Záložní plán pro dodávky plynu. USA jednají s EU o variantě pro případ války na Ukrajině

Spojené státy a Evropská unie jednají o možnostech posílení dodávek zkapalněného zemního plynu ze zámoří pro případ, že napětí na východě Ukrajiny přeroste v otevřený vojenský konflikt s Ruskem. EU by tak ještě více zvýšila dovoz LNG z USA, který v prosinci poprvé převýšil objem plynu proudící do evropské sedmadvacítky právě z Ruska.

Oficiální představitelé Spojených států aktivně mapují evropský terén pro případ, že by na východě Ukrajiny začal válečný konflikt s Ruskem. Podle agentury Reuters se vyptávají nadnárodních, ale i domácích těžařských společností, jak jsou schopny posílit své dodávky zkapalněného zemního plynu z USA do Evropské unie.

„Probírali jsme řadu nepředvídaných událostí a mluvili jsme o všem, co můžeme pro naše spojence a partnery udělat,“ citovala agentura Reuters zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, ale který má blízko k probíhajícím jednáním.

Zjišťovali těžební i přepravní kapacity

„Diskutovali jsme o rozsahu možných dodávek a o tom, co děláme a je třeba udělat pro jejich zajištění. Hovořili jsme také s Evropskou komisí i s energetickými společnostmi,“ uvedl zdroj, na který se agentura Reuters odkazuje.

„Rozhovory jsme vedli s Evropskou komisí, ale také s energetickými společnostmi. Přesněji řečeno jsme s nimi mluvili o našich obavách, možných událostech a variantách řešení. Na otázky spojené s konkrétními objemy produkce ale nedošlo,“ dodal dobře informovaný zdroj. Představitelé amerických vládních úřadů nicméně sondovali, zda mají američtí těžaři kapacitu k případnému zvýšení dodávek plynu a také zda jsou schopni zajistit větší objem vývozu do Evropy.

Podle Reuters však není jasné, se kterými společnostmi zástupci USA hovořili. Těžařské firmy Royal Dutch Shell, ConocoPhillips i Exxon odmítly záležitost komentovat, další společnosti na otázky agentury nereagovaly. Jeden ze zdrojů však Reuters sdělil, že oficiální představitelé vlády se jeho firmy ptali, zda je v případě nutnosti schopna odložit pravidelnou údržbu svých plynových vrtů.

Jamal stále „teče“ na východ

Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti rovněž nechtěl rozhovory komentovat, potvrdil ale, že pohotovostní plánování probíhá. „Je to standardní praxe. Jakékoli podrobnosti, které se v této věci dostaly na veřejnost, jen dokazují vážnost, se kterou jsme připraveni s našimi partnery a spojenci k nutným opatřením přistoupit,“ uvedl mluvčí pro agenturu Reuters.

Spojené státy začaly Evropskou unii zkapalněným zemním plynem zásobovat již v prosinci. Tehdy totiž postupně slábly dodávky plynu z Ruska, což vedlo k rekordnímu nárůstu cen na evropském trhu. Dovoz plynu z USA do Evropy byl tak masivní, že poprvé v historii předčil objem plynu nakoupeného v Rusku. S odkazem na polské zdroje to uvedl portál Oilprice.com.

Zdá se, že situace se hned tak nezmění. Plynovod Jamal, který dopravuje ruský plyn do Polska a Německa přes Bělorusko, se totiž stále nachází v protisměrném režimu. To znamená, že plyn do Polska nepřitéká z Ruska, nýbrž z Německa. Takto funguje již 27. den v řadě, poprvé se proudění plynu otočilo 21. prosince. Jamal přitom do Evropy dopravuje asi šestinu celkového ročního objemu, který Rusko na západ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:19

WHO od začátku ruské invaze zaznamenala 248 útoků na ukrajinské zdravotnictví

11:01

V neděli vydala ČR Ukrajincům 520 speciálních víz, méně než před týdnem

10:46

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil pravidelnou statistiku o ruských ztrátách

10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.