reklama

Režisér Havla: Za cigarety jsme utratili desítky tisíc. Se scénářem radila i Dagmar

Do kin vstoupilo životopisné drama Havel, které vypráví příběh prvního českého prezidenta. V jakých detailech je Havlovi podobný jeho představitel Viktor Dvořák a jak moc se při natáčení kouřilo? I o tom mluvil režisér snímku Slávek Horák v pořadu Interview moderátorky Terezie Tománkové.

reklama

Ačkoli úspěch filmu určí až tržby v kinech, první kritiky jsou podle režiséra kladné. Na filmu pracoval se svým týmem tři roky. Se scénářem mu radila také Dagmar Havlová, druhá prezidentova manželka. „Moc mě potěšilo, když mi řekla, že je to v základu správně. Doladili jsme spolu drobnosti. Jako herečka chápala, že ve filmu se historická fakta upraví, aby sloužila příběhu,“ vysvětlil Horák v pořadu Interview.

K tématu

Režisér filmu dále prozradil, že představitele Havla – herce Viktora Dvořáka – vybíral až mezi posledními. „To bylo naprosto zásadní. Díky objektivu a maskérům jsou si oba velmi podobní. A to i v detailech, oba jsou přeučení leváci,“ sdělil Horák. „V tom filmu je několik scén, kdy se sejde podoba a řeč. Například při otvírací scéně, tam je Dvořák úplně dokonalý Havel,“ míní Horák.

Čím víc chyb, tím lépe

Slávek Horák během rozhovoru prozradil, že se při psaní scénáře snažil najít co nejvíce Havlových chyb. „Hledali jsme špatné vlastnosti. Nejlepší je film o hrdinovi, který má chyby. Na někoho ten film bude možná působit až laskavě, ale my jsme více vad zkrátka nenašli,“ řekl režisér.

Podle něj snímek Havel není rekonstrukcí reality, ale dramatickým příběhem. I proto přizpůsobil ději také některé vedlejší postavy. „Často jsme ty postavy museli upravovat více, aby nám seděly do příběhu. Některé jsme museli zjednodušit, proto ani nemají jména, protože by nebylo fér, kdyby je někdo spojoval s jejich reálnými představiteli. Spíše reprezentují Havlovy protipóly nebo možnosti, kterých mohl využít,“ sdělil Horák.

Podstatná stopáž snímku se odehrává v oparu cigaretového kouře. Herec Dvořák je ale odnaučený kuřák, proto se bál, že se mu kvůli filmu zlozvyk vrátí. „Tak jsme mu sehnali nenikotinové cigarety, aby jeho tělo nezískalo návyk. Já jsem nekuřák, ale stejně jsem chodil domů s kašlem. Rozpočet na cigarety byl obrovský, prokouřily se desítky tisíc korun,“ prozradil režisér. Více o natáčení snímku se dozvíte ve videu.

Tagy: film Václav Havel Havel Dagmar Havlová cigarety Slávek Horák Viktor Dvořák

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama