reklama

Senát předloží zákon, kterým by se peníze vrátily obcím, řekl v Partii Miloš Vystrčil

V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) rozohnil kvůli financím pro obce. Podle něj obcím vláda vzala peníze a řekla jim, že si budou moci napsat Ježíškovi. Senát podle Vystrčila podá v červnu do Sněmovny návrh zákona, kterým by se peníze obcím zase vrátily. Tedy kterým by stát obcím a krajům srovnal výpadek příjmů po vyplácení pomoci podnikatelům.

reklama

Pro stát je nejlepší, aby se peníze vrátily obcím. Ony ví, kam patří a umí nejlépe investovat, řekl v nedělní Partii předseda Senátu Vystrčil. Reagoval tak na rozhodnutí Poslanecké sněmovny z tohoto týdne, která schválila, že kompenzace pro OSVČ a malé s. r. o. půjdou ze sdílených daní, což dopadne na rozpočty samospráv. To se nelíbilo právě Senátu.

Naopak podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který byl také hostem nedělní Partie, je kompenzační bonus pro OSVČ a malá eseróčka jediná položka, která musí jít ze sdílených daní a tedy z peněz samospráv.

„Podstatou kompenzačního bonusu bylo pomoci rychle těm, kteří nemají z čeho žít. Je to nejjednodušší, co jsme mohli udělat. Zazlívám Senátu, že to prodloužil o čtyři týdny,“ řekl Vondráček s narážkou na to, že návrh Senát Sněmovně před časem vrátil, a ta o něm tak rozhodla až tento týden.

K tématu

„Nevycházím z údivu,“ reagoval Vystrčil, kterému se nelíbí, že na kompenzační bonus podle něj doplatí právě rozpočty samospráv, tedy obcí a krajů. Právě ty podle něj totiž umí nejlépe investovat, což je něco, po čem vláda volá. Kritizoval naopak slíbené dotace, které by k samosprávám měly doputovat.

„Budeme v Senátu podávat zákon, aby se peníze vrátily obcím. Nejlepší je, aby mohly investovat. Kam peníze patří, ví obce lépe než vláda. Obecní investice jsou efektivní, zpožděné dotace ne,“ dodal Vystrčil.

Vondráček: ANO má taky své starosty

Podle Vondráčka nemohl být ve Sněmovně přijat senátní návrh, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. „Nyní se přeme o to, jakým způsobem obcím pomáhat, hnutí ANO má také své starosty,“ uvedl.

Miloš Vystrčil se stal předsedou horní komory českého parlamentu v únoru 2020. Vystřídal ve funkci Jaroslava Kuberu (ODS), který zemřel.

Radek Vondráček zastává funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Stal se jím po sněmovních volbách v listopadu 2017. Oba jsou spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem z titulu své funkce nejvyššími ústavními činiteli Česka.

Tagy: Sněmovna Senát Partie Terezie Tománkové obce finance

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených

Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených

  • Aktualizováno

V Česku přibylo do úterní 18. hodiny 6 814 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o dosud nejvyšší průběžné číslo od vypuknutí pandemie. Za úterý tak zatím přibylo více nakažených než za celou neděli. Ze statistik ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že prudce přibylo hospitalizovaných pacientů, a to o 343. Na pondělí pak připadá 89 zemřelých s onemocněním COVID-19.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
Lékaři ukázali pacienty bojující o život. COVID-19 není chřipka, vzkazují demonstrantům
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Bude vláda, nebude vláda? Zmatky pokračují, o jednání už nevědí ani sami ministři
Další články
reklama
reklama