Abrhám se bez Šafránkové utrápil, myslí si Krampol. Hvězdný pár prý nikdy neměl krizi

Josef Abrhám svou manželku Libuši Šafránkovou miloval nadevše

Zemřel herec Josef Abrhám

Svou milovanou manželku, herečku Libuši Šafránkovou, přežil Josef Abrhám o necelý jeden rok. Dlouho se přitom na jevišti míjeli a navzájem si vykali, pak však přeskočila jiskra, která vydržela až do konce jejich životů.

Když Šafránková, rodačka ze Šlapanic u Brna, přišla do Prahy, ujal se jí herecký kolega Pavel Landovský. Neměla kde bydlet, a tak jí – i s postranními úmysly – zajistil byt. „Byla to krásná ženská a nepamatuji si, že by se někomu u nás v divadle nelíbila. A tak, když mi řekla, že má problémy s bydlením, jsem ucítil svoji šanci. Který chlap by tohle neudělal?“ vzpomínal s úsměvem pro Lidové noviny.

Sladké odměny od půvabné herečky se ovšem nedočkal. „Pak jsem se dozvěděl, že se k ní nastěhoval Abrhám, a pěkně mě to nadzvedlo. Vždycky, když jsme se potkali, nezapomněl jsem mu říct, že by měl platit nájem,“ dodal.

Hvězdný herecký pár se poprvé střetl na jevišti Činoherního klubu. První rok se ale jen míjeli a neúčinkovali spolu v žádné hře. Jeden o druhém však moc dobře věděl a sympatie byly vzájemné. Tajně se na sebe chodívali dívat na představení. Josef Abrhám byl ale tehdy zadaný. Osm let žil se zpěvačkou a herečkou Naďou Urbánkovou.

„Nikdy jsme se sice nevzali, ale byl to jeden z nejdelších vztahů mého života a z mé strany určitě nejsilnější. Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně. On mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí. Jen na ten rozchod nerada vzpomínám,“ svěřila se deníku Blesk Urbánková.

Abrhám se s Šafránkovou potkali v roce 1972 a ještě o rok později, kdy účinkovali v inscenaci Poprask na laguně, si vykali. Nakonec se ale Abrhám odhodlal, rozešel se s Urbánkovou a pozval Šafránkovou na rande. Od té chvíle už spolu zůstali napořád. Do manželství vstoupili v roce 1976 a rok na to se jim narodil syn Josef.

Manželský slib plnili na sto procent

Postupem let vytvořili harmonický pár, který mnohé inspiroval. Nikdy prý nemuseli řešit žádnou manželskou krizi. Prožili spolu krásných pětačtyřicet let, byli na sobě závislí. Dokonce i filmové nabídky mnohokrát přijímali pouze v případě, pokud tam hrál i ten druhý.

Slib, ve zdraví i nemoci, v časech dobrých i zlých, který si dali, pro ně nebyl jen pouhou frází. Oba ho plnili na sto procent. Před lety, když Šafránková onemocněla rakovinou, Josef o ni pečoval s neskutečnou starostlivostí. Poté, co se naopak u něj objevily problémy se srdcem, byla to manželka, která ho držela nad vodou a podporovala ho.

Abrhám svou ženu přežil o pouhý jeden necelý rok. Jako by bez sebe nedokázali žít. „Asi se utrápil. Libuška byla prostě anděl,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Krampol.

Tagy: