reklama

Schillerová krotí Babiše. Důchodcům chce dát nižší příspěvek, jen čtyři tisíce korun

Debaty o tom, kolik dostanou přidáno důchodci, pokračují. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí prohlásila, že by penzistům dala ještě letos jednorázový příspěvek ve výši čtyř tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom zmiňoval částku šest tisíc.

reklama

„V tuto chvíli budu podporovat nižší částku, řeknu to bez obalu. Jako ministryně financí se musím chovat odpovědně. Podpořím navýšení v tomto roce, budeme o tom debatovat,“ řekla v pondělí před jednáním vlády šéfka státní kasy s tím, že částka by mohla být čtyři tisíce.

K tématu

„Určitě počítám s tím, že to nějakých pár tisíc bude. Ale čím méně, tím lépe. Čtyři tisíce vyjdou na 12 miliard, pět tisíc na 15 miliard, šest tisíc na 18 miliard,“ vyčíslila Schillerová.

Premiér Babiš přitom v sobotním rozhovoru pro Právo prohlásil, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5 000 nebo 6 000 korun. „Nepadlo to na jednání vlády, mluvil o tom v rozhovoru. Konkrétní návrh nepadl,“ odpověděla Schillerová na dotaz CNN Prima NEWS, proč se nejdřív na částce nedohodne s premiérem.

Hamáček s Babišem se nedohodli

O tom, kolik dostanou důchodci přidáno, jednal v pondělí dopoledne s Babišem i vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. „Žádný finální závěr jsme neudělali, vrátíme se k tomu ještě jednou na jednání s paní Schillerovou, abychom do týdne udělali nějaké rozhodnutí. Není tam spor, hledáme nejoptimálnější variantu,“ prohlásil Hamáček.

Seniorům je podle něj potřeba přidat z toho důvodu, že rostou ceny potravin. „Hledáme řešení, jak to seniorům kompenzovat,“ řekl Hamáček.

Pokud by senioři letos dostali jednorázový příspěvek, příští rok by se jim důchody navyšovaly pouze o zákonnou valorizaci, která podle předběžných propočtů bude činit kolem 800 korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Index protiepidemického systému PES k neděli klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše. Čtvrtý den je ve čtvrtém stupni. Za snížením indexu je pokles nákaz koronavirem mezi lidmi od 65 let. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření proti koronaviru v Česku, která se s využitím indexu řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a ministerstvo zatím změnu nechystá

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Další články
reklama
reklama