reklama

Šéf KSČM Filip navrhne straně podpořit rozpočtový schodek 500 miliard

Šéf KSČM Vojtěch Filip navrhne vedení strany podporu rozpočtového schodku požadovaného vládou. Ve vedení KSČM podle něj zatím převažuje názor rozpočet podpořit.

reklama

Jaké ústupky budou komunisté od vlády za své hlasy pro obří deficit rozpočtu chtít, zaznělo už dříve. Chtějí vyčlenit, prostřednictvím doprovodného usnesení, peníze na rozvoj on-line výuky ve školách a také pozměňovacím návrhem určit asi dvě miliardy na odměny pro sestry v sociálních službách. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) řekla, že o tomto požadavku informovala ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).

Vostrá řekla, že se Schillerovou probíraly, na co budou určené výdaje zhruba 137 miliard korun, které byly původně označené jako vládní rozpočtová rezerva. „Informovala jsem také ministryni, že budeme dávat mírné úpravy prostřednictvím pozměňovacího návrhu,“ dodala. Mělo by jít o vyčlenění asi dvou miliard pro sestry v sociálních službách. KSČM také trvá na konsolidaci schodku v příštích sedmi letech.

V doprovodném usnesení by Sněmovna také podle KSČM měla vyčlenit peníze na online výuku, protože asi 10 000 žáků nebylo schopných se při uzavření škol kvůli koronaviru výuky přes internet účastnit, uvedla Vostrá. „Neměli vybavení. Peníze by měly zajistit, aby na to školy byly případně připraveny,“ vysvětlila.

V rámci změn letošního rozpočtu už nebudou komunisté s vládou probírat výdaje na obranu. „Náš požadavek na nezvyšování prostředků na tyto investice a nákupy trvá a doufám, že se projeví v rámci přípravy rozpočtu na rok 2021, kde už přijdou na přetřes i úsporná opatření,“ dodala Vostrá.

KSČM, která vládu toleruje, zatím s podporou úpravy rozpočtu váhala a kabinet proto jednal i s dalšími stranami. O podpoře rozhodne v sobotu širší vedení a po dnešku je tedy jasné, že od předsedy zazní doporučení rekordní schodek odhlasovat.

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama