reklama

První mrazíky a servisy nestíhají. Řidiči s předstihem přezouvají na zimní pneumatiky

Pneuservisy po celé republice jedou na plný plyn. První teploty pod bodem mrazu řidiče přiměly přezouvat pneumatiky, což ostatně doporučují i dopravní experti. A radí s návštěvou servisů dlouho neotálet, přestože zákonný termín je až 1. listopadu.

reklama

Nízké teploty, často namrzlá nebo mokrá silnice – to jsou podmínky, které se už pro letní pneumatiky nehodí. „Letní gumy mají menší přilnavost, protože jsou tvrdší,“ říká majitel pneuservisu Jiří Rajnoha.

I když zákon nařizuje mít na autě zimní gumy až od 1. listopadu, řada řidičů na tohle datum nečeká. Počasí už na to je. Tady na severu jsme už zvyklí, že raději dřív než později,“ říká jeden ze zákazníků pneuservisu.

Dopravní experti dávají řidičům za pravdu a navíc radí na zimních pneumatikách nešetřit. „Několik málo tisícikorun, které vynaložíme na sezóny dopředu, se bohatě vyplatí,“ popisuje dopravní expert Roman Budský.

Nízké teploty už zůstanou

Jenže s prvními mrazíky teď v pneuservisech telefony zvoní bez ustání. Například v jednom z jabloneckých pneuservisů už termín na přezutí na tento týden člověk nedostane. „Je to skoro už pozdě, chtělo to tak před týdnem, to jsme měli dost volných kapacit, teď se to hodně rychle plní,“ popisuje vedoucí pneuservisu Jan Zajíc.

Někteří řidiči se brzkého přezutí bojí, aby si měkčí zimní gumy neojeli, když teploty ještě přes den stoupnou. To ale podle profesionálů v případě moderních gum už dávno neplatí.

„Řada lidí dojíždí přes celé léto zimní gumy a kloudně je ani nedojede, takové to ‚já ještě nebudu přezouvat, já jedu příští týden dvakrát do Prahy‘, to je absolutní nesmysl, tím nic neušetří,“ uvádí majitel pneuservisu Miroslav Hnídek. Podle meteorologů už definitivně nastalo pravé podzimní počasí a nízké noční a ranní teploty už zůstanou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama