Seniorka z Brna při platbě pokuty přehlédla jeden údaj. Částka poté vystoupala na trojnásobek

Důchodkyni se pokuta prodražila

Důchodkyně z Brna se poměrně snadno dostala na seznam dlužníků. Stačilo, že přehlédla jeden detail, a pokuta za špatné parkování se jí prodražila na trojnásobek. Podle úředníků brněnského magistrátu jsou ale pravidla jasná a platí pro všechny.

Paní Jana žije v Brně roky a svého času patřila mezi vážené členky opery Národního divadla. Loni však nedopatřením dostala pokutu za parkování a rázem se ocitla v pozici dlužníka. „Nikdy jsem nic nedlužila, a proto pro mě bylo veliké zklamání, že ta pokuta nakonec vyrostla v trojnásobek. Člověku je z toho smutno,“ popsala paní Jana.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neukázněných turistů na Šumavě příbývá. Tučná pokuta hrozí i za selfie mimo povolené trasy

Za devětasedmdesátiletou seniorku uhradil pokutu její syn hned čtyři dny po obdržení. Při odeslání platby ale chyběl jeden důležitý údaj. „Nebyl uveden specifický symbol. Všechny ostatní platební údaje byly v pořádku, variabilní symbol, číslo účtu i částka,“ popsal syn paní Jany David Holub.

Po několika pokusech o kontaktování úřadů syn s reklamací navýšené pokuty neuspěl. „Zkusili jsme se obrátit i na kancelář primátorky. Z té přišlo obdobně zamítavé vysvětlení, že úřad ničím nepochybil. Vnímáme to jako aroganci moci, kdy úředníci tvrdí, že nemohou nic udělat,“ sdělil Holub.

Podle magistrátu je postup standardní a navýšená pokuta je nevyhnutelná. Specifický symbol je pak stěžejní ke spárování platby, kterých na magistrát chodí měsíčně desítky tisíc. „U obdobných případů je vždy odeslána takzvaná výzva k uhrazení určené částky. Součástí této výzvy jsou podrobné informace o tom, jak by platba měla proběhnout,“ řekl mluvčí Magistrátu města Brno Filip Poňuchálek. Zákon je v tomto ohledu nesmlouvavý. Jeden přehlédnutý údaj může rázem z poctivého občana udělat neplatiče.

Tagy: