Schillerová krotí Babiše. Důchodcům chce dát nižší příspěvek, jen čtyři tisíce korun

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Vláda se prozatím neshodla na výši příspěvku pro starobní důchodce

Debaty o tom, kolik dostanou přidáno důchodci, pokračují. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí prohlásila, že by penzistům dala ještě letos jednorázový příspěvek ve výši čtyř tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom zmiňoval částku šest tisíc.

„V tuto chvíli budu podporovat nižší částku, řeknu to bez obalu. Jako ministryně financí se musím chovat odpovědně. Podpořím navýšení v tomto roce, budeme o tom debatovat,“ řekla v pondělí před jednáním vlády šéfka státní kasy s tím, že částka by mohla být čtyři tisíce.

„Určitě počítám s tím, že to nějakých pár tisíc bude. Ale čím méně, tím lépe. Čtyři tisíce vyjdou na 12 miliard, pět tisíc na 15 miliard, šest tisíc na 18 miliard,“ vyčíslila Schillerová.

Premiér Babiš přitom v sobotním rozhovoru pro Právo prohlásil, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5 000 nebo 6 000 korun. „Nepadlo to na jednání vlády, mluvil o tom v rozhovoru. Konkrétní návrh nepadl,“ odpověděla Schillerová na dotaz CNN Prima NEWS, proč se nejdřív na částce nedohodne s premiérem.

Hamáček s Babišem se nedohodli

O tom, kolik dostanou důchodci přidáno, jednal v pondělí dopoledne s Babišem i vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. „Žádný finální závěr jsme neudělali, vrátíme se k tomu ještě jednou na jednání s paní Schillerovou, abychom do týdne udělali nějaké rozhodnutí. Není tam spor, hledáme nejoptimálnější variantu,“ prohlásil Hamáček.

Seniorům je podle něj potřeba přidat z toho důvodu, že rostou ceny potravin. „Hledáme řešení, jak to seniorům kompenzovat,“ řekl Hamáček.

Pokud by senioři letos dostali jednorázový příspěvek, příští rok by se jim důchody navyšovaly pouze o zákonnou valorizaci, která podle předběžných propočtů bude činit kolem 800 korun.

Tagy: