Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Vztahy Ruska ze Západem jsou nejvyhrocenější za poslední roky. Sílí spekulace o plánované akci Moskvy. Ta to ale odmítá. Z Kyjeva zase zní, že Rusové provedli rozsáhlý kybernetický úder proti systémům státních úřadů. „Válka, o které se mluví, to ještě není a podle mě ani nebude. Mám dojem, že Rusové poměrně hodně blafují. Samozřejmě, že soustřeďování vojsk je pro Ukrajince velice nepříjemné, ale predikce, že v polovině ledna provedou Rusové masivní útok proti Ukrajině, je přehnaná,“ míní Šedivý.

„Nevylučuje to, že nemůže dojít k nějaké pohraniční bojůvce. To si dokonce myslím, že je pravděpodobné. Rusko se rozhodlo, že bude Ukrajinu ‚šikanovat‘ a dělat vše pro to, aby se nevytvořily podmínky, aby mohla vstoupit do Severoatlantické aliance. Budou mít pořád tendenci narušovat poklidný vývoj Ukrajiny, ale masivní vojenský útok podle mě pravděpodobně neprovedou,“ dodal Šedivý.

Západ nemá o Rusku iluze

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka v Kremlu existuje řada scénářů. „Může to být nějaká bojůvka, dokážu si představit nějaký výpad třeba přes běloruské území, ale nejde vyloučit, že by Rusko plnohodnotným způsobem vpadlo na Ukrajinu. Snažíme se na tento konflikt nahlížet racionálně – Rusku by to způsobilo značné ztráty. Tady jde o něco jiného. Vladimir Putin se neštítí vůbec ničeho,“ vysvětlil Havlíček.

Ke kybernetickému útoku na Ukrajině došlo v pátek. Podle Šedivého je nyní situace jiná než před anexí Krymu v roce 2014. „Je to trochu jiné, i když cílem je zastrašit. Informační válka je zcela zřetelná. Je to další krok poté, kdy Rusové neuspěli při dalších jednáních se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí,“ popsal Šedivý.

„Nemyslím si, že Západ by měl nějaké iluze, jak se bude Rusko chovat, má podmínky, které jsou z větší části nerealizovatelné. Kyvadlo se dostalo do úplně mezní polohy. Jsou tam ale i podmínky, které se dají splnit a dá se o nich diskutovat. Jde třeba o pohyby vojsk, cvičení a vzájemnou informovanost,“ řekl Šedivý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Živě
ON-LINE: V ukrajinské vsi Demydiv jsou zaplavené desítky domů. Na Donbasu pokračují boje

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda. Okupanti se prý snaží upevnit moc na východě. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Domácí zpravodajství