Rozvolnění cestování nepřinese zdražení tuzemských pobytů, tvrdí hoteliéři

Chorvatsko nepozorovaně otevřelo hranici pro turisty. Už od 9. května mohou do země přijíždět lidé, kteří na tom mají nějaký hospodářský zájem. Informoval o tom deník Juranji list. Podle něj totiž tento zájem v praxi může znamenat třeba zarezervované ubytování v hotelu nebo penzionu. Právně je ale otevření hranice turistům v rozporu s doporučením zdravotnických úřadů. Jak je to s cestami k našim sousedům a jak zareagují tuzemští ubytovatelé? Problematice se věnuje zpravodajství CNN Prima NEWS.

Povolení ke vstupu do Německa mají lidé, kteří tam mají bydliště, cestují za rodinou, vede je tam pracovní povinnost anebo neodkladná rodinná záležitost. V Rakousku chtějí negativní test na koronavirus, který není starší než 4 dny. Potvrzení nemusí mít lidé, kteří v Rakousku bydlí nebo pracují, musí ale do 14denní domácí karantény. Doklad nemusí předkládat ani ti, kteří chtějí zemí jen projíždět. Na Slovensko mají vstup jen blízcí příbuzní slovenských občanů, pak také cizinci s trvalým pobytem na území. Výjimku mají řidiči nákladní dopravy a pendleři. Ti se musí prokázat potvrzením o negativním testu na koronavirus, které nebude starší než 4 dny.

I přes snahu otevřít hranice se lidé chystají na dovolenou v Česku. Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací, ale očekává, že zájem o pobyty se bude region od regionu lišit.

„Zatím rezervace nenasvědčují tomu, že by hromadně nabíhaly. Co se týká měst a historických center, máme trochu obavy z měst, jako jsou Karlovy Vary, Praha, Ostrava a podobně, kam domácí turisté zamíří, ale spíše na kratší dobu,“ zamyslel se nad vývojem pro CNN Prima NEWS Stárek.

Zdražování neočekáváme

Že by provozovatelé ubytování reagovali na vyšší poptávku zvyšováním cen, Václav Stárek neočekává.

„Podle našeho názoru ty ceny určitě nebudou vyšší, to znamená, že my počítáme spíše s tím, že se udrží na té původní úrovni,“ uvedl dále Stárek.

Celý rozhovor je vám k dispozici v přiloženém videu.

Tagy: