S nákupem až k domu. Češi ročně odcizí tisíce nákupních vozíků, škody dosahují milionů

Tisíce nákupních vozíků se ročně ztratí z odstavných ploch u obchodních center a hypermarketů, škody řetězcům šplhají do milionů. Více se kradou ve větších městech.

Vzít si vozík, vybrat zboží z regálu a potom zaplatit. To dělá většina z nás několikrát do týdne, zákazníci by však následně měli nákupní vozík vrátit. Ne všichni to tak ale dělají. Někdo si v něm odveze nákup až domů a pak ho nechá odstavený na ulici. V místech, kde žijí bezdomovci, jsme jich našli rovnou šest.

Na dotaz, odkud vozíky mají a jak je do daných míst dostali, neuměli přítomní odpovědět. „Bydleli tady různí lidé,“ uvedl nekonkrétně jeden z dotázaných. Kovových vozíků mají velké obchodní řetězce po celém Česku až desítky tisíc. Pořizovací cena jednoho kusu se šplhá ke čtyřem tisícům. Dražší kusy, které lidé naleznou například u hypermarketů, vyjdou i na třicet tisíc.

„Krádeže nákupních košíků a vozíků evidujeme. Jedná se řádově o desítky kusů za rok v rámci celé republiky,“ uvedl mluvčí Penny Market Tomáš Kubík. Obdobné zkušenosti má i řetězec Kaufland. „Lokalita je vždy jiná. Pokud bychom chtěli srovnávat, tak minulý rok se nijak v počtech odcizených vozíků neliší od roku předchozího,“ doplnila mluvčí společnosti Renata Maierl.

Někteří obchodníci už proto investovali do jejich zabezpečení, a to hlavně tam, kde se jich ztrácelo nejvíce. „V takových prodejnách byly instalovány vozíky s kolečky, které mají funkci zablokování, pokud se dostanou mimo vyznačený prostor,“ uvedl vedoucí firemní komunikace Lidl Tomáš Myler. A kde vozíky nejčastěji končí? U popelnic. Na ulici v blízkosti centra Plzně jsme našli hned dva.

„Lidi si nahoře nakoupí, dají si do vozíku nákup a vezou si to až k domu,“ potvrdila oslovená žena. Ulice s popelnicemi však nejsou jedinou konečnou destinací, kde vozíky končí. Mnohdy je mohou lidé vidět i u jedné z plzeňských ubytoven. My jsme zde nalezli opět dva odstavené kusy. Vozíky se také stávají terčem vandalů. Před časem jich skupinka takzvaných vozíkových teroristů stovky rozestavěla po parkovišti u jednoho nákupního centra.

Tagy: