Herečka Molínová o rakovině prsu: Diagnózu mi oznámili téměř po roce, nas*ala jsem se

POVÍDEJ (23)

Ludmila Zábršová-Molínová, která ztvárnila v seriálu ZOO postavu Ilony Liškové, si před lety prošla léčbou rakoviny prsu. Že je něco v nepořádku, cítila už několik měsíců předtím, než se dozvěděla zdrcující diagnózu. Lékaři ji ovšem odmítali poslat na mamograf.

Jakmile Molínová pocítila, že je něco špatně, vyrazila k lékaři na kontrolu. Ten ale její pocity zlehčoval. „Prevence byla v té době (90. léta, pozn. red.) nulová a nějaké pozvánky na mamografické vyšetření neexistovaly. Na prohlídkách jsem si několikrát stěžovala si, že se mi něco nezdá. Nebyly to bulky, ale cítila jsem, že je něco špatně. Neposlali mě na mamograf, to je vůbec nezajímalo,“ svěřila se herečka v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Aby začali lékaři brát její podezření vážně, musela si vyloženě dupnout. „Bylo mi řečeno, že mi není 45 let a mamografii nepotřebuji. Poslali mě na sono, které ještě vyhodnotili špatně. Za tři čtvrtě roku jsem si nahmatala bulku. Pan doktor mi poté sdělil, že to nebude nic vážného,“ uvedla divadelní a filmová herečka s tím, že ji za šest týdnů čekal menší diagnostický chirurgický zákrok.

Až při vyndání stehů jí lékař nečekaně oznámil, že má rakovinu prsu. Celou situaci ale nadále zlehčoval. „Řekl mi tehdy: ‚Podívejte se, máte docela čerstvé předoperační vyšetření, tak abychom ho nemuseli dělat znovu, objednal jsem vás na pozítří na ablaci, tedy úplné odstranění prsu. Kolik vám je, 45 let? To bych vzal výhledově i ty vaječníky,‘“ vzpomíná Molínová na slova svého lékaře.

„Po prvotním šoku jsem se strašně, ale tak strašně nas*ala. Byla jsem plná hněvu. Roztřásla jsem se a říkala si, že na tohle nejsem připravená. Načež mi pan doktor řekl, že nejde o tak velký výkon. Požádala jsem o papíry a vypadla z nemocnice,“ vylíčila herečka, která se poté snažila svůj hněv vychodit, a tak bloudila pražskými ulicemi.

Ani placatá, ani plešatá

Jakmile naštvanost pominula, rozhodla se, že to tak nenechá, a podstoupila vyšetření na jiné klinice. I tam jí však bylo řečeno, že je ablace nevyhnutelná.

Krátce nato si vzpomněla na svého bývalého spolužáka, doktora Václava Pechu. „Sbalila jsem se a jela za ním do Krumlova. Podle mého byl jediný a možná i první, kdo začal s pacientkami mluvit jinak. Zatímco pražský doktor za mě rozhodl a dál se se mnou nepotřeboval bavit, Václav mi vysvětlil, co musíme udělat a poté mě ujistil, že ze špitálu neodejdu ani placatá, ani plešatá. Že mi v případě potřeby zařídí paruku a skvělé náhrady. To už je jiný boj. Jdete do toho a říkáte si, že to dáte. Nervy byly, ale ne takové,“ popsala herečka, která v seriálu Chůva k pohledání dabovala babičku Yetty a v seriálu Simpsonovi pak matku ředitele školy Skinnera.

Dnes už je naštěstí vyléčená. „Nakonec mi zůstal život i obě prsa,“ uvedla dříve v rozhovoru pro Český rozhlas Region Molínová, která vystupuje v divadlech Na Fidlovačce nebo na Vinohradech.

Překonat tuto těžkou životní etapu jí pomohl také humor. „Nejvíce mi pomohl, když mi oznámili tu strašlivou diagnózu. Je to, jako když do vás najede autobus,“ přiznala. „Humor člověku pomáhá a vždycky to znamená, že jste kousek nad něčím. Dokázat dostat se nad průšvih a podívat se na něj malinko s odstupem, je hrozně důležité a cenné pro život. Znamená to nebrat se tak vážně,“ dodala 72letá herečka.

Celý rozhovor si poslechněte v úvodním videu nebo jako podcast.

Tagy: