reklama

Stypkova smrt rozvířila debatu. Covid ale neohrožuje všechny onkologické pacienty stejně

Zpěvák David Stypka patřil mezi onkologické pacienty, kteří zemřeli kvůli komplikacím způsobeným koronavirem. Tento případ rozvířil debatu o riziku nákazy pro nemocné rakovinou. Specialisté na léčbu nádorů zároveň všechny své pacienty vyzvali, aby se nechali naočkovat.

reklama

V České republice je zhruba 600 tisíc lidí, kteří rakovinu prodělali nebo se z ní právě léčí. Mezi ně patří i Petra Nýplová, která si před dvěma lety nahmatala bulku v prsu. „V červenci mi skončila biologická léčba, je kardiotoxická, takže oslabuje srdce, stejně tak jako chemoterapie. Hodně se bojím, a tak se chráním,“ uvedla Nýplová.

46letá matka dvou dětí žije prakticky už dva roky v naprosté izolaci. Pracovat nemůže, nákup si nechává radši vozit až domů a omezit musela i kontakt s rodinou a přáteli. „V době léčby jsem se snažila trochu izolovat a teď v době koronaviru znovu. Musím říci, že už se těším, až si budu moci s přáteli někam vyrazit, třeba na dovolenou,“ přiznala.

K tématu

Výši rizika nákazy onemocněním COVID-19 u onkologických pacientů určuje hlavně stadium nemoci. Ne každý pacient s rakovinou je proto ohrožený stejně. „Ohroženější jsou ti, kteří jsou v aktivní léčbě, mají chemoterapii nebo jsou v radioterapeutické fázi. Popřípadě jsou těsně po těchto léčbách, a to zhruba do doby tří měsíců,“ uvedla onkoložka Petra Holečková.

Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové ale nemusí nutně kombinace rakoviny a nemoci COVID-19 znamenat smrt nebo těžší průběh. „Ta koincidence covidu a rakoviny neznamená pro průběh nádorového onemocnění nic hrozného,“ prohlásila Prausová.

Onkologická společnost i přesto vydala výzvu, aby se lidé s rakovinou nechali proti koronaviru naočkovat. „Mám smíšené pocity, veřejnost toho moc neví. Očkovat se ale nechám, abych se mohla vrátit do normálního života,“ svěřila se Nýplová.

Pro onkologické pacienty existuje i takzvané desatero. Jedná se o základní pravidla, podle kterých by se měli nemocní chránit v době pandemie. Nijak zvlášť se ale neliší od pravidel, která má dodržovat zdravý člověk.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

K věci

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama