reklama

Na příspěvek pro důchodce stát v rozpočtu má, řekl v Partii Karel Havlíček

Návrh na jednorázový příspěvek 5 000 až 6 000 korun v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu „ustojitelný“. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Skopečka (ODS) je tento krok předvolební korupcí.

reklama

Každý segment ekonomiky byl nějakou formou podpořený, proto je podle Havlíčka férové podpořit i důchodce. „Tato skupina byla odizolovaná, nám se zdá férové srovnat účty,“ dodal.

K tématu

Skopeček uvedl, že tento krok postrádá racionální úvahu, co si ekonomika ve vztahu k veřejným financím může dovolit. „Vyšší důchody si přejeme všichni, ale nejprve by se měla uskutečnit důchodová reforma. Každý výdaj nad rámec zákonné valorizace navíc pomůže důchodcům, ale znamená zároveň kratší životnost penzijního systému pro střední generaci,“ podotkl.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí předloží návrh na jednorázový bonus pro důchodce 6 000 korun. Řekla to v sobotu televizi Nova. O vládou zvažovaném jednorázovém příspěvku 5 000 nebo 6 000 korun pro důchodce v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo mluvil i premiér Andrej Babiš (ANO). Jednat o tom bude kabinet v pondělí a poté by měl sdělit, na čem se dohodl.

V souvislosti s příspěvkem Skopeček v Partii kritizoval, že vláda stále nepředložila důchodovou reformu.

Babiš koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 Kč. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 Kč. Premiér následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 Kč. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 Kč. V příštím roce se chce vláda dostat přes 15 tisíc korun.

K tématu

Tagy: Jan Skopeček ODS Karel Havlíček hnutí ANO Partie Terezie Tománkové důchodce zvýšení důchodů

Další hlavní zprávy

reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama