Záložní plán pro dodávky plynu. USA jednají s EU o variantě pro případ války na Ukrajině

Spojené státy a Evropská unie jednají o možnostech posílení dodávek zkapalněného zemního plynu ze zámoří pro případ, že napětí na východě Ukrajiny přeroste v otevřený vojenský konflikt s Ruskem. EU by tak ještě více zvýšila dovoz LNG z USA, který v prosinci poprvé převýšil objem plynu proudící do evropské sedmadvacítky právě z Ruska.

Oficiální představitelé Spojených států aktivně mapují evropský terén pro případ, že by na východě Ukrajiny začal válečný konflikt s Ruskem. Podle agentury Reuters se vyptávají nadnárodních, ale i domácích těžařských společností, jak jsou schopny posílit své dodávky zkapalněného zemního plynu z USA do Evropské unie.

„Probírali jsme řadu nepředvídaných událostí a mluvili jsme o všem, co můžeme pro naše spojence a partnery udělat,“ citovala agentura Reuters zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, ale který má blízko k probíhajícím jednáním.

Zjišťovali těžební i přepravní kapacity

„Diskutovali jsme o rozsahu možných dodávek a o tom, co děláme a je třeba udělat pro jejich zajištění. Hovořili jsme také s Evropskou komisí i s energetickými společnostmi,“ uvedl zdroj, na který se agentura Reuters odkazuje.

„Rozhovory jsme vedli s Evropskou komisí, ale také s energetickými společnostmi. Přesněji řečeno jsme s nimi mluvili o našich obavách, možných událostech a variantách řešení. Na otázky spojené s konkrétními objemy produkce ale nedošlo,“ dodal dobře informovaný zdroj. Představitelé amerických vládních úřadů nicméně sondovali, zda mají američtí těžaři kapacitu k případnému zvýšení dodávek plynu a také zda jsou schopni zajistit větší objem vývozu do Evropy.

Podle Reuters však není jasné, se kterými společnostmi zástupci USA hovořili. Těžařské firmy Royal Dutch Shell, ConocoPhillips i Exxon odmítly záležitost komentovat, další společnosti na otázky agentury nereagovaly. Jeden ze zdrojů však Reuters sdělil, že oficiální představitelé vlády se jeho firmy ptali, zda je v případě nutnosti schopna odložit pravidelnou údržbu svých plynových vrtů.

Jamal stále „teče“ na východ

Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti rovněž nechtěl rozhovory komentovat, potvrdil ale, že pohotovostní plánování probíhá. „Je to standardní praxe. Jakékoli podrobnosti, které se v této věci dostaly na veřejnost, jen dokazují vážnost, se kterou jsme připraveni s našimi partnery a spojenci k nutným opatřením přistoupit,“ uvedl mluvčí pro agenturu Reuters.

Spojené státy začaly Evropskou unii zkapalněným zemním plynem zásobovat již v prosinci. Tehdy totiž postupně slábly dodávky plynu z Ruska, což vedlo k rekordnímu nárůstu cen na evropském trhu. Dovoz plynu z USA do Evropy byl tak masivní, že poprvé v historii předčil objem plynu nakoupeného v Rusku. S odkazem na polské zdroje to uvedl portál Oilprice.com.

Zdá se, že situace se hned tak nezmění. Plynovod Jamal, který dopravuje ruský plyn do Polska a Německa přes Bělorusko, se totiž stále nachází v protisměrném režimu. To znamená, že plyn do Polska nepřitéká z Ruska, nýbrž z Německa. Takto funguje již 27. den v řadě, poprvé se proudění plynu otočilo 21. prosince. Jamal přitom do Evropy dopravuje asi šestinu celkového ročního objemu, který Rusko na západ dodává.

Tagy: