CNN Prima News diagnóza

diagnóza

Výpis příspěvků ke štítku „diagnóza“

Střevní záněty v Česku trápí desítky tisíc lidí. Díky moderní léčbě se vracejí do běžného života

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida trápí stále více lidí, přesto dnes mají pacienti naději na kvalitní život. Co přináší nová léčba a jaká je realita lidí s touto diagnózou? Světový den idiopatických střevních zánětů (IBD) připadá každoročně na 19. května. Tato autoimunitní onemocnění – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – jsou chronická, bolestivá a mohou zásadně ovlivnit kvalitu života. Dnes ale existují nové možnosti léčby, díky nimž se mnoho pacientů může vrátit k plnohodnotnému životu.

Na logopeda děti čekají 16 týdnů a rodiče čelí dilematu. Jaké alternativy se jim nabízejí?

Patlavost, špatná artikulace, ráčkování, brebtání a koktání – počet dětí, které trpí vadou řeči, narůstá. Aby se těchto nedostatků zbavily, potřebují pomoc logopeda. Zde však přichází problém. Podle Sdružení ambulantních specialistů čekali v roce 2024 noví pacienti na termín u logopeda 16 týdnů. Rodiče tak stojí před rozhodnutím: být trpěliví, nebo hledat jiné cesty?

Američan přišel na prohlídku, lékař zůstal po rentgenu v šoku. Vzácnost, připustil

Expert na magnetickou rezonanci a rentgen Diego Diaz, který působí v New Yorku, narazil při běžném vyšetření na velmi vzácnou vrozenou vadu. U pacienta totiž zaznamenal umístění srdce na pravé straně. Nejdříve si myslel, že šlo o chybu obrazu, ale následně poznal, že jde o diagnózu známou jako dextrokardie. Informoval o tom web Newsweek. Vzácná vada se v lidské populaci vyskytuje s četností 0,0083 %.

Jehly se bojíme víc než samotné diagnózy. Proč se desetina Čechů vyhýbá odběrům krve?

Odběr krve patří k nenahraditelným lékařským úkonům, navíc je klíčovou součástí prevence. Přesto se ho téměř 20 procent Čechů obává. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SYNLAB. Pro každého desátého navíc odběr krve představuje bariéru pro návštěvu lékaře, a tedy i zanedbání prevence. Mezi nejčastější obavy se řadí jehla, strach z bolesti nebo pohled na krev. Přitom až 40 procent lidí neví, co při odběru očekávat.

Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů

Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.

Pacienti o životě s Fabryho chorobou: Nejdůležitější je nebát se a věřit lékařům

Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?

Fabryho choroba: Když si tělo neumí „uklidit“ aneb záludná nemoc postihující orgány

Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.

Slováčková otevřeně: Druhá diagnóza byla šok. Člověk se nemůže ptát, proč zrovna on

Když jsem se dozvěděla, že se nádor dostal z prsu do plíce a okolních uzlin, byl to šok. V otevřeném rozhovoru s Čestmírem Strakatým z února loňského roku takto popsala své pocity zesnulá Anička Slováčková. Nemoc se jí vrátila navzdory zdravému životnímu stylu. Rozhovor v pátek večer odvysílala také CNN Prima NEWS. Podívat se na něj můžete v úvodu tohoto článku.