Senát schválil zákonné zakotvení sdílených pracovních míst

Uzákonění sdílených pracovních míst, nová pravidla pro stanovení dovolené i podmínky vysílání pracovníků do zemí EU přinese novela zákoníku práce, kterou dnes schválil Senát. Norma má uzákonit také zavedení placeného volna navíc pro zaměstnance, kteří působí na dětských táborech, a změnu výpočtu renty ze ztráty na výdělku po pracovním úrazu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které zákon napsalo, doufá v lepší pracovní uplatnění seniorů nebo matek s malými dětmi.

Senátoři naopak do Sněmovny vrátili návrh na odpuštění sociálních odvodů - chtějí, aby zahrnoval více podnikatelů - odvody za červen až srpen by podle Senátu neměly platit firmy až se 150 zaměstnanci a nikoli jen do 50 zaměstnanců, jak navrhuje vláda. Horní komora Parlamentu chce do předlohy zahrnout i pomoc malým lékárnám a chce také změkčit podmínky pro odpuštění odvodů. Předloha se tak s pozměňovacími návrhy vrací do Sněmovny.

Ačkoli dva senátní výbory doporučily schválit návrh beze změny, na plénu uspěl návrh čtveřice senátorů v čele s Tomášem Goláněm (SEN 21). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) s ním nesouhlasila a argumentovala hlavně tím, že je špatně napsaný. Také poukazovala na to, že odpuštění odvodů malým lékárnám s nejvýše 15 zaměstnanci zahrnuje jiný vládní návrh, který má Senát schvalovat ve čtvrtek. Ujistila, že udělá vše pro to, aby Sněmovna senátní návrhy odmítla.

Podrobnosti o jednání v přiloženém videu od reportéra Josefa Mádleho, který dění v Senátu sleduje.

Tagy:
práce pracovní místa sdílení zákon Jana Maláčová ČSSD Evropská unie Senát Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky Zákoník práce pracovní místo Tomáš Goláň