reklama

Řím sčítá škody po novoročních oslavách. Zakázané ohňostroje zabily stovky ptáků

Masakr. Tak italští ochránci zvířat nazvali oslavy konce roku. Úsvit nového roku totiž odhalil na ulicích Říma stovky těl ptáků, kteří zemřeli kvůli ohňostrojům. Ohňostroje i odpalování petard je přitom v hlavním městě Itálie zakázáno od 30. prosince do 6. ledna.

reklama

Fotografie a videa pořízená nedaleko římského hlavního nádraží a dalších míst v italské metropoli ukazují stovky mrtvých ptáků. Z velké části jde o špačky. Příčina jejich úmrtí není známá, ale podle ochránců zvířat je spojeno se zvláště hlasitými ohňostroji. „Mohli zemřít strachy,“ uvádí Loredana Diglio, mluvčí International Organization for the Protection of Animals. „Mohli vzletět a narazit do sebe, narazit do oken nebo elektrického vedení. A nezapomínejme, že mohli zemřít i na zástavu srdce,“ dodává.

Ochránci zvířat upozorňují i na to, že novoroční ohňostroje jsou každý rok příčinou zranění divokých i domácích zvířat. Právě to byl i jeden z důvodů, proč starostka Říma Virginia Raggi zakázala používání hlučné pyrotechniky až do 6. ledna na celém území města. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve výši až pěti set eur. Nejde však o jediné porušení, kterého se Římané o silvestru dopustili. Od dvaadvacáté hodiny totiž v Římě platí mimo jiné i zákaz vycházení.

Italští ochránci zvířat proto volají po dalším zpřísnění – zákazu prodeje pyrotechniky. K tomu už začaly přistupovat i některé velké obchodní řetězce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama