reklama

Ekonom Švejnar ke Smartwings: Nechť využijí stávající možnosti státní pomoci

Zachránit Smartwings, nebo je nechat padnout? O hlavním tématu posledních dní v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali Petr Kováč ze společnosti EY, poslanec Pirátské strany Jan Lipavský a ekonom z Kolumbijské univerzity Jan Švejnar. Jak by měla pomoc pro aerolinky vypadat? O co všechno se hraje?

reklama

Pomoc státu nedává smysl, bylo by to nemorální. Takovými slovy zahájil pondělní debatu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poslanec Jan Lipavský (Piráti) na téma možností záchrany letecké společnosti Smartwings. „Primárně jí mají pomoci současní vlastníci, kteří na to mají dostatečný kapitál. Nechť ukáží dobrou vůli a zachrání je sami,“ dodal politik, které v dané věci několikrát interpeloval členy české vlády.

K tématu

Lipavský také argumentoval krachem maďarské společnosti Malev, jejíž kapacita byla údajně obsazena jinými aeroliniemi do několika týdnů. „To není dobrý příklad. Malev zkrachoval v době, kdy obor letectví zaznamenával rozmach. A i přesto trvalo dva roky, než byly přepravní kapacity Malevu zaplněny jinými společnostmi,“ opáčil Petr Kováč, partner poradenské společnosti EY. Podle něho by stát měl rovněž zvážit riziko snížení komfortu a zdražení letenek, pokud by měly kapacity Smartwings nahradit jiní přepravci. „Pokud je jediným dopadem mírné snížení pohodlí cestujících, je to přijatelná cena,“ oponoval Lipavský.

Odvedli jsme tři miliardy

Ve „třistašedesátce“ také zazněla dřívější slova generálního ředitele Smartwings Romana Vika, podle kterého je společnost nezanedbatelným přispěvatelem do státního rozpočtu. Za poslední tři roky tam prý aerolinie odvedly přes tři miliardy korun. Podle Vika je tedy legitimní, když teď chtějí Smartwings od státu pomoc. „Nás by sanovalo 100 milionů dolarů, které by zajistily naše přežití na celý rok, během kterého bychom se mohli restartovat,“ řekl Vik.

K oprávněnosti pomoci státu leteckému podniku se v pořadu moderátorky Pavlíny Wolfové vyjadřoval také ekonom Jan Švejnar, profesor newyorské Kolumbijské univerzity. „Neznám detaily, proto budu mluvit spíše o principech. Je třeba využít programy, které už existují, jako je Covid nebo Antivirus. Pokud by stát uvažoval o extrémnějším přístupu, měl by zajistit, aby daňoví poplatníci nepřišli o peníze,“ řekl.

Otázku transparentnosti považuje za klíčovou také Petr Kováč. „Můžeme okopírovat, co dělají v jiných zemích, kde vlády svým aerolinkám pomáhají. Je to především půjčkami a garancemi,“ řekl partner společnosti EY. Podle něho dnes na trhu neexistuje banka, která by letecké společnosti bez státních záruk půjčila. „Státní půjčka je součástí principů, které už fungují,“ opáčil Švejnar.

Kováč vyjádřil přesvědčení, že by stát neměl nechat Smartwings padnout, protože jsou důležitým odběratelem služeb Letiště Václava Havla. Jejich podíl činí asi třicet procent. Jan Švejnar nicméně zopakoval své stanovisko, že by firma měla využít možnosti, které už stát nabízí. „Jinak to bude precedens. Stát by měl jasně zvážit, které podniky jsou strategické a jaké ne,“ řekl česko-americký ekonom. „Evropské vlády považují letectví za klíčový sektor pro rozhýbání ekonomiky. Proč se tedy máme z tohoto pohledu vyčlenit, a tedy tento podnik odepsat?“ položil řečnickou otázku Kováč.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Jak rok s koronavirem hodnotí biolog Flegr a stomatolog Šmucler

V pondělí 1. března to bude rok, co se Česká republika potýká s koronavirovou pandemií. V pořadu Nový den ve speciálním vysílání zhodnotí posledních 12 měsíců molekulární biolog Jaroslav Flegr nebo stomatolog Roman Šmucler. Hostem bude i krizový manažer pražské záchranné služby Ondřej Šedivka, který byl během první vlny u převozu Čechů vracejících se z Wu-chanu.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
Chilský solární tygr cení zuby. Nastupující energetická velmoc má i českou stopu
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš
Jak se starat o respirátor? Na sterilizaci v troubě a mrazáku se odborníci neshodnou
Další články
reklama
reklama