Roso, odejdi. Fanoušky Sparty iritují časté vyhazovy trenérů, chtějí demisi Rosického

Když to herně ani výsledkově nefunguje, vyměňte hlavního kouče. Tímto pravidlem se řídí téměř celý sportovní svět, ale některé kluby ho využívají možná až nezdravě často. V českém fotbale zejména Sparta Praha. Historicky nejúspěšnější tuzemský klub už dlouho čeká na přidání dalšího titulu do sbírky. A naposledy mistrovský půst trvající od roku 2014 odnesl Pavel Vrba. Sparťanští fanoušci ve středečním zápase se Slováckem jasně sdělili, že hlavní problém netkví v trenérovi. A že už je velmi irituje chování klubového vedení v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým.

Přístup Sparty od poslední mistrovské sezony 2013–⁠2014 připomíná sázení v loterii. Místo čísel tipuje trenéry s vírou, že nový kouč konečně přinese jackpot. Jenže jak to v loterii většinou bývá, výhra uniká.

„Za krátkou dobu vymění sedm trenérů, ale management zůstává pořád stejný. Já tomu moc nerozumím. Kdo se tedy spletl ve všech těch jménech? Dobře, může se splést jednou nebo dvakrát. Možná je pak chyba jinde než v tom trenérovi,“ uvedl Pavel Vrba v prosinci 2020 o Spartě v pořadu Tiki-Taka na O2 TV Sport.

V tu chvíli ještě nevěděl, že o dva měsíce později bude sedět na Letné a podepisovat se Spartou smlouvu. Naskočil na sparťanský kolotoč a jeho jízda trvala rok a tři měsíce. Ale ani trenér, který je vzhledem ke třem titulům získaným s Viktorií Plzeň a třem postupům s tímto týmem do Ligy mistrů považovaný za nejúspěšnějšího českého kouče moderní éry, neuspěl.

Nesplnil jasný úkol, tedy vrátit Spartu na tuzemský trůn. Vaz mu o víkendu definitivně zlomil výbuch 0:3 na místě, kde zažil tolik krásného – v západočeské metropoli.

Ve středu v předposledním kole ligové nadstavby proti Slovácku už vedl „rudé“ Michal Horňák, dosavadní trenér rezervy. Fanoušci jasně dali najevo, že vyhazov Vrby nic neřeší a chtějí víc. „Vyhazovy trenérů nejsou řešením, vynikající hráč nerovná se úspěšný ředitel. Roso, odejdi!“ stálo na jednom z transparentů ve sparťanském kotli už v úvodu utkání. A přestože je sportovní ředitel Tomáš Rosický díky své hráčské kariéře legendou Sparty, jeho funkcionářská mise mu u sparťanské komunity ubírá kredit.

Stejného názoru jako příznivci Pražanů je i jejich bývalý hráč Gaboňan Guélor Kanga. Nedávno současný hráč Crvene zvezdy Bělehrad na Twitteru napsal: „Byl jsi (Rosický) dobrým fotbalistou. Ale jsi velmi špatným manažerem.“

Během zápasu pak ještě opakovaně zazněl pokřik „vedení Sparty je banda č**áků“ a nechyběla ani plachta s podobiznou majitele Daniela Křetínského, jehož hlava byla červeně přeškrtnutá.

Podivnou náladu v hledišti nedokázali sparťanští fotbalisté přetransformovat na radost na hřišti, s týmem z Uherského Hradiště prohráli 1:2, ačkoliv po prvním poločase vedli.

Byla to nepovedená domácí rozlučka pro záložníka Bořka Dočkala a takřka jistě i pro ofenzivního tahouna Adama Hložka. První jmenovaný už v 33 letech končí kariéru, druhý – největší český talent současnosti – se ji naopak vydá ještě více rozvinout. V posledních dnech je jako Hložkovo potenciální nové působiště nejčastěji zmiňovaná italská Neapol.

Tagy: