Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Ruský státní výrobce luxusních automobilů Aurus konečně uspořádal světovou premiéru plnohodnotného manažerského SUV Komendant (interně model EMP4124). Původně se představení tohoto modelu mělo uskutečnit už na jaře 2019, ale termín byl několikrát posunut, až byl vůz konečně veřejně představen 29. září večer v Moskvě.

Unifikovaná konstrukce

Komendant vznikl na jediné platformě se sedanem Senat (EMP4123), který se kusově vyrábí od roku 2019. SUV je ve velké míře unifikováno se sedanem. Jde zejména o podvozek, agregáty, části nosných prvků karoserie, přední panel kabiny a přední dveře. Všechny vnější panely karoserie „Velitele" jsou ale původní a rozvor se zkrátil o 200 mm na 3 100 mm.

Příď SUV v profilu je vizuálně delší než u sedanu – tohoto efektu bylo dosaženo díky menšímu čelnímu sklu. Rozměry Komendantu (d x š x v) činí 5 380 x 2 004 x 1 820 mm, rozchod předních a zadních kol je po 1 700 mm. Majestátní SUV váží 3 235 kg, celková hmotnost je podle továrních údajů 3 495 kg, což znamená až komicky malou nosnost.

Technika na výši

Stejně jako Senat je podvozek s pohonem všech kol, konstrukce umožňuje několik jízdních předvoleb, včetně Auto, Sport, Comfort a Allroad, přepychové SUV má i proměnnou světlou výšku od 200 do 260 mm. V normálním stavu je to 230 mm.

Pohonné ústrojí je rovněž známé ze sedanu, to znamená, že vůz je vybaven hybridním systémem tvořeným 4,4litrovým přeplňovaným benzinovým motorem V8, elektromotorem, 9stupňovou automatickou převodovkou lithio-iontovou baterií. Výkon spalovacího agregátu činí 598 koní, točivý moment 880 Nm. Elektromotor přidává dalších 38 koní, krátkodobě dokáže dodat až 63 koní.

Objem palivové nádrže je 90 litrů, kufr 600 litrů, rozměr kol 255/55 R20. Údaje o spotřebě výrobce nezveřejnil stejně jako informaci, zda bude novinka ochuzena o ABS, katalyzátor a airbagy, jak nově umožňuje ruská legislativa.

Exot za 16 milionů

Výrobce si od novinky slibuje zásadní nárůst výrobních čísel, o kterých se limuzíně Senat může jenom zdát. Několik předsériových Komendantů by podle serveru drom.ru mělo vzniknout ještě do konce roku 2022, do prodeje se ale nedostanou. Vozy určené pro zákazníky by měly začít vznikat aý začátku roku 2023. Cena za Aurus Komendant již byla oznámena - stát má od 36 585 600 rublů, což je skoro 16 milionů korun. Oficiální video z výroby novinky firmě zatím dělá spíš medvědí službu –⁠ na záběrech z liduprázdné výrobní haly je vidět jen torzo připomínající SUV.

Jako konkurenty novinky sama automobilka označuje Rolls-Royce Cullinan, Bentley Bentayga a Mercedes-Maybach GLS. Všechny tyto modely nejsou od jara oficiálně dodávány na ruský trh kvůli sankcím.

Aurus vkládá do SUV velké naděje. Jestliže se sedanu Senat dosud prodalo jen pár desítek kusů a ani to není jisté, očekávaná poptávka po Komendantu má činiti kolem pěti tisíc vozů ročně. Vůz má být exportován na Blízký východ, do severní Afriky a také do zemí jihovýchodní Asie.

Tagy: