reklama

Stypkova smrt rozvířila debatu. Covid ale neohrožuje všechny onkologické pacienty stejně

Zpěvák David Stypka patřil mezi onkologické pacienty, kteří zemřeli kvůli komplikacím způsobeným koronavirem. Tento případ rozvířil debatu o riziku nákazy pro nemocné rakovinou. Specialisté na léčbu nádorů zároveň všechny své pacienty vyzvali, aby se nechali naočkovat.

reklama

V České republice je zhruba 600 tisíc lidí, kteří rakovinu prodělali nebo se z ní právě léčí. Mezi ně patří i Petra Nýplová, která si před dvěma lety nahmatala bulku v prsu. „V červenci mi skončila biologická léčba, je kardiotoxická, takže oslabuje srdce, stejně tak jako chemoterapie. Hodně se bojím, a tak se chráním,“ uvedla Nýplová.

46letá matka dvou dětí žije prakticky už dva roky v naprosté izolaci. Pracovat nemůže, nákup si nechává radši vozit až domů a omezit musela i kontakt s rodinou a přáteli. „V době léčby jsem se snažila trochu izolovat a teď v době koronaviru znovu. Musím říci, že už se těším, až si budu moci s přáteli někam vyrazit, třeba na dovolenou,“ přiznala.

K tématu

Výši rizika nákazy onemocněním COVID-19 u onkologických pacientů určuje hlavně stadium nemoci. Ne každý pacient s rakovinou je proto ohrožený stejně. „Ohroženější jsou ti, kteří jsou v aktivní léčbě, mají chemoterapii nebo jsou v radioterapeutické fázi. Popřípadě jsou těsně po těchto léčbách, a to zhruba do doby tří měsíců,“ uvedla onkoložka Petra Holečková.

Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové ale nemusí nutně kombinace rakoviny a nemoci COVID-19 znamenat smrt nebo těžší průběh. „Ta koincidence covidu a rakoviny neznamená pro průběh nádorového onemocnění nic hrozného,“ prohlásila Prausová.

Onkologická společnost i přesto vydala výzvu, aby se lidé s rakovinou nechali proti koronaviru naočkovat. „Mám smíšené pocity, veřejnost toho moc neví. Očkovat se ale nechám, abych se mohla vrátit do normálního života,“ svěřila se Nýplová.

Pro onkologické pacienty existuje i takzvané desatero. Jedná se o základní pravidla, podle kterých by se měli nemocní chránit v době pandemie. Nijak zvlášť se ale neliší od pravidel, která má dodržovat zdravý člověk.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama