Rozepře Pirátů a Starostů nesmí ohrozit koalici. Něco jsme voličům slíbili, říká Výborný

Úterní jednání pětikoalice proběhlo bez větších problémů, přestože trvalo zhruba 13 hodin. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Vrásky mu však dělají spory mezi Piráty a Starosty. „Přál bych si, aby i oni vnímali to, že nemohou svými vnitřními rozpory ohrozit koaliční projekt změny. Tedy to, co jsme občanům po volbách slíbili,“ zdůraznil.

Jednání pětikoalice zabralo třináct hodin a výsledkem je koaliční smlouva. Ta však nyní musí projít hlasováním stranických orgánů všech pěti stran. Výborný uvedl, že si netroufá předjímat, zda koaliční smlouva u některé ze stran nenarazí. Dodal, že všechy strany jsou si jistě vědomy své odpovědnosti vůči občanům. „V tomto smyslu jsme k tomu také přistoupili,“ sdělil. Osobně věří, že výbor KDU-ČSL v pátek dohodu podpoří.

Koaliční projekt Spolu byl sice úspěšný, ohrožují ho však nyní vnitřní problémy, které mezi sebou řeší Piráti se Starosty. Můžou za ně výsledky voleb, které způsobily problematické rozvržení sil v koalici. Výborný zdůraznil, že koalice PirSTAN by si měla uvědomovat své závazky.

„Měli by vnímat, že nemohou svými vnitřními rozpory ohrozit koaliční projekt změny. Tedy to, co jsme slíbili po volbách občanům, když jsme podepsali memorandum. Věřím, že jsou si toho Starostové i Piráti vědomi,“ řekl.

Na úterním jednání si však žádného napětí mezi stranami nevšiml, mělo prý hladký průběh. „Všichni se chovali profesionálně, a to i Piráti a Starostové,“ dodal.

Pokud by nakonec Piráti neodsouhlasili svůj vstup do vlády, dohoda by se musela znovu otevřít. „Doufám, že k tomu nedojde. Kdyby ano, vypadává celý jeden subjekt, dohoda by se musela znovu otevřít. Byla by to zodpovědnost těch čtyř dalších subjektů, které by měly většinu v Poslanecké sněmovně, jakým způsobem by se měnila struktura vlády a tak dále. Nechci to předjímat, jsem přesvědčen, že i Piráti si jsou vědomi své odpovědnosti, kterou vůči občanům mají,“ uvedl.

Tagy: