reklama

Sesuvy půdy v Norsku berou s sebou domy i stromy

V Norsku pokračují sesuvy půdy. Dochází tak na slova geografů, kteří před takovým vývojem varovali už během týdne. Celá oblast je už od středy uzavřena. Má přijet vrtná souprava a s ní odborníci, aby zjistili, co sesuvy způsobuje.

reklama

Na poslední sesuv ze severu Norska upozornili policii v sobotu brzy ráno. Přitom už na pátečních záběrech z dronu jsou patrné pohyby zeminy. Místo je evidentně stále nestabilní. Záběry z prvního masivního sesuvu vyvolávají respekt. Oblast o rozměrech 40 na 650 metrů se plynule sunula k moři – osm domů, karavan i stromy spolu s ní. Zatím stále není jasné, co byl tzv. spouštěč celé události. V oblasti nebylo zemětřesení ani bouře.

„Existují i jiné spouštěcí faktory, které by situaci mohly dostat ze stabilního do nestabilního stavu. Třeba zvýšení hladiny spodní vody po velkých srážkách,“ říká geograf Vít Vilímek. Deště v oblasti ale nebyly nijak enormní.

Experti už delší dobu upozorňují, že tající sníh i déšť mají v oblasti na promáčenost půdy zásadní vliv. Ta je navíc známá jílovým podložím. „Jíl v těchto regionech skutečně je, při tání ledovců se ukládal u pobřeží,“ vysvětluje Vít Vilímek. Poslední sesuv doslova sebral příbytek několika rodinám, nikdo se při něm ale nezranil ani nezemřel.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama