OBRAZEM: Schody jako v Bradavicích či Ďáblova bible. Nahlédněte do nejhezčích knihoven světa

Knihovny nejsou pouze úložištěm knih, ale také místem schůzek, inspirace a cestování do světů vzdělání a fantazie. Každá má své jedinečné kouzlo, estetiku i historii. V tomto článku se můžete podívat na nejkrásnější knihovny na světě.

Klášterní knihovna na Strahově a Klementinum

Do žebříčku nejkrásnějších knihoven patří i zástupci z České republiky. Konkrétně jde o knihovnu nacházející se v klášteře Strahovského premonstrátského opatství, jejíž historie sahá až do 12. století. Ta je známá svými hodnotnými sbírkami starých knih, rukopisů a tisků. Mezi nejvýznamnější poklad, který je zde uchován, patří Codex gigas (Ďáblova bible) –⁠⁠⁠⁠⁠ největší rukopisná kniha světa.

Impozantní je i budova knihovny, která se dělí na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický. Ten druhý byl vybudován v letech 1671 až 1679 podle návrhu architekta Dominika Orsiho. Zdobí ho fresky, inspirované citáty z Bible i filozofickými traktáty, které zde zvěčnil malíř Siard Nosecký. Filozofický sál byl vybudován v 18. století italským architektem Ignácem Janem Palliardim. Monumentální stropní malba Duchovní vývoj lidstva je dílem vídeňského malíře Antona Maulbertsche.

ČTĚTE TAKÉ: Hobitín, Shrekova bažina i Kenův dům. Nahlédněte do míst, kde se budete cítit jako ve filmu

Další knihovnou, kterou je třeba zmínit, se nachází v pražském Klementinu. Barokní knihovna ze 17. století byla americkým webem Bored Panda dokonce označena za nejkrásnější knihovnu na světě.

Poprvé byla otevřena pro účely jezuitské univerzity a její podoba se od té doby příliš nezměnila. Mezi její nejvýznamnější poklady patří Codex Vyssegradensis, rukopisná kronika z 11. století, a první tištěná mapa Čech.

Knihovna Johna Rylandse ve Spojeném Království

Jedna z nejvýznamnějších univerzitních knihoven se nachází na britské univerzitě v Manchesteru. Po svém manželovi ji pojmenovala její zakladatelka Enriqueta Augustina Rylandsová.

Gotickou budovu navrhl architekt Basil Champneys a pro čtenáře se otevřela 1. ledna 1900. Sídlí v centrální čtvrti Manchesteru na těsně ohraničeném pozemku, obklopeném úzkými ulicemi a vysokými sklady, ve vznešeném katedrálním stylu, s mnoha vysokými okny navrženými tak, aby umožňovaly dobré světlo pro čtení. Tmavý nábytek, doplněný červenými koberci a starými lampami, jako by evokoval filmy o Harrym Potterovi.

Knihovna se pyšní prvotřídní sbírkou, která obsahuje nejstarší známý fragment Nového zákona – fragment svatého Jana. Mezi další poklady patří nádherné středověké iluminované rukopisy či vydání Chaucerových Canterburských povídek z roku 1476 od Williama Caxtona.

Knihovna George Peabodyho v Baltimoru

Jedna z nejkrásnějších knihoven ve Spojených státech se nachází v Baltimoru. Byla vystavěna v roce 1878 díky štědrému daru podnikatele a filantropa George Peabodyho, který tehdy na její výstavbu věnoval 300 tisíc dolarů. Chtěl tak umožnit každému přístup ke vzdělání.

Budovu v neoklasicistním stylu navrhl architekt Edmund G. Lind. Interiéru dominuje vysoké atrium, které slouží jako studovna. Ke skleněnému stropu se vine celkem pět pater litinových balkónů podepřených mramorovými sloupy.

Knihovna je známá svou rozsáhlou sbírkou svazků, kterých je zde celkem 300 tisíc a pocházejí převážně z 19. století. Naleznete zde i mnoho unikátních a cenných dokumentů, které lákají badatele a zájemce o dějiny.

Veřejná knihovna v New Yorku

Tato knihovna zřejmě bude povědomá každému, jelikož se stala dějištěm mnoha ikonických momentů na filmovém plátně. Právě tady si například Carrie nevzala pana Božského, který nedorazil na svatbu, v prvním filmu ze série Sex ve městě.

Newyorská veřejná knihovna (NYPL) totiž leží v samotném srdci města a slouží jako centrum kulturního dění. Založena byla v roce 1895 sloučením několika menších knihoven. Dnes má celkem 92 poboček, které zahrnují čtyři výzkumná centra zaměřená na humanitní a společenské vědy, divadelní umění, černošskou historii a kulturu.

Poskytuje také volný přístup ke svým fyzickým i elektronickým sbírkám, které čítají dohromady více než 54 milionů položek. Kromě toho knihovna každoročně představuje výstavy a tisíce programů pro veřejnost, včetně kurzů v oblasti technologií, gramotnosti, bádání a angličtiny pro mluvčí jiných jazyků. Knihovnou ročně projdou miliony návštěvníků.

Portugalská královská knihovna v Brazílii

Portugalská královská knihovna v Brazílii, známá také jako Real Biblioteca Portuguesa do Rio de Janeiro, byla jedním z nejvýznamnějších kulturních ústředí v koloniálním impériu. Její založení v roce 1810 králem Janem VI. Portugalským, který uprchl do Brazílie před Napoleonovou invazí, reflektovalo snahu o podporu kulturního a vědeckého vývoje v této části impéria.

Knihovna se stala důležitým střediskem pro intelektuální a kulturní výměnu mezi Portugalskem a jeho brazilskou kolonií. Sbírky obsahovaly rozsáhlé množství knih, rukopisů, map a uměleckých děl, z nichž mnohé byly přivezeny z Portugalska. Mezi těmito díly byly i významné studie o brazilské historii, geografii a kultuře, které přispívaly k rozvoji poznání o Brazílii.

Budovu už bohužel nenajdete v původní podobě. Tmavě zelené barvy doplněné o ornamenty ze skla si však stále zachovávají exotický ráz a rozhodně si zaslouží místo v žebříčku nejkrásnějších knihoven světa.

Královská knihovna v Dánsku

V dalších pěti bodech se zaměříme na modernější stavby. Jednou z nich je i Královská knihovna v Kodani, známá jako Det Kongelige Bibliotek. Její nejznámější částí je Černý diamant, moderní přístavba plná ostrých hran a černé fasády, která byla k původní budově přistavěna v roce 1999 a z knihovny udělala jednu z nejvýraznějších staveb ve městě.

Historie knihovny sahá až do 15. století, kdy byla založena jako součást dánského královského dvora. Knihovna má dlouhou tradici při shromažďování a uchovávání důležitých historických a kulturních dokumentů z celého světa. Jedním z největších pokladů knihovny je rukopis Codex Regius, který obsahuje básně severské mytologie, včetně slavné Eddy. Dále zde nalezneme rukopisy a dopisy spisovatele Hanse Christiana Andersena či archiv filozofa Sørena Kierkegaarda.

Ústřední knihovna Oodi ve Finsku

Dalším významným architektonickým skvostem je Ústřední knihovna Oodi ve Finsku. Ta je specifická svým futuristickým designem, který kombinuje inovativní prvky se závazkem k udržitelnosti a funkčnosti, informuje web Arch Daily. Budova vyniká střechou ve tvaru vlny, která symbolizuje otevřenost, pohostinnost a spojení s přírodou.

A vzdušný je i interiér, který nabízí spoustu přirozeného světla a moderního nábytku. V budově se kromě regálů s knihami nachází také kavárna, kino, audiovizuální nahrávací studio i veřejné terasy s panoramatickým výhledem na město. Toto místo tak není ideální pouze pro studium a četbu, ale také pro relaxaci a společenské aktivity.

Ústřední knihovna v Seattlu ve Washingtonu

Prosklený a vzdušný prostor nabízí i Ústřední knihovna v Seattlu, známá jako Seattle Central Library. Tu navrhl nizozemský architekt Rem Koolhaas a dokončena byla v roce 2004. Její specifický design kombinující sklo a ocel okamžitě upoutá pozornost návštěvníků.

Exteriér knihovny je charakteristický svou nepravidelnou geometrií a skleněnými stěnami, které vytvářejí dynamický a futuristický dojem. Stejně impozantní je i interiér, kde máte nejednou pocit, že jste se ocitli na vesmírné lodi.

Univerzitní knihovna Tama Art University v Japonsku

Jako v daleké budoucnosti se budete cítit i v univerzitní knihovně Tama Art University v Tokiu. Ta slouží jako centrum pro vzdělání, výzkum a kreativní inspiraci v oblasti umění a designu. Budovu navrhl japonský architekt Toyo Ito a dokončena byla v roce 2007, píše web Architectuul. Moderní linie a minimalistický design jsou kombinovány s přírodními prvky a tradičními japonskými motivy, čímž se nabízí unikátní a poutavý vizuální dojem.

V prvním patře je k dispozici víceúčelový a galerijní prostor pro pořádání různých akcí a výstav a také divadelní prostor s velkoplošnou obrazovkou. V zadní části prvního patra mohou studenti číst nejnovější čísla časopisů a prohlížet si videomateriály.

Čínská knihovna Binhai ve městě Tchien-ťin

Knihovnu Tchien-ťin Binhai v severní Číně v roce 2017 dokončilo nizozemské studio MVRDV ve spolupráci s lokálními architekty TUPDI za pouhé tři roky od prvního návrhu. Píše web archSPACE.

Hlavní dominantou knihovny je její sférická místnost, uprostřed které se nachází obrovská světelná koule, kolem níž se kaskádovitě vinou regály s knihami a vytvářejí dojem nekonečnosti. Stěny regálů jsou však ve skutečnosti perforované, což umožňuje cirkulaci vzduchu a ventilaci.

Knihovna má pět podlaží, do nichž jsou umístěny učebny, čítárny, kanceláře a salónky. Suterén pak funguje jako archiv a servisní prostory. Je to tak nejen místem pro studium a vzdělávání, ale také turistickou atrakcí, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Skalní město z pohádky o Bajajovi. Pískovcové masivy se tyčí tam, kde kdysi bývaly pláže

Tagy:
Velká Británie knihy Tokio knihovna Brazílie Finsko Seattle Čína Baltimore Strahov cestování architektura akademická knihovna nejkrásnější stavby veřejné prostory setkávání s lidmi