reklama

Šéfka TOP 09 k Okamurovi: Překvapuje mě, že jako vlastenec nechcete financovat armádu

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v nedělní Partii Terezie Tománkové vmetla lídrovi SPD Tomiu Okamurovi, že se tváří jako vlastenec, ale přitom nechce podporovat zvyšování výdajů na armádu. Šéf strany, která míří do opozice, reagoval s tím, že posilování armády se často soustředí na expanzivní politiku, s čímž se neztotožňuje.

reklama

V předběžném vládním programu koalic Spolu a Pirátů se Starosty se objevila zmínka o zvýšeném financování armády. Nová vláda chce vydat na vojenský sektor až dvě procenta HDP, čímž by splnila závazky vůči NATO.

„Vy hledáte úspory, ale chcete například zvýšit výdaje na armádu,“ rozčílil se Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS směrem k šéfce TOP 09, která aspiruje na post předsedkyně Sněmovny. Mimoto se tradičně podivil nad podporou Green Dealu, která bude podle něj stát Česko ve finále stovky miliard korun.

„NATO není žádnou mantrou, jsou státy, které v alianci nejsou. Dvě procenta HDP na obranu nemají nic společného s obranyschopností,“ dodal předseda SPD s tím, že záleží na tom, za co přesně se finance utratí. NATO se podle něj soustředí na financování expanzivní a ofenzivní politiky, bez které se Česko obejde. Jako příklad úspěšného financování armády zmínil Okamura Švýcarsko.

Šéfka TOP 09 kritiku odvrací

Pekarová Adamová v rozhovoru opáčila, že příliš nechápe Okamurův postoj. „Překvapuje mě, že člověk, co se profiluje jako vlastenec, nechce dávat část HDP na armádu,“ pronesla v Partii.

„Chceme posílit bezpečnost naší země. Nechceme, aby měli vojáci staré uniformy a starou techniku. To jsou věci, které učiní naši zemi bezpečnější,“ dodala.

Tagy:
rozhovor opozice TOP 09 Tomio Okamura Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové SPD vláda volební program

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama