reklama
CNN Prima News diagnóza

diagnóza

Výpis příspěvků ke štítku „diagnóza“

Na rozštěp páteře se neumírá. Může se s ním žít naprosto normální život

31. října 2021 07:10

Rozštěp páteře neboli Spina bifida vzniká v prvních týdnech embryonálního vývoje. Je to vada páteře, při které se jeden nebo více obratlů neuzavře normálně a vznikne v nich mezera. V důsledku toho může pak být dítě mírně ochrnuté. Ne vždy to tak ale musí být. Známe příběh Nely Ďopanové, která se s diagnózou narodila a navzdory osudu chodí. A nejen to, je úspěšnou zakladatelkou projektu, který zvyšuje pohybovou gramotnost mezi Čechy.

Karlička se narodila s rozštěpem obličeje. Ve dvanácti letech už to skoro není vidět

4. června 2021 06:09

Rozštěpy patří mezi časté vývojové vady obličeje, které lze odhalit už před porodem. Tuto diagnózu se dozvěděla paní Hana Broulíková ve 20. týdnu těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Lékaři potvrdili, že vada je slučitelná se životem a rodiče se rozhodli, že si miminko nechají. S rozštěpem obličeje si dnes lékaři poradí, přesto s sebou tato vývojová vada nese určité komplikace a omezení. Jak je na tom dvanáctiletá dcera Karlička dnes?

Krutý osud rodičů pěti dětí. Oběma našli rakovinu ve 4. stadiu, jen pár měsíců po sobě

7. dubna 2021 23:19

Tvrdou zkouškou procházejí pětinásobní rodiče Sarah a Steve Thawleyovi z anglického města Hoyland. V červnu, osm týdnů po narození posledního dítěte, matce lékaři diagnostikovali rakovinu prsu ve čtvrtém stadiu. Zbývaly jí poslední měsíce života, po léčbě se její stav ale začal zlepšovat. V prosinci však přišla další rána – i jejímu muži lékaři diagnostikovali rakovinu ve čtvrtém stadiu, a to žaludku.

Není naděje, zbývá láska. Motto lidí, kteří pomáhají rodinám dětí s nemocí MPS

10. října 2020 08:02

I přes snahu lékařů a zdravotnických pracovníku není v Česku dostatečně ošetřen klíčový úsek života nevyléčitelně nemocných dětí. Proto vzniklo Centrum provázení, které pomáhá rodinám vážně nemocných dětí zvládnout přijmutí diagnózy i následnou péči. Za vznikem této organizace stojí Společnost pro mukopolysacharidosu (MPS) zastřešující pacienty s vážným metabolickým onemocněním, které mění osobnost dítěte. Mezi klienty Centra provázení patří i Lucie a Tomáš Machovi, kterým se před dvěma lety narodila vážně postižená Kačenka. O prožívání boje s nemocí dcery a o pomoci, kterou rodina našla v Centru provázení, s námi mluvila maminka Lucie.

Telemedicína pomáhá chronicky nemocným, osvědčila se u střevních chorob

26. srpna 2020 06:31

Péči na dálku využívali lékaři mnohem dříve, než k nám přišla koronavirová epidemie. Gastroenterologové se zaměřili na takzvanou telemedicínu u pacientů se střevními záněty a v roce 2016 spustili studii. Došli k závěru, že tento způsob léčby většině z nich lépe vyhovuje. V čem jsou hlavní výhody a proč těmito chronickými nemocemi trpí stále více lidí? Jak si zřejmě nemoc v mládí sama vyvolala, zavzpomínala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i dnes dvaatřicetiletá Tereza.

Diagnóza FH: Zákeřné onemocnění, které zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi

15. srpna 2020 08:23

Srdce není jen symbol lásky, ale především života. Jakmile je tento orgán v nebezpečí, jde nám o život. Jedním z faktorů, který ho ohrožuje, je vysoký cholesterol. Lidé, kteří mají dědičné onemocnění s názvem familiární hypercholesterolemie (dále jen FH), o tom vědí své. Nemoc se projevuje výrazně zvýšenými hladinami cholesterolu v krvi, které bývají až pětkrát vyšší než u zdravého člověka. Jedná se o nejčastější vrozené metabolické onemocnění, o kterém nemá řada lidí ani tušení.

Autistický den hrdosti: Porucha v Česku postihne každé 54. dítě, léčba neexistuje

18. června 2020 08:31

Dnes si připomínáme Autistický den hrdosti. Autismus je porucha vývoje sociální interakce a komunikace. Podle statistik se každé 54. dítě narodí s obtížemi charakteristickými pro poruchu autistického spektra. Společnost tyto děti často mylně považuje za nezvladatelné a nevychované. Své zkušenosti s touto vrozenou vadou má i rodina Kozubíkova, která nás nechala nahlédnout do života své rodiny. Oběma jejím synům lékaři diagnostikovali poruchu autistického spektra (PAS).

Lidé s „jinou tváří“: Setkáváme se s předsudky i šikanou

18. května 2020 05:35

Nízké sebevědomí, izolace i šikana - s tím vším musí každodenně bojovat lidé s „jinou tváří“. I letos je tak lidé budou moci podpořit v rámci Mezinárodního týdne rovnosti tváří organizace Face Equality International (FEI), která podporuje lidi s odlišnostmi a znetvořením obličeje. Letos se uskuteční prostřednictvím digitální kampaně na sociálních sítích.

reklama