Souboj v oblacích: Šéfové Smartwings a Ryanair se pustili do veřejné výměny názorů

Padnou české aerolinky Smartwings? A mohla by je nahradit společnost Ryanair? Podle ředitele Ryanairu Miachaela O'Learyho by si česká vláda měla nechat své peníze na podporu Smartwings a použít je raději pro zdravotnictví. Ryanair by prý měl kapacity českou leteckou společnost nahradit. Reakce spolumajitele Smartwings Jiřího Šimáněho na sebe nenechala dlouho čekat. „Pan O’Leary kritizuje státní pomoc evropským aerolinkám, ale sám Ryanair přijal pomoc od britské vláda ve výši 730 milionů dolarů," kontroval Šimáně.

„Nebuďte blázni. Nechte si svoje peníze a nalejte je do zdravotnictví a do pracovníků v první linii, kteří denně bojují proti covidu-19. Ne do aerolinek, které to nepotřebují,“ poradil české vládě na adresu Smartwings šéf konkurenčního Ryanairu ve vysílání CNN Prima NEWS.

Spolumajitele Smartwings Jiří Šimáně mu také přes televizi odpověděl: „Pan O’Leary kritizuje státní pomoc evropským aerolinkám, ale sám Ryanair přijal pomoc od britské vláda ve výši 730 milionů dolarů. Zajímalo by mě, zda britská vláda požádala Ryanair o to, aby si sami pomohli v rámci akcionářské struktury, a pokud ano, zda to akcionáři udělali a teprve poté jim přišla od britské vlády slíbená pomoc. Podle toho, co říká, měl ale v každém případě pomoc odmítnout a britské vládě vzkázal to, co vzkazuje té české.“

Na otázku, zda Ryanair mohou nahradit Smartwings, pokud padnou, sdělil O'Leary, že je to možné.

„Ano, to bychom mohli. Jsme druhá největší společnost na pražském letišti. Mluvili jsme s letištěm v minulosti o expanzi, ale nemyslím si, že Smartwings padnou. Spíš čekají, až se situace stabilizuje. A stejně jako v případě jiných společností, i jim vláda řekla, aby nejprve zkusili využít své vlastní prostředky. Ale pokud by padli, tak Ryanair a další společnosti jistě budou ochotné tu kapacitu v Praze zaplnit. Praha je velmi atraktivní destinace a my všichni tu své kapacity budeme navyšovat,“ odpověděl na otázku Pavlíny Wolfové ředitel Ryanairu Michael O'Leary.

Rozhodně budeme růst a nabídli bychom v následujících 12 měsících nové pracovní pozice. Jsme připraveni převzít další letadla od Boeingu a budeme potřebovat personál. Neříkám, že nutně jen od ČSA a Smartwings, ale víme, že jejich personál je skvěle vyškolený,“ dodal šéf Ryanairu.

Společnost Ryainair založil v roce 1985 irský podnikatel Tony Ryan. Původně malá firma létající jedním patnáctimístným strojem z irského Waterfordu do Londýna-Gatwicku přežila krizi na počátku 90. let a postupem času se vypracovala do pozice největšího evropského leteckého přepravce. Klíčovou zásluhu na úspěchu Ryanairu má právě současný ředitel Michael O'Leary.

Na celý rozhovor se budete moci podívat v dnešním pořadu 360°Pavlíny Wolfové, který na CNN Prima NEWS startuje ve 21:40.

Tagy: