Při oslavách Nového roku lidé ve většině měst České republiky budou muset oželet tradiční ohňostroje. Většina starostů a primátorů je zrušila kvůli pandemii koronaviru. Zrušení tradičních oslav už oznámily mimo jiné Olomouc, Hradec Králové a Liberec. K oslavám Silvestra i Nového roku bez zábavní pyrotechniky vyzvali i zástupci všech čtyř národních parků v Česku.
Většina krajských měst kvůli současné situaci zrušila pořádání novoročních ohňostrojů. Chtějí tak předejít shlukování lidí a možnému šíření nákazy koronavirem. Mezi nimi jsou například Olomouc, Hradec Králové, Liberec, České Budějovice, Česká Lípa, Turnov, Jindřichův Hradec, Litomyšl nebo Jihlava.
Od pořádání ohňostrojů ustoupily některé radnice již v minulých letech, například Brno, Karlovy Vary, Liberec, Pardubice. Argumentem však nebyla hrozba covidu, ale ochrana životního prostředí. Místo ohňostrojů byly v některých městech k vidění videomappingy. Ani ty se ale letos promítat nebudou.
Praha o zrušení novoročního videomappingu rozhodla už na konci srpna z důvodu úspor a nejistoty vzhledem k hygienickým opatřením při shromažďování většího počtu lidí.
V Praze je navíc na vybraných místech zakázáno používat na Silvestra a Nový rok pyrotechniku. Platí to například v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo, zákaz platí také u domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení. Novelu vyhlášky schválili pražští zastupitelé a lidé se jí musí řídit od 1. prosince.
Na horách bez pyrotechniky
K oslavám Silvestra bez petard vyzvali i zástupci všech čtyř národních parků v Česku. Zvířata na útěku před výbuchy a světelnými efekty podle nich spotřebují velké množství energie, kterou budou potřebovat v dalších zimních měsících, mohou se zranit nebo dokonce zemřít. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí národních parků v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Šumavě a Podyjí. Zákon o ochraně přírody a krajiny navíc zakazuje používání zábavní pyrotechniky na celém území těchto míst.
„Například divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svých nocovišť a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do stromů a dalších překážek. To může vést k jejich poranění a někdy i smrti. Savci zase mohou uvíznout v přírodních pastích, kterým by se za normálních okolností bezpečně vyhnuli,“ uvedl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. V této souvislosti národní parky mimo jiné i zveřejnily na Facebooku video, které vysvětluje důvody zákazu používání zábavní pyrotechniky na chráněných územích.