reklama

Sesuvy půdy v Norsku berou s sebou domy i stromy

V Norsku pokračují sesuvy půdy. Dochází tak na slova geografů, kteří před takovým vývojem varovali už během týdne. Celá oblast je už od středy uzavřena. Má přijet vrtná souprava a s ní odborníci, aby zjistili, co sesuvy způsobuje.

reklama

Na poslední sesuv ze severu Norska upozornili policii v sobotu brzy ráno. Přitom už na pátečních záběrech z dronu jsou patrné pohyby zeminy. Místo je evidentně stále nestabilní. Záběry z prvního masivního sesuvu vyvolávají respekt. Oblast o rozměrech 40 na 650 metrů se plynule sunula k moři – osm domů, karavan i stromy spolu s ní. Zatím stále není jasné, co byl tzv. spouštěč celé události. V oblasti nebylo zemětřesení ani bouře.

„Existují i jiné spouštěcí faktory, které by situaci mohly dostat ze stabilního do nestabilního stavu. Třeba zvýšení hladiny spodní vody po velkých srážkách,“ říká geograf Vít Vilímek. Deště v oblasti ale nebyly nijak enormní.

Experti už delší dobu upozorňují, že tající sníh i déšť mají v oblasti na promáčenost půdy zásadní vliv. Ta je navíc známá jílovým podložím. „Jíl v těchto regionech skutečně je, při tání ledovců se ukládal u pobřeží,“ vysvětluje Vít Vilímek. Poslední sesuv doslova sebral příbytek několika rodinám, nikdo se při něm ale nezranil ani nezemřel.

Další hlavní zprávy

360°

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama