Šéfredaktora gay magazínu zmlátili v centru Prahy. S přítelem se vedli za ruku

Několik mladých Čechů v pátek večer napadlo skupinu gayů, mezi nimi i šéfredaktora gay magazínu Lui Jakuba Starého. Agresoři zaútočili i na jeho přítele a další přátele. Důvodem bylo podle Starého, že se s přítelem drželi za ruce. Během rvačky mu vyrazili zub a způsobili pohmožděniny na hlavě. Na sociální síti Instagram o tom informoval prostřednictvím profilu magazínu. Vyzval také k zastavení homofobního chování.

„Nikdy by mě nenapadlo, že budu tyhle řádky psát, nicméně stalo se,“ uvedl na Instagramu magazínu Lui jeho šéfredaktor Starý. Páteční incident popsal s tím, že je nutné, aby lidé začali brát homosexuální páry vážně.

Jediným důvodem, proč podle něj skupina mladých Čechů na Starého a přátele zaútočila, bylo, že se s přítelem drželi za ruce. „Slovní ataky vyústily ve rvačku, kterou jsem nejvíc odnesl já a Pavel. Mám vyražený přední zub, pohmožděniny na hlavě a modřiny po těle,“ vylíčil šéfredaktor.

„Do Pavla na zemi kopalo několik týpků, má výrazně viditelné pohmožděniny na hlavě a řekl bych, že měl štěstí, že neskončil s otřesem mozku. Nebo hůř. Miloš dostal pěstí do obličeje, vyvázl ‚jen‘ s krvavým nosem,“ pokračoval Starý.

V příspěvku rovněž vyzval k ukončení homofobního chování. Akce jako Prague Pride mají podle něj smysl. „Osobně jsem přesvědčený o tom, že pokud se bude lidem neustále předkládat to, co je jim doposud neznámé a z čeho třeba mohou mít strach (= fóbie), dřív nebo později si na to zvyknou a budou to brát jako běžnou součást života,“ uvedl Starý.

Změna může přijít s volbami, mínil Starý

Zdůraznil také nutnost schválit manželství pro všechny. „Iniciativa vedoucí ke schválení manželství pro všechny je pro nás pro všechny důležitá, neboť jak naznačují průzkumy prováděné v zemích, kde je tahle legislativní část platná, manželství pro všechny všeobecně přispívá k vyšší míře tolerance a respektu ke všem společenským minoritám,“ apeloval šéfredaktor.

Veškeré útoky na homosexuální či jiné minority je podle něj třeba hlásit. „Jenom díky tomu je možné zjistit skutečný rozsah homofobie v naší zemi, což je současně jediný doložitelný podklad k tomu, aby se s tím začalo konečně něco dělat,“ sdělil Starý.

„Rétorika části politické reprezentace této země podobné útoky nejen umožňuje, ale i schvaluje. Jediná šance, jak to změnit, je v podzimních volbách. Blíží se. Myslete na to a běžte určitě volit,“ dodal.

Chování agresorů odsoudil, uvedl však, že k nim nechová zášť. Vzkázal také, že ho páteční napadení neodradí od toho, aby se s partnerem dál drželi za ruce. „Jestli si vy šlupky myslíte, že se tím nechám zastrašit, tak jste na omylu. Nadále se budu s partnerem držet za ruku, nadále budu nosit duhové předměty a zcela jistě budu i nadále pokračovat v tom, co dělám. Po této zkušenosti snad s ještě větším zápalem. Protože jen a pouze díky vám vidím, že to skutečně má smysl,“ napsal Starý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty
Domácí

Špína a nezájem v nemocnici. Výlet Čechů do Peru skončil tragédií, lékař popsal smrt turisty

V Peru podle všeho v katastrofických podmínkách zemřel český turista poté, co se o něho lékaři v tamní nemocnici de facto nijak nepostarali. Na Twitteru o případu napsal doktor a epidemiolog Rastislav Maďar, do jehož rukou se záznam o úmrtí dostal. Ten dále popisuje, že turista i přes hrozivé zdravotní problémy v nemocnici ležet na kartonu v chodbě, kolem něj byli hlodavci a hmyz, a místní zdravotníci se měli starat pouze o to, kdo péči zaplatí.

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity
Energetika

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:19

V ruské oblasti u Ukrajiny vypukl požár muničního skladu

20:48

Jednání o míru? Až Rusové opustí okupovaná území, zopakoval Zelenskyj

20:10

Až 17 lidí zahynulo při raketovém útoku na Charkov, oznámili Ukrajinci

19:34

Za fiasko na Krymu padají hlavy. Putin vyhodil velitele Černomořské flotily

Nejméně kvalifikovaná vláda od roku 1989. Fiala je moderátor bez vize, kritizuje Paroubek

Bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do současné vlády pod vedením předsedy Petra Fialy (ODS). Tvrdí, že tento kabinet je nejméně kvalifikovanou vládou od sametové revoluce. Paroubek nešetřil zejména ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), nelíbí se mu ani přístup samotného Fialy. Důvodem kritiky je prý více než chabý přístup k řešení současné ekonomické krize i války na Ukrajině.

Finská premiérka se odvázala. Ať doloží test na drogy, zní po jejím divokém tanci z koalice

Finská premiérka Sanna Marinová je vnímána jako velmi pokroková a neotřelá státnička. Nyní na sebe ovšem upozornila takovým způsobem, že vyvolává jak souhlas a pochvaly, tak i kritiku. Na sociální sítě totiž uniklo video, kterak se svými přáteli divoce tančí a baví se. Kvůli party musí čelit nejen otázkám médií. ale hlavně výzvám, aby podstoupila test na drogy.

Hororová dovolená houslisty Šporcla. S rodinou čelil výhrůžkám, trápily je zdravotní potíže

Po dvou letech restrikcí si i uznávaný houslista Pavel Šporcl toužil užít zaslouženou dovolenou v zahraničí. S rodinou proto zamířil k moři do Maroka. Namísto relaxu a užívání si volných chvil však čelil vyhrožování, trápily ho zdravotní potíže a nepohodl se s cestovní kanceláří. O svém zážitku informoval sledující na Facebooku.

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Rozhodčí brutální skluz řešil jen žlutou kartou. Cedidla teď dostal pětizápasový flastr

Zlínský fotbalista Martin Cedidla si příštích pět soutěžních zápasů nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ho na čtvrtečním zasedání potrestala za surový faul na slávistu Ewertona v utkání druhého kola první ligy, jímž brazilského křídelníka vyřadil kvůli zranění ze hry na čtyři až šest týdnů. Dvacetiletý obránce nechtěl před novináři verdikt komentovat, proti trestu se může odvolat.

Živě
ON-LINE: Kdo chystá provokaci v záporožské elektrárně? Ukrajinci a Rusové se viní navzájem

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Moskva obviňuje Kyjev, že během Guterresovy návštěvy chystá provokaci v Záporožské jaderné elektrárně. Ukrajinci naopak viní Rusko.

Domácí zpravodajství

Miloš Zeman je v nemocnici. Absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke konstatovala, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci. Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář dodal, že Zeman absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim. Její vyjmutí však dle něj přichází v úvahu nejdříve ke konci roku. Zeman byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

Rakušan udělal s Mlejnkem chybu. Od začátku jsem byl proti koalici se STAN, říká Pirát

Šéf Starostů Vít Rakušan měl přehodnotit své rozhodnutí jmenovat ředitelem civilní rozvědky Petra Mlejnka, myslí si europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Mlejnek je podle něj nedůvěryhodný kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Peksa zároveň přiznal, že od začátku se mu koalice PirSTAN nelíbila. Kritikou na adresu Rakušana nešetřil ani europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).