První mrazíky a servisy nestíhají. Řidiči s předstihem přezouvají na zimní pneumatiky

Pneuservisy po celé republice jedou na plný plyn. První teploty pod bodem mrazu řidiče přiměly přezouvat pneumatiky, což ostatně doporučují i dopravní experti. A radí s návštěvou servisů dlouho neotálet, přestože zákonný termín je až 1. listopadu.

Nízké teploty, často namrzlá nebo mokrá silnice – to jsou podmínky, které se už pro letní pneumatiky nehodí. „Letní gumy mají menší přilnavost, protože jsou tvrdší,“ říká majitel pneuservisu Jiří Rajnoha.

I když zákon nařizuje mít na autě zimní gumy až od 1. listopadu, řada řidičů na tohle datum nečeká. Počasí už na to je. Tady na severu jsme už zvyklí, že raději dřív než později,“ říká jeden ze zákazníků pneuservisu.

Dopravní experti dávají řidičům za pravdu a navíc radí na zimních pneumatikách nešetřit. „Několik málo tisícikorun, které vynaložíme na sezóny dopředu, se bohatě vyplatí,“ popisuje dopravní expert Roman Budský.

Nízké teploty už zůstanou

Jenže s prvními mrazíky teď v pneuservisech telefony zvoní bez ustání. Například v jednom z jabloneckých pneuservisů už termín na přezutí na tento týden člověk nedostane. „Je to skoro už pozdě, chtělo to tak před týdnem, to jsme měli dost volných kapacit, teď se to hodně rychle plní,“ popisuje vedoucí pneuservisu Jan Zajíc.

Někteří řidiči se brzkého přezutí bojí, aby si měkčí zimní gumy neojeli, když teploty ještě přes den stoupnou. To ale podle profesionálů v případě moderních gum už dávno neplatí.

„Řada lidí dojíždí přes celé léto zimní gumy a kloudně je ani nedojede, takové to ‚já ještě nebudu přezouvat, já jedu příští týden dvakrát do Prahy‘, to je absolutní nesmysl, tím nic neušetří,“ uvádí majitel pneuservisu Miroslav Hnídek. Podle meteorologů už definitivně nastalo pravé podzimní počasí a nízké noční a ranní teploty už zůstanou.

Tagy: