Ruský gubernátor zpražil plačící matky: Vaši padlí synové nepatří vám, ale naší vlasti

Ruský branec se loučí před odchodem do války se svou matkou (říjen 2022).

Válka na Ukrajině (25.11.2022 11:00)

Igor Kobzev, šéf Irkutské oblasti v ruské Sibiři, kondoloval matkám padlých vojáků nezvyklým způsobem. Na příkladu slov vlastní maminky jim totiž vysvětlil, že padlí synové nepatří svým rodičům, ale vlasti. Jeho slova se rychle rozšířila po sociálních sítích.

Vedení Irkutské oblasti v daleké Sibiři seznamovalo matky padlých vojáků s otřesnou zprávou o tom, že jejich synové se už nevrátí domů. Tamní gubernátor Igor Kobzev ale zvolil velmi netradiční kondolenční tón.

Ve svém proslovu totiž mluvil o tom, že matky odjakživa vedou syny k lásce k vlasti. Proto, když prý jdou do války a padnou, tak nepatří svým rodičům, ale Rusku. Kobzev to vysvětlil na příkladu vlastní matky.

Mrazivý vzkaz

„Když jsem nastoupil na vojenskou akademii, má matka prohlásila úžasnou věc: ‚Od teď už nepatříš mně. Teď náležíš státu, své vlasti. S úctou a pochopením předkládám tohoto 18letého chlapce k vojenské službě, stáváš se mužem státu‘,“ prohlásil Rus.

Kobzev na setkání ocenil medailí matky zesnulých a prohlásil, že pouze 28 vojáků z Irkutské oblasti padlo ve válce. Což zřejmě mělo truchlící potěšit. Podle nezávislých médií ale zemřelo na Ukrajině nejméně 122 těchto bojovníků.

Celkem se Rusko přiznalo k méně než šesti tisícům padlých. Patrně jich ale bude více. I deník The Moscow Times uvedl, že na Ukrajině zemřelo nejméně devět tisíc vojáků Moskvy. Podle amerických zpravodajských služeb 100 tisíc Rusů padlo v boji, skončilo s těžkým zraněním a nebo v zajetí.

Tagy: