Odmítali rozhovory a nechodili pro ceny. Proč se Abrhám a Šafránková stranili veřejnosti?

Zemřel herec Josef Abrhám

Televizní diváci je milovali, soukromí si před nimi ale Josef Abrhám s manželkou Libuší Šafránkovou pečlivě střežili. Rozhovory, které oba za svůj život poskytli, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, dokonce si často nepřišli vyzvednout ocenění za svou práci. Proč se dvojice tolik stranila veřejnosti?

Abrhám přežil svou manželku o necelý rok, zemřel v pondělí 16. května.

Když měl před třemi lety herec převzít na Slovensku od tehdejšího prezidenta Andreje Kisky státní vyznamenání za zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění, omluvil se. Jako důvod uvedl náhlé onemocnění a místo sebe vyslal svoji neteř.

Na chlup přesně se tak opakovala situace z roku 2015, kdy státní vyznamenání pro změnu v Čechách obdržela jeho manželka Libuše. I ona na slavnostní ceremoniál nepřišla a raději za sebe poslala svoji sestru Miroslavu. I tehdy bylo důvodem náhlé onemocnění. Žili jeden pro druhého a nechtěli být středem pozornosti.

Také svá významná životní jubilea slavili velmi skromně – v úzkém rodinném kruhu. Bylo tomu tak i v době, kdy Josefu Abrhámovi bylo osmdesát let. Tato číslovka pro něj byla nešťastná. Nikoliv kvůli věku, ale proto, že v osmdesáti zemřel jeho milovaný otec, o kterého se do poslední chvíle vzorně staral. „Byl dlouho vážně nemocný a byla přede mnou doba, kdy potřeboval každodenní servis,“ svěřil se herec v dokumentu Neobyčejné životy.

Kvůli tomu tehdy zrušil i plánované natáčení filmu Konec starých časů režiséra Jiřího Menzela, kde měl ztvárnit hlavní roli. Chtěl zůstat s umírajícím otcem, být mu nablízku až do poslední chvíle. „Umění nesmí škodit životu. To teda ne. To je potom fanatismus, to už je hysterie, a to nemá smysl,“ vysvětloval Josef Abrhám.

„Měli jsme točit v létě, Pepa si pro postavu nechal narůst plnovous, ale jednoho večera, před začátkem prázdnin u nás doma zazvonil, byl oholený a oznámil mi, že film točit nebude. Že už hrát nechce, že nechce dělat vůbec nic. Byl v ty dny v hluboké krizi a já se rozhodl, že na něj počkám a natáčení odložím,“ zavzpomínal režisér Jiří Menzel. Vyplatilo se. Josef Abrhám ve filmu Konec starých časů byl, jako vždycky, bezkonkurenční.

Tagy: