reklama

Souboj v oblacích: Šéfové Smartwings a Ryanair se pustili do veřejné výměny názorů

Padnou české aerolinky Smartwings? A mohla by je nahradit společnost Ryanair? Podle ředitele Ryanairu Miachaela O'Learyho by si česká vláda měla nechat své peníze na podporu Smartwings a použít je raději pro zdravotnictví. Ryanair by prý měl kapacity českou leteckou společnost nahradit. Reakce spolumajitele Smartwings Jiřího Šimáněho na sebe nenechala dlouho čekat. „Pan O’Leary kritizuje státní pomoc evropským aerolinkám, ale sám Ryanair přijal pomoc od britské vláda ve výši 730 milionů dolarů," kontroval Šimáně.

reklama

„Nebuďte blázni. Nechte si svoje peníze a nalejte je do zdravotnictví a do pracovníků v první linii, kteří denně bojují proti covidu-19. Ne do aerolinek, které to nepotřebují,“ poradil české vládě na adresu Smartwings šéf konkurenčního Ryanairu ve vysílání CNN Prima NEWS.

Spolumajitele Smartwings Jiří Šimáně mu také přes televizi odpověděl: „Pan O’Leary kritizuje státní pomoc evropským aerolinkám, ale sám Ryanair přijal pomoc od britské vláda ve výši 730 milionů dolarů. Zajímalo by mě, zda britská vláda požádala Ryanair o to, aby si sami pomohli v rámci akcionářské struktury, a pokud ano, zda to akcionáři udělali a teprve poté jim přišla od britské vlády slíbená pomoc. Podle toho, co říká, měl ale v každém případě pomoc odmítnout a britské vládě vzkázal to, co vzkazuje té české.“

Na otázku, zda Ryanair mohou nahradit Smartwings, pokud padnou, sdělil O'Leary, že je to možné.

„Ano, to bychom mohli. Jsme druhá největší společnost na pražském letišti. Mluvili jsme s letištěm v minulosti o expanzi, ale nemyslím si, že Smartwings padnou. Spíš čekají, až se situace stabilizuje. A stejně jako v případě jiných společností, i jim vláda řekla, aby nejprve zkusili využít své vlastní prostředky. Ale pokud by padli, tak Ryanair a další společnosti jistě budou ochotné tu kapacitu v Praze zaplnit. Praha je velmi atraktivní destinace a my všichni tu své kapacity budeme navyšovat,“ odpověděl na otázku Pavlíny Wolfové ředitel Ryanairu Michael O'Leary.

Rozhodně budeme růst a nabídli bychom v následujících 12 měsících nové pracovní pozice. Jsme připraveni převzít další letadla od Boeingu a budeme potřebovat personál. Neříkám, že nutně jen od ČSA a Smartwings, ale víme, že jejich personál je skvěle vyškolený,“ dodal šéf Ryanairu.

Společnost Ryainair založil v roce 1985 irský podnikatel Tony Ryan. Původně malá firma létající jedním patnáctimístným strojem z irského Waterfordu do Londýna-Gatwicku přežila krizi na počátku 90. let a postupem času se vypracovala do pozice největšího evropského leteckého přepravce. Klíčovou zásluhu na úspěchu Ryanairu má právě současný ředitel Michael O'Leary.

Na celý rozhovor se budete moci podívat v dnešním pořadu 360°Pavlíny Wolfové, který na CNN Prima NEWS startuje ve 21:40.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama