, by si proto měl při výběru termínu k podání první dávky spočítat, na kdy přibližně vychází podání té druhé. S největší pravděpodobností se lidé v očkovacích centrech dočkají vakcíny od společnosti Pfizer, u které je druhá návštěva plánovaná přibližně po 42 dnech.
„V půlce prázdnin máme s rodinou koupenou dovolenou v Chorvatsku. Na očkování jsem se proto snažil objednat co nejdříve, abych stihl dostat druhou dávku těsně předtím než pojedeme,“ sdělil CNN Prima NEWS Radim z Prahy.
Změnit čas druhé dávky není snadné z jednoduchého důvodu. Stát, potažmo očkovací centra si musí dopředu naplánovat, jaké zásoby vakcín budou v daný termín potřebovat, takže nemohou dopustit, aby se s daty přespříliš manipulovalo.
Není to možné, vysvětlují lékaři
Výjimku lze učinit ze závažných důvodů, jako jsou například zdravotní komplikace. Plánovaných dovolených se výjimky netýkají. „Pokud jste již obdržel/a 1. dávku, pak máte i pevně daný termín 2. dávky. Na očkovacím místě s tímto termínem počítají, dle něj distribuují a podávají vakcíny i dalším lidem. Zkuste na očkovací místo zavolat, zda by nešel 2. termín posunout, ovšem posunout i tak půjde jen v řádu dnů – 2. dávka musí být podána v daných časových intervalech,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.
Také praktičtí lékaři řeší žádosti pacientů o posunutí druhé dávky očkování kvůli termínům dovolených. „Týká se to zejména pacientů očkovaných látkou od firmy AstraZeneca a od firmy Moderna. Z důvodů jasně nastavených pravidel přeočkování vydaných ministerstvem nelze obvykle těmto požadavkům vyhovět a trpělivě to našim pacientům vysvětlujeme,“ sdělil CNN Prima NEWS Michal Bábíček, místopředseda Sdružení praktických lékařů.
„Setkáváme se i s požadavkem na optimalizaci termínu první dávky očkování. Zde je situace o trochu jednodušší, závisí pouze na dostupnosti vakcíny v ordinaci praktického lékaře a možnosti utvořit desetičlenné skupiny pacientů k očkovaní tak, aby během jednoho dne byla využita celá lahvička očkovací látky,“ doplnil.
Lidé kvůli dovoleným nechtějí AstraZenecu
Lidé se z důvodů dovolených vyhýbají vakcíně od společnosti AstraZeneca také proto, že se na druhou dávku čeká delší dobu, více než 84 dnů. „Dostal jsem od svého praktického lékaře možnost nechat se naočkovat vakcínou AstraZeneca. Spočítal jsem si však, kdy bych dostal druhou dávku, rozhodl jsem se proto raději počkat na Pfizer v očkovacím centru, až se otevře registrační systém pro osoby starší 35 let. Covid pas tak získám výrazně dřív,“ svěřil se CNN Prima NEWS Pavel z Prahy.
Že se však nejedná o žádnou výjimku, potvrzují praktiční lékaři, kteří často vakcínu od společnosti AstraZeneca nabízejí. „Nyní se nejčastěji setkáváme s tím, že naši pacienti, hlavně ti mladší, které bychom chtěli očkovat, nechtějí AstraZenecu právě z toho důvodu, že by druhou dávku dostali až za tři měsíce. To znamená, že když začnou nyní, přeočkování se dočkají až někdy v srpnu a český očkovací certifikát tedy dostanou ke konci prázdnin, což je pro ně problém,“ uvedl redakci Vojtěch Mucha, místopředseda Mladých praktiků.