CNN Prima News Royal Air Force

Royal Air Force

Výpis příspěvků ke štítku „Royal Air Force“

V 90 letech je stále mladík. Fotbalový „Ninja“ protihráče školí, vstřelí tři góly na zápas

Na konci února oslavil Mike Fisher, veterán Royal Air Force, 90. narozeniny. V požehnaném věku však nesedí v křesle s knihou, jak by si někteří mohli myslet. Místo toho třikrát týdně zamíří přáteli přezdívaný „Ninja“ do jednoho z fotbalových klubů, za něž ve Velké Británii hraje. Že zdání klame, dokazuje Fisher na každém zápase. V průměru vstřelí tři góly na utkání a školí i o 40 let mladší protihráče.

Trapas Vohralíkové při hradní ceremonii. Velmi nevhodné, znělo to jako zlý pes, říká expert

Ani letošní předávání státních vyznamenání se neobešlo bez faux pas při představování vyznamenaných. Hradní kancléřka Jana Vohralíková přečetla neobvyklým způsobem zkratku RAF předtím, než prezident Petr Pavel předal vyznamenání za hrdinství v boji. Podle jazykovědce Karla Olivy je tento způsob výslovnosti velmi nevhodný. O trapas se minulý rok postaral i předchůdce Vohralíkové v úřadu Vratislav Mynář.

PŘEHLEDNĚ: Pithart, Rychetský či Bartoška s Mišíkem. Kdo dostal od Pavla vyznamenání?

Prezident Petr Pavel má za sebou první předávání státních vyznamenání. To nakonec udělil celkem 62 lidem. Ocenění získali politici a ústavní činitelé, váleční hrdinové, vědci, herci a umělci, ale také zástupci sportu. Mezi vyznamenanými jsou mimo jiné ti, kteří například v minulosti odmítli ocenění od Pavlova předchůdce Miloše Zemana. Podívejte se na celý seznam letošních vyznamenaných.

Ruská vojenská základna na Krymu v plamenech. Běžná nehoda, tvrdí okupanti

Na ruské vojenské základně v Simferopolu vypukl požár. Rusové ho označili za běžný, snímky z místa ale působí jinak. Úspěch ukrajinské protiofenzivy nutí Rusy změnit obrannou taktiku, uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Letouny britské Royal Air Force (RAF) byly vyslány na ochranu lodí, které převážejí obilí v černomořské oblasti. Ukrajinské jednotky dosáhly taktických úspěchů v Záporožské oblasti a u Bachmutu, uvedli analytici z ISW. Ruské úřady tvrdí, že ve čtvrtek zneškodnily několik ukrajinských dronů na vlastním území.

S Emilem Bočkem se rozloučily stovky lidí. Nechyběly stíhačky a dým v barvě trikolory

Rodina, armádní činitelé či váleční veteráni a další se v úterý přišli na brněnský Ústřední hřbitov rozloučit s válečným veteránem Emilem Bočkem. Pohřeb provázely vojenské pocty, začal ve 14:00 průletem letounů JAS-39 Gripen. Do obřadní síně mohli na přání rodiny jen zvaní hosté, před ní ale lidé sledovali přímý přenos na velkoplošné obrazovce. Poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) zemřel 25. března, měsíc po oslavě 100. narozenin.

Jaruško, děkujeme a nezapomeneme. Lidé se po tragédii loučí s oblíbenou lékařkou z Krumlovska

Lidé z obce Větřní, okolních vesnic i měst posílají vzkazy do nebe oblíbené místní doktorce Jaroslavě Vaníčkové. Ta v pátek tragicky zemřela při dopravní nehodě na silnici E55 u Holkova. Dětská lékařka se věnovala obyvatelům z okolí Českého Krumlova po několik generací. Za tu dobu si s mnohými z nich vytvořila velmi blízké vztahy. „Milá Jaruško, děkujeme a nezapomeneme,“ vzkázala zesnulé ženě kolegyně Jarmila Křiváková. Informoval o tom Českokrumlovský deník.

Zemřel Emil Boček, poslední český pilot RAF. Ke 100. narozeninám mu přál i Karel III.

Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček, bylo mu 100 let. O úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce RAF českého původu, informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Boček byl rodák z Brna-Tuřan, v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.

Vojáci bez plnovousů a mobilů, navrhl ruský generál. Po ostrém vzkazu Kadyrova ale otočil

Ruský generál a poslanec Viktor Sobolev narazil na tvrdou kritiku ze strany zakladatele Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina a vůdce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova. Blízkým spolupracovníkům ruského prezidenta Vladimira Putina se nelíbil jeho návrh, aby v rámci utužení disciplíny v ruské armádě nesměli vojáci nosit plnovous a aby jim byly odebrány mobilní telefony. Kadyrov návrh označil za „provokaci“ proti muslimům.

Británie má nového následníka trůnu. Princ William byl pilotem helikoptéry, myl i záchody

Britským následníkem trůnu se po úmrtí královny Alžběty II. stává princ William. Poté, co se jeho otec Charles stal králem, bude čtyřicetiletý William používat titul vévoda z Cornwallu a z Cambridge a jeho manželka Kate bude vévodkyně z Cornwallu a z Cambridge. Druhým v pořadí v následnictví na britský trůn je nyní jejich prvorozený syn, princ George. William byl celý život připravován na tuto roli a své královské povinnosti „bere vážně“, i když mohou „výrazně zatěžovat“ jeho soukromý život, jak nedávno uvedl ve vzácném rozhovoru s BBC.