reklama

Schillerová krotí Babiše. Důchodcům chce dát nižší příspěvek, jen čtyři tisíce korun

Debaty o tom, kolik dostanou přidáno důchodci, pokračují. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí prohlásila, že by penzistům dala ještě letos jednorázový příspěvek ve výši čtyř tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom zmiňoval částku šest tisíc.

reklama

„V tuto chvíli budu podporovat nižší částku, řeknu to bez obalu. Jako ministryně financí se musím chovat odpovědně. Podpořím navýšení v tomto roce, budeme o tom debatovat,“ řekla v pondělí před jednáním vlády šéfka státní kasy s tím, že částka by mohla být čtyři tisíce.

K tématu

„Určitě počítám s tím, že to nějakých pár tisíc bude. Ale čím méně, tím lépe. Čtyři tisíce vyjdou na 12 miliard, pět tisíc na 15 miliard, šest tisíc na 18 miliard,“ vyčíslila Schillerová.

Premiér Babiš přitom v sobotním rozhovoru pro Právo prohlásil, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5 000 nebo 6 000 korun. „Nepadlo to na jednání vlády, mluvil o tom v rozhovoru. Konkrétní návrh nepadl,“ odpověděla Schillerová na dotaz CNN Prima NEWS, proč se nejdřív na částce nedohodne s premiérem.

Hamáček s Babišem se nedohodli

O tom, kolik dostanou důchodci přidáno, jednal v pondělí dopoledne s Babišem i vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. „Žádný finální závěr jsme neudělali, vrátíme se k tomu ještě jednou na jednání s paní Schillerovou, abychom do týdne udělali nějaké rozhodnutí. Není tam spor, hledáme nejoptimálnější variantu,“ prohlásil Hamáček.

Seniorům je podle něj potřeba přidat z toho důvodu, že rostou ceny potravin. „Hledáme řešení, jak to seniorům kompenzovat,“ řekl Hamáček.

Pokud by senioři letos dostali jednorázový příspěvek, příští rok by se jim důchody navyšovaly pouze o zákonnou valorizaci, která podle předběžných propočtů bude činit kolem 800 korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama