CNN Prima News platba

platba

Výpis příspěvků ke štítku „platba“

Pozor na vychytralé podvodníky. Podívejte se na nejčastější chyby při nákupu ojetého vozu

Hledání a samotný výběr nového auta, byť z druhé ruky, by měl řidičům především dělat radost. V dnešní době se ale na trhu pohybuje spousta podvodníků, kteří umí celý proces výrazně znepříjemnit. I z toho důvodu dali odborníci ze společnosti carVertical, která se zabývá zpracováváním dat z automobilového průmyslu, dohromady desatero tipů, jak mohou kupci časté podvody lépe odhalit a vyhnout se prodejcům, kteří je chtějí připravit o peníze.

Evropská komise uvolnila pro Česko dotace za 702 milionů eur na zmírnění hospodářské krize

Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur (17,7 miliardy Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. EK to uvedla ve svém prohlášení. O svém souhlasu s výplatou těchto peněz informovala unijní exekutiva již v únoru. Česko podle komise splnilo podmínky, aby mohlo další finance z Národního plánu obnovy získat.

Jak se platí v ČR? Ideálně s pomocí mobilu nebo chytrých hodinek. Vévodíme Evropě

Nosíte u sebe hotovost? Pak jste jedni z mála. Většina Čechů totiž preferuje bezhotovostní a ideálně bezkontaktní platbu. Velmi rádi podle Petra Poláka ze společnosti Visa platíme mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami. V pořadu Co na to vaše peněženka ještě dodal, že ačkoli bezhotovostní platby zatím nepřijímají zdaleka všichni obchodníci, funguje v Česku více než 350 000 platebních terminálů, což nás v evropském žebříčku počtu platebních terminálů řadí na přední příčky.

Češi vládnou Evropě v placení mobilem, tvrdí expert. Na jaká úskalí si dát pozor?

Češi se hotovosti již částečně vzdali, v platbách preferují především mobilní telefon nebo chytré hodinky. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to konstatoval manažer společnosti Visa pro ČR Petr Polák. Poznamenal také, že mezi evropskými státy je Česko v otázce placení mobilním zařízením premiantem. Odborník mimo jiné doporučil, jak předcházet možným rizikům spojeným s bezhotovostními transakcemi.

Čtvereček, který ovládl svět. QR kód slaví 30 let, pomáhá na CNN Prima NEWS i při placení

Černobílý čtverec, bez kterého si část světa už nedokáže představit svůj život. QR kód slaví 30 let od svého prvního použití. Původně skromný vynález japonských inženýrů se stal jedním z klíčových způsobů novodobé komunikace. Dá se s ním platit bez nutnosti vytahovat peněženku, načíst seznam alergenů, přejít do menu restaurací či prokázat hotové očkování či platné vízum na letišti. QR kódy ostatně hojně používá i redakce CNN Prima NEWS – od Hlavních zpráv po pořad Showtime.

O tisícové přeplatky mohou lidé přijít. Jak je důležité mít správně nastavené zálohy?

V lednu a únoru se nově nastavují zálohy za elektřinu a plyn. Je to důležité období, protože výše měsíčních poplatků může ovlivnit případný nedoplatek, či přeplatek na konci roku. Někteří dodavatelé přeplatky zadržují a nechtějí je spotřebitelům vrátit. Energetický regulační úřad nyní řeší stovky stížností. Jak správně zálohy nastavit a jak poznáme, že jsou přiměřené?

Cash, či bezkontaktně? Češi vyznávají moderní způsoby plateb. Známe ale rizika?

Jsou peníze v hotovosti nutností, nebo přežitkem? Jejich význam zřejmě úplně nezmizí, nicméně se neustále zmenšuje. V pořadu Co na to vaše peněženka to řekl František Jungr, produktový ředitel společnosti Visa pro střední a východní Evropu. Na vzestupu jsou podle něj platby prováděné za pomoci moderní elektroniky – mobilních telefonů a chytrých hodinek. Mimořádnou novinkou je pak placení za pomoci telefonních čísel, aniž bychom potřebovali znát číslo běžného účtu, jak podotkl Tomáš Stegura, ředitel bezpečnosti ČSOB. Oba hosté se pak shodli, že Češi jsou příznivci platebních vychytávek. Je ovšem potřeba být připraven na to, že nové platební metody s sebou kromě výhod mohou při neopatrném jednání nést i bezpečnostní rizika.

KALKULAČKA: O kolik vám zdraží elektřina? Vypočítejte si novou výši svých záloh

Letošní rok bude ve znamení zdražení regulované složky ceny energií o desítky procent. U elektřiny je nárůst dokonce 65,7 procenta. Pro řadu domácností s končící fixací se může jednat o problém. Naopak odběratelé, kteří platí zastropované ceny energií, nárůst sotva poznají. Jak budou vypadat nové zálohy? Využít můžete on-line kalkulačku níže v článku.