Rozbombardovaný byt i park plný smějících se lidí. Bloggeři ukazují kontrasty Mariupolu

Mariupol se stal synonymem zkázy na Ukrajině. Měsíc obléhané město se změnilo v peklo, ve kterém zemřelo odhadem 22 tisíc lidí. Zajímá vás, jak to tam vypadá teď? Život v Mariupolu dokumentuje hned několik mladých bloggerů, ale třeba i mámy od rodin. A některé věci vás možná překvapí.

Igor a jeho kamarádi jsou mladí kluci z Mariupolu. O svém městě, které zažilo nejbrutálnější obléhání války na Ukrajině, teď vedou úspěšný videoblog nazvaný příhodně Záškoláci. V podstatě se potloukají a ukazují, jak to tu dnes vypadá.

„Jdeme do domu mojí babičky, kde bydlela, když bylo všechno ještě OK. Ukážeme vám, jak hrozně teď její byt vypadá,“ říká na videu jeden z chlapců. „Kluci, tamtudy nechoďte! Pojďme to obejít,“ nabádá další. „Zavolali jsme si taxík a řidič nás varoval, že tahle oblast je pořád plná min a nastražených výbušnin. Říkal, že je nebezpečné sem chodit,“ vysvětluje.

Obrazy zkázy očima dětí asi nikoho nepřekvapí. „Koukejte, mizí tu lidé a tihle hledají kočku!“ ukazuje malý obyvatel Mariupolu na plakát přibitý na stromě. Kluci ale navštěvují třeba i obchody a ukazují plné regály.

To paní Alena se na svém blogu na jídlo vysloveně soustředí. Každý den kromě jiného ukazuje, co koupila a co vaří. Jídla je v Mariupolu dost. Jen je prý loterie, co právě seženete.

A mladá Anastasia zase ukazuje, jak si v Mariupolu užívat. V parcích se konají pravidelné trhy a velké zábavní akce. „Teď jdeme a všude kolem voní šašlik. Sto gramů stojí 150 rublů,“ popisuje Anastasia Koževniková.

Mariupol je zkrátka městem kontrastů. Lidé se snaží i přes obtíže normálně žít i se pobavit a zapomenout. A neustále něco shánějí. Blogy o jejich každodenních životech sledují desítky tisíc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun
Vláda

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Infobox
sledujeme živě
23:38

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

22:56

Prezident Zeman přijme v úterý večer na zámku v Lánech premiéra Fialu

22:35

ODS bude v H.Králové jednat o koalici s čtyřmi stranami,v radě bude chtít 4 lidi

22:16

V Rokycanech bude koalice Rokycanští patrioti, ANO a Pro naše Rokycany

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Domácí zpravodajství