Tříletý trest pro Sarkozyho. Exprezident má nosit náramek, odvolací soud potvrdil korupci

Francouzský odvolací soud ve středu potvrdil tříletý trest pro bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho za korupci a obchod s vlivem. Ze tří let je jeden rok nepodmíněný, ten si má bývalý státník odpykat pod dohledem elektronického náramku. Sarkozy se proti verdiktu hodlá odvolat ke kasačnímu soudu, informovala francouzská média.

Stejné tresty si vyslechli i Sarkozyho právník Thierry Herzog a bývalý vysoce postavený soudce Gilbert Azibert. Sarkozy má navíc tříletý zákaz výkonu veřejných funkcí, Herzog se tři roky nesmí věnovat advokacii, píše AFP.

ČTĚTE TAKÉ: Na Novém Zélandu pátrají po ztraceném Čechovi. Naposledy byl spatřen před dvěma týdny

Sarkozy se v březnu 2021 stal prvním francouzským prezidentem v novodobé historii, který byl nepodmíněně odsouzen k odnětí svobody. Odvolací soud začal věc projednávat loni v prosinci.

Uzavřeli nekalou dohodu

Politik, jeho advokát Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Azibert mezi sebou podle francouzské justice uzavřeli nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se podle obvinění od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Sarkozy byl prezidentem v letech 2007 až 2012, na druhé období nebyl zvolen. Sarkozy byl v jiné kauze nezákonného financování předvolební kampaně odsouzen k dalšímu ročnímu trestu. Rovněž proti tomuto rozsudku se odvolal, odvolací proces bude letos na podzim.

Byl obviněn také z toho, že ho v roce 2007 v předvolební kampani nezákonně finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a že výměnou za politické protislužby přijímal úplatky od bohatých podnikatelů. Národní finanční prokuratura (PNF) ve čtvrtek navrhla poslat k soudu i tuto kauzu, z korupce viní 13 lidí včetně Sarkozyho.

Tagy: