reklama

Režisér Havla: Za cigarety jsme utratili desítky tisíc. Se scénářem radila i Dagmar

Do kin vstoupilo životopisné drama Havel, které vypráví příběh prvního českého prezidenta. V jakých detailech je Havlovi podobný jeho představitel Viktor Dvořák a jak moc se při natáčení kouřilo? I o tom mluvil režisér snímku Slávek Horák v pořadu Interview moderátorky Terezie Tománkové.

reklama

Ačkoli úspěch filmu určí až tržby v kinech, první kritiky jsou podle režiséra kladné. Na filmu pracoval se svým týmem tři roky. Se scénářem mu radila také Dagmar Havlová, druhá prezidentova manželka. „Moc mě potěšilo, když mi řekla, že je to v základu správně. Doladili jsme spolu drobnosti. Jako herečka chápala, že ve filmu se historická fakta upraví, aby sloužila příběhu,“ vysvětlil Horák v pořadu Interview.

K tématu

Režisér filmu dále prozradil, že představitele Havla – herce Viktora Dvořáka – vybíral až mezi posledními. „To bylo naprosto zásadní. Díky objektivu a maskérům jsou si oba velmi podobní. A to i v detailech, oba jsou přeučení leváci,“ sdělil Horák. „V tom filmu je několik scén, kdy se sejde podoba a řeč. Například při otvírací scéně, tam je Dvořák úplně dokonalý Havel,“ míní Horák.

Čím víc chyb, tím lépe

Slávek Horák během rozhovoru prozradil, že se při psaní scénáře snažil najít co nejvíce Havlových chyb. „Hledali jsme špatné vlastnosti. Nejlepší je film o hrdinovi, který má chyby. Na někoho ten film bude možná působit až laskavě, ale my jsme více vad zkrátka nenašli,“ řekl režisér.

Podle něj snímek Havel není rekonstrukcí reality, ale dramatickým příběhem. I proto přizpůsobil ději také některé vedlejší postavy. „Často jsme ty postavy museli upravovat více, aby nám seděly do příběhu. Některé jsme museli zjednodušit, proto ani nemají jména, protože by nebylo fér, kdyby je někdo spojoval s jejich reálnými představiteli. Spíše reprezentují Havlovy protipóly nebo možnosti, kterých mohl využít,“ sdělil Horák.

Podstatná stopáž snímku se odehrává v oparu cigaretového kouře. Herec Dvořák je ale odnaučený kuřák, proto se bál, že se mu kvůli filmu zlozvyk vrátí. „Tak jsme mu sehnali nenikotinové cigarety, aby jeho tělo nezískalo návyk. Já jsem nekuřák, ale stejně jsem chodil domů s kašlem. Rozpočet na cigarety byl obrovský, prokouřily se desítky tisíc korun,“ prozradil režisér. Více o natáčení snímku se dozvíte ve videu.

Tagy: film Václav Havel Havel Dagmar Havlová cigarety Slávek Horák Viktor Dvořák

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama