Předvolební ZPRÁVY Z REGIONŮ: Ústecký kraj sužuje vysoká nezaměstnanost. Chybí také lékaři
diagnóza
Výpis příspěvků ke štítku „diagnóza“
Onkologická diagnóza se vyskytuje i u mladistvých. Expert popsal, na co dávat pozor
Každým rokem stoupá počet mladých lidí, kteří onemocní rakovinou. Mezi nejčastější diagnózy patří rakovina prsu a varlat. Přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Tomáš Büchler v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS popsal, jak nádory odhalit a na co si dát pozor.
Rakovina plic bují rychle, počítá se každý týden. Jak zkrátit cestu od diagnózy k léčbě?
Pokud se v plicích rozbují nádor, je třeba zahájit léčbu v co nejkratším čase, neboť tumory rychle rostou a metastazují. V tom, zda se pacient uzdraví, tak hraje roli každý týden. Část lidí však na diagnózu a léčbu čeká měsíce. To se snaží změnit pneumologové, kteří iniciovali program časného záchytu plicního karcinomu, jenž umí odhalit nádory včas. Usilují také o zkrácení cesty pacienta od vyšetření k „na míru šité“ léčbě. Mluví o tom v rámci Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.
Nic mě nebavilo, líčí první projevy rakoviny plic Lenka. Po dobré zprávě vyhledala psychiatra
Ještě v roce 2021 paní Lenka ze Sokolova netušila, že je s jejími plícemi něco v nepořádku. Vše se však změnilo během několika krátkých týdnů, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Navzdory pokročilé fázi nemoci jí byla nasazena moderní léčba, která zabrala – Lenka má plíce čisté, bez známek nádoru a nachází se v remisi. Nemoc jí připomněla, jak vzácný je čas trávený s nejbližšími, jimž se nyní snaží věnovat co nejvíce.
Michal ve 47 letech ochrnul, bojuje s nemocí podobnou ALS. Manželka nyní prosí o pomoc
Ve 47 letech si Michal vyslechl, že trpí multifokální motorickou neuropatií (MMN), později lékaři vyslovili novou diagnózu – G12.2, tedy nemoc motorického neuronu. Obě choroby mají společné to, že se podobají amyotrofické laterální skleróze (ALS). Michal ochrnul na dolní končetiny a nikdo neví, jak rychle bude nemoc postupovat. Stejně tak lékaři netuší příčinu onemocnění. Manželka Lucie se navzdory všemu snaží Michalovi co nejvíce pomoci, a tak vznikla na platformě Znesnáze sbírka. Cílem je vybrat dostatek financí na odlehčený invalidní vozík.
Na péči o autistického syna zůstala Pavlína sama. Úlevu přináší jízda na kole, vznikla sbírka
Už od narození provázely dnes třicetiletého Martina zdravotní problémy. Až v pěti letech se rodina dozvěděla, že trpí dětským autismem s mentální retardací. Více než polovinu Martinova života se o něj maminka Pavlína stará sama. Péče je náročná, jakékoliv narušení zajetých rituálů u Martina vyvolává agresivní záchvaty, kdy ubližuje sobě i svému okolí, které mu chce pomoci. Klid a úlevu nachází při jízdě na kole, proto sestra Veronika založila na platformě Znesnáze sbírku. Cílem je vybrat dostatek financí na pořízení speciálního elektrokola, které by vyjížďky velmi usnadnilo.
Dceři našli nádor na mozku, přiznala po letech Čaputová. Prezidentský post málem odmítla
Bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prožívala na začátku svého mandátu v roce 2019 nelehkou rodinnou situaci. V době, kdy se celá země připravovala na její inauguraci a vstup do úřadu, se dozvěděla, že lékaři našli její dceři Emmě nádor na mozku. Veřejnost se to dozvěděla až po vydání knihy rozhovorů Nestratiť sa sama sebe. Diagnóza ji šokovala natolik, že zvažovala odstoupení z nejvyšší státní pozice. Píše o tom web topky.sk.
Soužení Karla III. ohledně dětí Harryho a Meghan. Videohovory nestačí, chce bližší vztah
Krále Karla III. trápí, že svá vnoučata vídá jen občas. Navíc jen skrze videohovory. Podle zdroje z okolí královské rodiny je rozhodnutý dohnat ztracený čas a navázat s dětmi Harryho a Meghan bližší vztah, informoval Mirror.
Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?
V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.
Každý třetí Čech se v životě potýká s rakovinou, podíl mladých roste. Kde děláme chyby?
Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s její agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla podle odborníků vypadat jinak. Na co přesně se zaměřit a které druhy rakoviny jsou nejčastější?
Lékaři varují: Plicní hypertenzí mohou trpět i děti. Martin s nemocí bojuje hadičkou v srdci
Nestačíte s dechem, bolí vás na hrudi? Nemusí to být jen nedostatkem fyzické kondice. Podobné příznaky s sebou může nést zvýšený krevní tlak v plicích neboli plicní hypertenze. A protože se projevy příliš neliší od řady dalších nemocí, lékaři volají po včasné diagnostice – ta může pacienty ochránit před vážnými zdravotními následky, nebo dokonce smrtí. Připomínají také, že se nemoc může objevit i u mladších pacientů, dokonce i u dětí. To byl případ i dnes 23letého Martina, který může žít poměrně běžný život díky hadičce v srdci.
Naslouchejte svým blízkým. Při mluvení si můžete všimnout příznaků vážné nemoci, líčí lékař
Demence je pro pacienta i jeho okolí zdrcující diagnózou. Nemoc, která ovlivňuje chování i mysl postiženého člověka, se navíc vyznačuje řadou příznaků. Některých si podle lékaře Henka Swanepoela mohou lidé všimnout už při naslouchání svému blízkému. Projevují se totiž při komunikaci. Pro web Mirror odborník na mozek hovořil o symptomech specifických pro frontotemporální demenci.
Bolest břicha, únava či hubnutí? Může jít o vážnější chorobu, Michaelu postihla už v dětství
Většina lidí příznaky, jakými jsou bolest břicha, časté průjmy či zácpy, hubnutí, únava a ztráta chuti k jídlu, nevnímá jako varovný signál. Takzvané idiopatické střevní záněty (IBD), nejčastěji v podobě Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy, ovšem sužují desítky tisíc Čechů. Lékaři IBD ročně diagnostikují zhruba 2500 lidem. Chronické střevní problémy postihují dospělé i děti. To byl případ Michaely, které kolitida zkomplikovala dospívání i mateřství. O zmíněné problematice na dubnovém kongresu v Praze diskutovaly stovky expertů.