CNN Prima News diagnóza

diagnóza

Výpis příspěvků ke štítku „diagnóza“

Autistů v Česku dramaticky přibývá. Chybějí lékaři i odborná centra, zoufají si rodiče

Autistů v Česku přibývá. Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví každé 36. narozené dítě trpí nějakou formou této poruchy. Odborníci varují, že český zdravotnický systém není na opravdu účinnou pomoc pro lidi s autismem vůbec připravený. Kromě toho se rodiče zlobí, že v době, kdy je potřeba s dítětem začít pracovat, někteří marně obíhají specialisty a čekají na termín vyšetření, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.

Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.

Šest dětí ztratilo milovaného otce. „Tichý zabiják“ přemohl Míru jen pár dní po diagnóze

Tři týdny trápily otce šesti dětí Míru bolesti břicha. Po návštěvě lékaře si vyslechl zdrcující diagnózu – rakovina slinivky břišní. Onemocnění, jemuž se přezdívá tichý zabiják, ukončilo jeho život pouhých šest dní od chvíle, kdy se o něm dozvěděl. Manželka Veronika a jejich šest dětí, které velmi miloval, náhle přišly o živitele rodiny. Příbuzní se proto rozhodli požádat o pomoc veřejnost a založili sbírku.

Renatu trápí závažné onemocnění. Neuvěřitelná bojovnice, nevzdává se maminka a prosí o pomoc

Čtyřiadvacetiletá Renata to neměla od dětství vůbec jednoduché. Už v útlém věku jí lékaři diagnostikovali nejvyšší stupeň dětské mozkové obrny. Dívka kromě toho zápasí s epilepsií, a je tak plně odkázaná na pomoc své maminky. Péče o nemocnou dceru však není finančně vůbec jednoduchá. Její maminka se proto rozhodla s prosbou o pomoc obrátit na veřejnost.

Lilince se vzácným syndromem svitla naděje. Operace jí může změnit život, potřebuje pomoc

Skoro sedmiletá Lilinka je veselá a chytrá holčička, kterou ale bohužel trápí řada diagnóz. Trpí vzácnou genetickou poruchou zvanou Crouzonův syndrom. Má problémy s dýcháním, příjmem potravy a trpí nedoslýchavostí. Nyní se jí naskytla možnost, že by mohla v americkém Texasu podstoupit operaci, která by jí mohla změnit život. Zákrok i následná léčba ovšem stojí 10 milionů korun. Její nejbližší proto prosí o pomoc.

Pojídání nepoživatelného i svlékání na veřejnosti. Willisova nemoc může mít bizarní symptomy

Onemocnění, kterým trpí slavný herec Bruce Willis, ovlivňuje jak řeč, tak chování. Lidé s frontotemporální demencí (FTD) nejen zapomínají, jak správně jednat s lidmi, ale dokonce se na veřejnosti mohou chovat nevhodně. Příznakem tak může být například špatné parkování, nevhodné oblečení vzhledem k počasí, svlékání na veřejnosti nebo vulgární vyjadřování. Podle odborníků se takoví pacienti dožívají od stanovení diagnózy v průměru 7 až 13 let.

Bára bojuje s nádorem na mozku. Svého snu o cukrařině se však drží, a to hlavně o Vánocích

Před dvěma lety dostala Bára Maťovčíková náhlý epileptický záchvat, který způsobil zhoubný nádor na mozku. Odoperovat se ho nepodařilo, mladá dívka proto musela podstupovat chemoterapie a její vzhled se úplně změnil. Nepřestala ale bojovat. Momentálně se jako většina lidí připravuje na Vánoce. O jejím příběhu informoval web Deník.cz.

Arianka krvácela do mozku, Pavlínka má extrémně vzácný syndrom. Pomozte jim skákáním

Když dva projekty spojí síly. Bratři Tomáš a Marek Vaněčkovi z e-shopu Švihej každoročně spolupracují se zakladatelem spolku Srdce na pravém místě Jakubem Kohoutkem, kdy mají jediný cíl: pomoci potřebným. Díky Lednové švihadlové výzvě mohou lidé rozhýbat své tělo a zároveň podpořit vybrané projekty. Letos se jedná o pomoc dvěma nemocným holčičkám, Ariance a Pavlínce. Jak akce probíhá?