reklama

Ekonom Švejnar ke Smartwings: Nechť využijí stávající možnosti státní pomoci

Zachránit Smartwings, nebo je nechat padnout? O hlavním tématu posledních dní v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali Petr Kováč ze společnosti EY, poslanec Pirátské strany Jan Lipavský a ekonom z Kolumbijské univerzity Jan Švejnar. Jak by měla pomoc pro aerolinky vypadat? O co všechno se hraje?

reklama

Pomoc státu nedává smysl, bylo by to nemorální. Takovými slovy zahájil pondělní debatu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poslanec Jan Lipavský (Piráti) na téma možností záchrany letecké společnosti Smartwings. „Primárně jí mají pomoci současní vlastníci, kteří na to mají dostatečný kapitál. Nechť ukáží dobrou vůli a zachrání je sami,“ dodal politik, které v dané věci několikrát interpeloval členy české vlády.

Lipavský také argumentoval krachem maďarské společnosti Malev, jejíž kapacita byla údajně obsazena jinými aeroliniemi do několika týdnů. „To není dobrý příklad. Malev zkrachoval v době, kdy obor letectví zaznamenával rozmach. A i přesto trvalo dva roky, než byly přepravní kapacity Malevu zaplněny jinými společnostmi,“ opáčil Petr Kováč, partner poradenské společnosti EY. Podle něho by stát měl rovněž zvážit riziko snížení komfortu a zdražení letenek, pokud by měly kapacity Smartwings nahradit jiní přepravci. „Pokud je jediným dopadem mírné snížení pohodlí cestujících, je to přijatelná cena,“ oponoval Lipavský.

Odvedli jsme tři miliardy

Ve „třistašedesátce“ také zazněla dřívější slova generálního ředitele Smartwings Romana Vika, podle kterého je společnost nezanedbatelným přispěvatelem do státního rozpočtu. Za poslední tři roky tam prý aerolinie odvedly přes tři miliardy korun. Podle Vika je tedy legitimní, když teď chtějí Smartwings od státu pomoc. „Nás by sanovalo 100 milionů dolarů, které by zajistily naše přežití na celý rok, během kterého bychom se mohli restartovat,“ řekl Vik.

K oprávněnosti pomoci státu leteckému podniku se v pořadu moderátorky Pavlíny Wolfové vyjadřoval také ekonom Jan Švejnar, profesor newyorské Kolumbijské univerzity. „Neznám detaily, proto budu mluvit spíše o principech. Je třeba využít programy, které už existují, jako je Covid nebo Antivirus. Pokud by stát uvažoval o extrémnějším přístupu, měl by zajistit, aby daňoví poplatníci nepřišli o peníze,“ řekl.

Otázku transparentnosti považuje za klíčovou také Petr Kováč. „Můžeme okopírovat, co dělají v jiných zemích, kde vlády svým aerolinkám pomáhají. Je to především půjčkami a garancemi,“ řekl partner společnosti EY. Podle něho dnes na trhu neexistuje banka, která by letecké společnosti bez státních záruk půjčila. „Státní půjčka je součástí principů, které už fungují,“ opáčil Švejnar.

Kováč vyjádřil přesvědčení, že by stát neměl nechat Smartwings padnout, protože jsou důležitým odběratelem služeb Letiště Václava Havla. Jejich podíl činí asi třicet procent. Jan Švejnar nicméně zopakoval své stanovisko, že by firma měla využít možnosti, které už stát nabízí. „Jinak to bude precedens. Stát by měl jasně zvážit, které podniky jsou strategické a jaké ne,“ řekl česko-americký ekonom. „Evropské vlády považují letectví za klíčový sektor pro rozhýbání ekonomiky. Proč se tedy máme z tohoto pohledu vyčlenit, a tedy tento podnik odepsat?“ položil řečnickou otázku Kováč.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama