CNN Prima News platba

platba

Výpis příspěvků ke štítku „platba“

Od výhodných půjček k exekucím a vymahačům. Odborníci varují před Vánocemi na dluh

Češi by si měli dát před Vánoci velký pozor na půjčky. Právě v tomto období roku se totiž o ně pravidelně zvyšuje zájem. Hlavně kvůli tomu, že si někteří lidé chtějí tímto způsobem obstarat dostatek peněz na dárky. Obchody navíc v poslední době přicházejí s velkými finančními lákadly, jak zboží nakupovat například na splátky. Odborníci ale před takovým chováním varují a od podobných kroků odrazují.

Potírání kyberkriminality? Zákony na ni nejsou připraveny v Česku ani v Unii, varují experti

Kybernetické útoky už patří k běžným součástem moderního života. Jejich cílem je v drtivé většině to stejné — naše peníze. Kyberspecialisté v bankách jich řeší stovky denně a jak sami říkají, bude hůř. Neustále se vyvíjející technologie nabízejí podvodníkům nové a nové způsoby k okrádání. Jejich chování je sice trestně postižitelné, nicméně profesionálové zkušení v ochraně finančních prostředků varují před zastaralostí legislativy — české i evropské. A apelují na co nejrychlejší změnu, jejíž součástí by mělo být třeba zřízení rozsáhlého oddělení kyberpolicie.

Obchodům vadí poplatky za platby kartami. Zákazníky proto navádějí na nové způsoby úhrad

Supermarketům vadí poplatky, které musí odvádět za platby kartami. Hledají proto nové způsoby úhrad. Jedním z nich je platba prostřednictvím QR kódu. Obchody chtějí, aby se do tří let masivně rozšířila. Hotovost je podle Svazu obchodu a cestovního ruchu po covidové pandemii výrazně na ústupu, bezhotovostně platí zákazníci 80 procent nákupů.

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.

Kyberspecialista z Komerční Banky: Lidem mizí peníze z účtů i vlastní vinou. Nečtou notifikace

Bankovní kyberspecialisté specializující se na platby kartou loni v Česku ochránili před podvodníky 310 milionů korun. Letos bude částka podstatně vyšší, jen do září experti zabránili krádežím ve výši 420 milionů korun. A jak upozorňuje Pavel Šašek, vedoucí prevence karetních podvodů v Komerční Bance, nejnáročnější období v roce — Vánoce, kdy Češi nakupují nejvíce, nás teprve čeká. Výsledná cifra se tak ještě navýší stejně jako snaha šejdířů o získání peněz klientů. Víme, jak před nimi své finance ochránit. Pro začátek stačí jediné, pozorně číst.

Podezřelou transakci umíme zastavit, lidé ale mnohdy nechtějí, prozrazuje bankovní kyberspecialista

Může se to stát každému z nás — jednoduše naletíme internetovým podvodníkům. Finty, které na nás zkoušejí, jsou různé, výsledek je ale vždy totožný: přijdeme o peníze. Mnohdy i o hodně peněz. Dobrou zprávou je, že v bankách nad našimi úsporami bdí mimořádně schopní specialisté, kteří velmi často nebezpečí umí včas rozpoznat a varovat nás před ním. Horší zprávou je, že varování, které je leckdy poslední šancí na záchranu, mnozí z nás nechtějí slyšet.

Vaše peníze jsou v nebezpečí, slyšíte v telefonu. Jak poznat, zda volá expert, nebo podvodník?

Případy, kdy lidé při nakupování přes internet naletí podvodníkům, se stále množí. A to i přesto, že kyberspecialisté v bankách se mohou přetrhnout, aby okrádání lidí zabránili. Šíří osvětu a bdí nad transakcemi, mezi nimiž umí rozpoznat většinu těch, které mají jediný cíl — získání vašich peněz. Pokud je odhalí, snaží se klienta kontaktovat a ochránit ho. Háček je v tom, že tentýž způsob si k okrádání lidí volí i sami šejdíři. Jak poznat, kdo je kdo? V následujícím článku o tzv. vishingu vám napoví Pavel Šašek, vedoucí oddělení prevence karetních podvodů z Komerční banky.

Detaily případu vraždy 19leté dívky v Praze: Policie zná možný motiv, muž se částečně přiznal

Zásahová služba si pro 22letého muže, kterého v pátek kriminalisté obvinili z vraždy, přišla už ve středu. Měl zabít svou 19letou přítelkyni a motivem byly dle redaktora Jaroslava Kasnara také peníze. Policisté zaznamenali z bankovního účtu zesnulé dívky několik transakcí. „Obviněný se částečně přiznal k tomu, že má na vraždě podíl,“ řekl vyšetřovatel Jiří Hacker ve vysílání CNN Prima NEWS. Přesné okolnosti smrti oběti zatím ale kriminalisté tají.