Šéf společnosti Visa v ČR: Česko je velmocí bezkontaktních plateb

Češi si oblíbili bezkontaktní platby. A to do té míry, že jsme v tomto způsobu placení čtvrtí na světě. Čím si to vysvětlit? Podle Petra Poláka, country managera společnosti Visa pro Českou republiku hraje roli několik faktorů, například pragmatismus rychlého a bezpečného placení. Placení mobilními telefony a dalšími chytrými technologiemi považuje za přirozenou evoluci v oblasti bezhotovostního placení.

Zaplatit během pár vteřin pouhým přiložením karty k terminálu, to je technická vymoženost, na kterou si Češi rychle zvykli. A využívají ji čím dál více. A to na obou stranách obchodních pultů. Ať už se jedná o nakupující, nebo obchodníky.

Bezpečnost bezkontaktních plateb

Platební kartu dnes při placení vytahuje z peněženky málokdo. Většině Čechů postačí mobilní telefon, do něhož svoji kartu pomocí několika jednoduchých kroků nahrají.

Co je TOKEN?

Token je obraz fyzické platební karty. Slouží k tomu, aby platící mohli svoji kartu vložit do jakéhokoli jiného zařízení, například mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Jedná se o anonymní obraz, díky tomu je téměř nemožné zneužití.

„Mobilní telefony nabídly technologické možnosti, které platební karta nemá. A to primárně z pohledu bezpečnosti. Ve chvíli, kdy platím mobilním telefonem, tak telefon je chráněn heslem. A i v případě jeho ztráty nehrozí žádné zneužití,“ říká šéf společnosti Visa pro Českou republiku.

Platbami mobilními telefony Češi dokonce vévodí celé Evropě. S tím souvisí také vydávání tokenů, kterých už společnost Visa vydala čtyři miliardy. Bezkontaktní placení je díky této vymoženosti ještě bezpečnější než původní platba kartou.

„Karta je vždy chráněná pinem, který znáte jenom vy, a to limituje jeho zneužití. V případě placení mobilním telefonem je největší výhoda v tom, že každá transakce je potvrzena otiskem prstu nebo obrázkem obličeje. A samozřejmě je to i o možnosti ztráty telefonu, protože ten je stále chráněn heslem a případný nenechavec nemůže vaše údaje zneužít,“ vysvětluje Petr Polák.

Povede další pokrok ke konci PIN kódů?

Technologický pokrok a všechny inovace kladou samozřejmě nárok i na vydavatele platebních karet. Musí reagovat pružně a v souladu s požadavky zákazníků. „Spojením těch technologických možností a touhy inovovat jsme byli schopni dosáhnout toho, abychom kartu dostali do mobilních telefonů a třeba chytrých hodinek a možná do budoucna i do zařízení, o kterých se nám ani nezdá,“ říká Petr Polák.

Pokrok v oblasti platebních technologií se dotýká také PIN kódů, které se k platebním kartám automaticky vydávají jako unikátní heslo. Hrozí jejich zánik? „My už dneska dost často PIN opouštíme právě tím, že platíme mobilem nebo hodinkami. PIN na pozadí někde je – otisk prstu, hlídání tepové frekvence v případě chytrých hodinek. Není už potřeba pamatovat si konkrétní číslo,“ říká Petr Polák a dodává, že je to naprosto bezpečné.

„Obličej vám nezkopírují. Zatímco u PIN, když ho někomu řeknete, tak riskujete. Biometrické údaje, otisk prstu nebo obličej jsou unikátní. Z našeho pohledu je to bezpečnější, než samotné číslo – PIN.“

Jak nejraději platíte v obchodě?

A pokrok se do oblastní bezkontaktních plateb propisuje i na straně obchodníků. Konkrétně v případě platebních terminálů. I je už dokáží nahradit chytré telefony nebo speciální aplikace. „Příkladem mohou být služby spojené s dopravou obyvatel. Kde pouze tím, že nastoupíte do automobilu, který vás někam odveze, a vy z automobilu vystoupíte, tak se na pozadí stane nějaká transakce, která uhradí poplatky s tím spojené,“ objasňuje šéf společnosti Visa pro Českou republiku.

Covid a pomoc živnostníkům

Stejně jako pro ostatní odvětví trhu i pro bezkontaktní placení byla pandemie COVID-19, kdy vzrostla obliba nakupování na internetu, mimořádnou výzvou. Výhodu podle Petra Poláka měli ti obchodníci, kteří ještě před ní přistoupili na digitalizaci.

Těm, kteří to nestihli, se teď Visa snaží pomáhat. „Jedním z našich projektů, které v Česku běží je projekt Česko platí kartou, ve kterém Visa se svými partnery podporuje, aby bylo pro malého a středního obchodníka možné získat platební terminál. A tím se právě připravit na zájem svých klientů o zaplacení. Tenhle projekt běží a předpokládáme, že bude běžet i do budoucna,“ uzavírá téma v Interview Plus Petr Polák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
16:31

Šlachta: Budeme v Pohořelicích tvrdou opozicí

16:30

STAN a SLK opět ze stran získaly nejvíc zastupitelů vzhledem k počtu kandidátů

16:10

V Přerově vznikla koalice čtyř stran. Primátorem se stane Petr Vrána (ANO)

15:47

V plzeňském obvodu Doubravka bude pokračovat dosavadní spolupráce ANO a ODS

Itálii poprvé povede žena. Meloniová má fašistickou minulost, obdivuje Orbána i fantasy

Itálii s největší pravděpodobností poprvé v historii povede žena. Lídryně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová ovládla volební klání s více než 26 procenty odevzdaných hlasů a společně se svými pravicovými spojenci míří k sestavení vlády. Zahraniční média a experti ovšem upozorňují, že jde o velmi kontroverzní postavu. Bratři Itálie jsou považováni za krajně pravicovou stranu, která byla založena příznivci diktátora Benita Mussoliniho. Sama Meloniová za sebou má minulost ve fašistické organizaci.

Živě
ON-LINE: Šlachta starostou Pohořelic nebude. Nikdo s ním nechce jít do koalice

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž, který podle svědků křičel, že nechce bojovat na Ukrajině. Není jasné, v jakém je nyní zdravotním stavu. Podle serveru YA62.ru má drobná zranění, regionální verze listu Novaja Gazeta v pondělí psala o popáleninách na 90 procentech těla. Policie v ruské Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře v pondělí také zadržela mladého muže, který střílel na místním vojenském komisariátu, uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev. Střelec vážně zranil komisaře, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. Informace o útočníkově motivu nejsou k dispozici.

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Známé tváře ve volbách: Schillerová, Šlachta nebo Okamura. Kdo uspěl a kdo propadl?

Z bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty bude možná starosta. V rodných Pohořelicích na jižní Moravě vyhrál s velkým náskokem letošní komunální volby. Ze známých tváří uspěl také prezidentův kancléř Vratislav Mynář v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Naopak mezi neúspěšné se zařadila třeba bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Do politiky vstoupil i další člen rodiny Okamurů.

Vláda by si měla najmout Máňu, která bude její kroky vysvětlovat, myslí si komentátor

Šéfredaktor Týdeníku Echo24 Dalibor Balšínek a komentátor MF Dnes Petr Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS kritizovali zmatečná vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Ten v neděli sdělil, že se zastropování cen energií nebude vztahovat na celou spotřebu domácnosti, v pondělí to však prostřednictvím rezortu vyvrátil s tím, že definitivně rozhodne vláda. Podle Koláře by si Fiala a spol. „měli najmout nějakou Máňu“, která vše jasně vysvětlí.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Domácí zpravodajství

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.