
Soňa záhadně zmizela z večírku na jihu Čech. Její tělo pak vyplavila řeka, vrah je na svobodě
Když jsem se dozvěděla, že se nádor dostal z prsu do plíce a okolních uzlin, byl to šok. V otevřeném rozhovoru s Čestmírem Strakatým z února loňského roku takto popsala své pocity zesnulá Anička Slováčková. Nemoc se jí vrátila navzdory zdravému životnímu stylu. Rozhovor v pátek večer odvysílala také CNN Prima NEWS. Podívat se na něj můžete v úvodu tohoto článku.
Herec Eric Dane, známý mimo jiné ze seriálů Chirurgové a Euforie, oznámil, že mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). V exkluzivním rozhovoru pro magazín People uvedl, že je vděčný za podporu své rodiny a hodlá nadále pokračovat v herecké kariéře.
Daniel Úporský z Plzně byl do 10 let zdravý kluk, pak ale přišla krutá diagnóza: svalová dystrofie. Letos bude Danovi 25 let a jeho stav se zhoršuje. Je na vozíku a musí mít kyslíkovou masku. Navzdory tomu svůj boj s nepříjemnou nemocí nevzdává. Nevzdal se dokonce ani sportu a hraje powerchair hokej.
Každý rok zemřou v Česku kvůli rakovině plic tisíce lidí. Zaručená ochrana před tímto zákeřným onemocněním, se kterým svůj boj v neděli prohrála mladá herečka a zpěvačka Anna Slováčková, neexistuje. Pro záchranu života však může být klíčová prevence, k dispozici je také nový screeningový program.
Před rokem svět obletěla zpráva, která mnohé zasáhla. Princezna z Walesu, Kate Middletonová, v emotivním videu oznámila, že bojuje s rakovinou a podstupuje chemoterapii. Jak se s touto výzvou vypořádala a jak se od té doby změnil její život?
Vědci, kteří pracovali na britském vládním projektu, odhalili genetické příčiny mnoha vzácných onemocnění, které mohou pomoci k diagnóze pacientů se vzácnými nemocemi po celém světě. Součástí byla analýza genomu 73 tisíc pacientů. V týmu byla také česká lékařka Petra Lišková, která ke studii přispěla nalezením genetické příčiny vývojových poruch přední části oka. Výsledky byly zveřejněny v nejprestižnějším vědeckém periodiku na světě – časopise Nature. Informoval o tom mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Malý.
Každý rok si v poslední únorový den připomínáme Den vzácných onemocnění, který upozorňuje na výzvy, s nimiž se na světě potýká více než 300 milionů pacientů i jejich rodin a blízkých.
Blíží se Den vzácných onemocnění, který si celosvětově připomínáme poslední únorový den. Důvod? Napříč celou planetou žijí desítky milionů lidí trpící právě některým z vzácných chorob, kterých odborníci v současnosti čítají na více než šest tisíc druhů. Jen v Česku mají lékaři v péči stovky tisíc pacientů, kteří mají za sebou nelehkou cestu k objevení raritní diagnózy. A jak upozorňuje docent Pavel Ješina, od chvíle, kdy si začneme všímat zpočátku velmi nespecifických příznaků, až do momentu pojmenování nemoci může uplynout až pět let.
Když lékaři diagnostikovali předsedovi představenstva fotbalového klubu Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi nádor krku a hlavy, v té době již metastázoval. Pravděpodobnost, že nepřežiji, byla 70 procent, zavzpomínal otevřeně Tvrdík ve vysílání CNN Prima NEWS na těžké časy. Následovala však úspěšná léčba, nyní se šéf klubu pere s následky a chodí na pravidelné prohlídky. Podle jeho slov už život není jako dřív. „Jsem ale tu a žiji,“ dodal Tvrdík a vyjádřil vděčnost lékařům. Stal jednou z hlavních tváří kampaně organizace Fuck Cancer.
Koupí Lampiona, dnes sedmiletého slezského norika, si Veronika splnila dětský sen. Po čtyřech letech společné cesty se však potýká s nečekanou situací. Milovanému koni se na těle vytvořily boule, které se naplnily hnisem, a je podezření, že v nose má buď to samé, nebo se jedná o nádor. Dosavadní výsledky testů jsou neprůkazné, sdělila pro CNN Prima NEWS. Už samotná vyšetření jsou však velmi nákladná a budoucí léčba bude vyžadovat další finance. Mladá majitelka se proto obrací o pomoc na veřejnost, na platformě Donio vznikla sbírka.
Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.
Do Štědrého dne zbývalo třináct dní, když Anně, jejímu synovi Kubíkovi s Downovým syndromem a partnerovi Martinovi vyhořel dům. Za zkázou stála nabíječka od notebooku. Rodina přišla o vše, jediné, co se podařilo zachránit, byla kabelka s doklady, popisuje Anna pro CNN Prima NEWS. Útočiště našli u vzdálených příbuzných, do původního domova se však už nikdy nevrátí. Torzo ohořelé budovy se musí zbourat. V těžké životní situaci tak rodina poprvé v životě prosí veřejnost o pomoc. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.