CNN Prima News diagnóza

diagnóza

Výpis příspěvků ke štítku „diagnóza“

Jehly se bojíme víc než samotné diagnózy. Proč se desetina Čechů vyhýbá odběrům krve?

Odběr krve patří k nenahraditelným lékařským úkonům, navíc je klíčovou součástí prevence. Přesto se ho téměř 20 procent Čechů obává. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SYNLAB. Pro každého desátého navíc odběr krve představuje bariéru pro návštěvu lékaře, a tedy i zanedbání prevence. Mezi nejčastější obavy se řadí jehla, strach z bolesti nebo pohled na krev. Přitom až 40 procent lidí neví, co při odběru očekávat.

Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů

Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.

Pacienti o životě s Fabryho chorobou: Nejdůležitější je nebát se a věřit lékařům

Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?

Fabryho choroba: Když si tělo neumí „uklidit“ aneb záludná nemoc postihující orgány

Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.

Slováčková otevřeně: Druhá diagnóza byla šok. Člověk se nemůže ptát, proč zrovna on

Když jsem se dozvěděla, že se nádor dostal z prsu do plíce a okolních uzlin, byl to šok. V otevřeném rozhovoru s Čestmírem Strakatým z února loňského roku takto popsala své pocity zesnulá Anička Slováčková. Nemoc se jí vrátila navzdory zdravému životnímu stylu. Rozhovor v pátek večer odvysílala také CNN Prima NEWS. Podívat se na něj můžete v úvodu tohoto článku.

Průlom v diagnóze s českou stopou: Vědecký tým odhalil příčiny řady vzácných onemocnění

Vědci, kteří pracovali na britském vládním projektu, odhalili genetické příčiny mnoha vzácných onemocnění, které mohou pomoci k diagnóze pacientů se vzácnými nemocemi po celém světě. Součástí byla analýza genomu 73 tisíc pacientů. V týmu byla také česká lékařka Petra Lišková, která ke studii přispěla nalezením genetické příčiny vývojových poruch přední části oka. Výsledky byly zveřejněny v nejprestižnějším vědeckém periodiku na světě – časopise Nature. Informoval o tom mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Malý.