reklama

Senát předloží zákon, kterým by se peníze vrátily obcím, řekl v Partii Miloš Vystrčil

V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) rozohnil kvůli financím pro obce. Podle něj obcím vláda vzala peníze a řekla jim, že si budou moci napsat Ježíškovi. Senát podle Vystrčila podá v červnu do Sněmovny návrh zákona, kterým by se peníze obcím zase vrátily. Tedy kterým by stát obcím a krajům srovnal výpadek příjmů po vyplácení pomoci podnikatelům.

reklama

Pro stát je nejlepší, aby se peníze vrátily obcím. Ony ví, kam patří a umí nejlépe investovat, řekl v nedělní Partii předseda Senátu Vystrčil. Reagoval tak na rozhodnutí Poslanecké sněmovny z tohoto týdne, která schválila, že kompenzace pro OSVČ a malé s. r. o. půjdou ze sdílených daní, což dopadne na rozpočty samospráv. To se nelíbilo právě Senátu.

Naopak podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který byl také hostem nedělní Partie, je kompenzační bonus pro OSVČ a malá eseróčka jediná položka, která musí jít ze sdílených daní a tedy z peněz samospráv.

„Podstatou kompenzačního bonusu bylo pomoci rychle těm, kteří nemají z čeho žít. Je to nejjednodušší, co jsme mohli udělat. Zazlívám Senátu, že to prodloužil o čtyři týdny,“ řekl Vondráček s narážkou na to, že návrh Senát Sněmovně před časem vrátil, a ta o něm tak rozhodla až tento týden.

K tématu

„Nevycházím z údivu,“ reagoval Vystrčil, kterému se nelíbí, že na kompenzační bonus podle něj doplatí právě rozpočty samospráv, tedy obcí a krajů. Právě ty podle něj totiž umí nejlépe investovat, což je něco, po čem vláda volá. Kritizoval naopak slíbené dotace, které by k samosprávám měly doputovat.

„Budeme v Senátu podávat zákon, aby se peníze vrátily obcím. Nejlepší je, aby mohly investovat. Kam peníze patří, ví obce lépe než vláda. Obecní investice jsou efektivní, zpožděné dotace ne,“ dodal Vystrčil.

Vondráček: ANO má taky své starosty

Podle Vondráčka nemohl být ve Sněmovně přijat senátní návrh, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. „Nyní se přeme o to, jakým způsobem obcím pomáhat, hnutí ANO má také své starosty,“ uvedl.

Miloš Vystrčil se stal předsedou horní komory českého parlamentu v únoru 2020. Vystřídal ve funkci Jaroslava Kuberu (ODS), který zemřel.

Radek Vondráček zastává funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Stal se jím po sněmovních volbách v listopadu 2017. Oba jsou spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem z titulu své funkce nejvyššími ústavními činiteli Česka.

Tagy: Sněmovna Senát Vláda Partie Terezie Tománkové obce finance

Další hlavní zprávy

reklama
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Slovinsko od úterý vrací ČR mezi bezpečné země. Výjimkou je Moravskoslezský kraj
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Další články
reklama
reklama