reklama

Na příspěvek pro důchodce stát v rozpočtu má, řekl v Partii Karel Havlíček

Návrh na jednorázový příspěvek 5 000 až 6 000 korun v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu „ustojitelný“. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Skopečka (ODS) je tento krok předvolební korupcí.

reklama

Každý segment ekonomiky byl nějakou formou podpořený, proto je podle Havlíčka férové podpořit i důchodce. „Tato skupina byla odizolovaná, nám se zdá férové srovnat účty,“ dodal.

K tématu

Skopeček uvedl, že tento krok postrádá racionální úvahu, co si ekonomika ve vztahu k veřejným financím může dovolit. „Vyšší důchody si přejeme všichni, ale nejprve by se měla uskutečnit důchodová reforma. Každý výdaj nad rámec zákonné valorizace navíc pomůže důchodcům, ale znamená zároveň kratší životnost penzijního systému pro střední generaci,“ podotkl.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí předloží návrh na jednorázový bonus pro důchodce 6 000 korun. Řekla to v sobotu televizi Nova. O vládou zvažovaném jednorázovém příspěvku 5 000 nebo 6 000 korun pro důchodce v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo mluvil i premiér Andrej Babiš (ANO). Jednat o tom bude kabinet v pondělí a poté by měl sdělit, na čem se dohodl.

V souvislosti s příspěvkem Skopeček v Partii kritizoval, že vláda stále nepředložila důchodovou reformu.

Babiš koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 Kč. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 Kč. Premiér následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 Kč. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 Kč. V příštím roce se chce vláda dostat přes 15 tisíc korun.

K tématu

Tagy: Jan Skopeček ODS Karel Havlíček hnutí ANO Partie Terezie Tománkové důchodce zvýšení důchodů

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Žena šla na potrat, přesto se jí narodilo živé dítě. Bylo to mučení, popisuje
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama