reklama

Šéf KSČM Filip navrhne straně podpořit rozpočtový schodek 500 miliard

Šéf KSČM Vojtěch Filip navrhne vedení strany podporu rozpočtového schodku požadovaného vládou. Ve vedení KSČM podle něj zatím převažuje názor rozpočet podpořit.

reklama

Jaké ústupky budou komunisté od vlády za své hlasy pro obří deficit rozpočtu chtít, zaznělo už dříve. Chtějí vyčlenit, prostřednictvím doprovodného usnesení, peníze na rozvoj on-line výuky ve školách a také pozměňovacím návrhem určit asi dvě miliardy na odměny pro sestry v sociálních službách. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) řekla, že o tomto požadavku informovala ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).

Vostrá řekla, že se Schillerovou probíraly, na co budou určené výdaje zhruba 137 miliard korun, které byly původně označené jako vládní rozpočtová rezerva. „Informovala jsem také ministryni, že budeme dávat mírné úpravy prostřednictvím pozměňovacího návrhu,“ dodala. Mělo by jít o vyčlenění asi dvou miliard pro sestry v sociálních službách. KSČM také trvá na konsolidaci schodku v příštích sedmi letech.

V doprovodném usnesení by Sněmovna také podle KSČM měla vyčlenit peníze na online výuku, protože asi 10 000 žáků nebylo schopných se při uzavření škol kvůli koronaviru výuky přes internet účastnit, uvedla Vostrá. „Neměli vybavení. Peníze by měly zajistit, aby na to školy byly případně připraveny,“ vysvětlila.

V rámci změn letošního rozpočtu už nebudou komunisté s vládou probírat výdaje na obranu. „Náš požadavek na nezvyšování prostředků na tyto investice a nákupy trvá a doufám, že se projeví v rámci přípravy rozpočtu na rok 2021, kde už přijdou na přetřes i úsporná opatření,“ dodala Vostrá.

KSČM, která vládu toleruje, zatím s podporou úpravy rozpočtu váhala a kabinet proto jednal i s dalšími stranami. O podpoře rozhodne v sobotu širší vedení a po dnešku je tedy jasné, že od předsedy zazní doporučení rekordní schodek odhlasovat.

Další hlavní zprávy

Daně

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

V posledních týdnech si o svou pozornost opět řekla takzvaná superhrubá mzda. Terminus technicus, který se vžil pro označení celkových nákladů na práci, je s námi už přes 12 let a zůstane s námi dál. Politická debata, která dnes o superhrubé mzdě probíhá, je jen o způsobu, jakým se bude vypočítávat zdanění našich výdělků. A dokud o něm nebude finálně rozhodnuto, ani nemůžeme říci, kdo, zda a o kolik si v důsledku případné změny polepší.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd
reklama
reklama
Bejrútem otřásly dvě exploze, vyžádaly si 100 mrtvých a čtyři tisíce zraněných

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama