Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Při úterní střelbě na škole v Oxfordu severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí útočník zranil. Strážníci na místě zadrželi možného pachatele, který na škole studoval. Obvinili ho ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se často nestává, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Ukázalo se ale, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky Karen McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho volně dostupná.

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová při páteční tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: „Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali.“

Ty myšlenky neodchází. Pomozte mi, napsal chlapec

Prokurátorka také uvedla, že ráno v den střelby se na Crumbleyho lavici našel kus papíru s obrázkem pistole a slovy „ty myšlenky neodchází, pomozte mi“. Rodiče studenta byli ihned přivoláni do školy, odmítli ale jakkoli zasáhnout. „James Crumbley ani Jennifer Crumbleyová se nezeptali svého syna, zda má u sebe pistoli, nebo kde se nachází, a neprohledali jeho batoh. Střední školu opustili bez svého syna,“ řekla McDonaldová.

Jaký mohl být motiv údajného střelce úřady v Michiganu stále nesdělily. Zadržený mladík s vyšetřovateli nespolupracoval a jeho rodiče odmítli synův výslech. Vyšetřovatelé nicméně měli k dispozici několik digitálních důkazů, jako jsou příspěvky ze sociálních sítí a nejrůznější videozáznamy. Šerif okresu Oakland Michael Bouchard ve středu úterní útok popsal jako sérii chladnokrevných vražd.

Střelba na škole Oxford High School byla dalším v dlouhé řadě střeleckých útoků na amerických školách a podle webu Education Week byla nejhorším letošním incidentem tohoto druhu.

Tagy: