reklama

Rolls-Royce světu představil druhou generaci modelu Ghost. Nezůstal kámen na kameni

Rolls-Royce Ghost druhé generace
Foto: Rolls Royce

Automobilka Rolls-Royce o novém Ghostu tvrdí, že je předělaný do posledního šroubku. S předchůdcem prý sdílí pouze charakteristickou sošku Spirit of Ecstasy a deštníky ukryté ve dveřích. Platforma, motor i design jsou pak od základu předělané.

reklama

Nabídku britské značky Rolls-Royce dlouhá léta tvořil pouze jediný model, a to velkolepý Phantom. Dalším přírůstkem do přepychové rodiny byl až v roce 2009 právě Ghost. Tento vůz si doslova vydupali zákazníci, kteří toužili po něčem méně opulentním. Během chvíle se novinka stala prodejním hitem společnosti a následně dokonce jejím nejprodávanějším automobilem v historii.

Čerstvě představená druhá generace oblíbeného Ghostu by na tyto úspěchy ráda navázala. Automobilka se proto rozhodla osadit vůz tou nejlepší možnou technikou. Výsledkem je zcela nový vůz, který už nevychází z BMW řady 7, tak jako předchůdce, nýbrž z bratrských modelů Phantom a Cullinan. Přibyly tedy modernější technologie, propracovanější dvanáctiválcový agregát i nové tlumiče.

/ fotografií

O kousek blíže k vrcholnému modelu

Zásadní proměnou prošel také design, který se nyní více podobá vlajkové lodi. Mezigenerační rozdíl je nejvíce zřejmý na přídi, jež disponuje laserovými světlomety a maskou chladiče s možností osvětlení dvaceti diodami. Zadní dveře se již tradičně otevírají proti směru jízdy. Pasažér si pak pomocí elektrického ovladače dokonce určí, o kolik se otevřou. Kapotu vznešeně zdobí soška Spirit of Ecstasy, která je vrytým podpisem značky.

Nenechte se mýlit, přestože je Ghost základním modelem Rolls-Roycu poskytuje opravdu velkorysé rozměry. Na délku měří 5 546 mm, z nichž 3 295 mm ukrajuje rozvor náprav. Šířka vozu je potom 1 978 mm. Mezigeneračně je tak auto o 89 mm delší a 30 mm širší. Zvětšil se též zavazadlový prostor ze 490 na nynějších 507 l.

K tématu

Silnější, tišší i chytřejší

Novinka ukrývá pod kapotou převzatý dvanáctiválcový motor o objemu 6,75 litrů z většího Phantomu. I díky dopingu v podobě dvou turbodmychadel nabízí výkon 420 kW a točivý moment 850 Nm. Zbrusu nový technický základ sebou přinesl i další inovace. Ghost obdržel po vzoru větších sourozenců pohon, a také řízení, všech čtyř kol.

Jak pohonná jednotka, tak i celá kabina vozu je ještě lépe odhlučněná. Přibylo totiž dalších sto kilogramů protihlukových materiálů umístěných ve dveřích, střeše, u oken nebo v pneumatikách. Nejvíce však konstruktéři vyzdvihují nový systém nazvaný Planar, který zajišťuje větší komfort na palubě. Kombinuje speciální zavěšení s tlumiči upravující svůj charakter na základě dat z kamer sledujících povrch vozovky před vozidlem. Na správném fungování se podílí i automatická převodovka, jež upravuje logiku řazení na základě informací z navigace.

Ceny vozu zatím automobilka Rolls-Royce tají, prozradila nám však, že by druhá generace modelu Ghost měla stát podobně jako předchůdce, tedy 250 tisíc eur.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama