Vzbouzím závist. Mám starobní důchod i prospěchové stipendium, prozradil textař Horáček

Oblíbený textař Michal Horáček v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS zavzpomínal na své mládí a promluvil i o studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tam se totiž coby student vrátil před třemi roky. Horáček v rozhovoru s moderátorkou Radkou Červinkovou také přiznal, že dodnes považuje létání do ciziny za privilegium a životní štěstí, kterého se mu dřív nedostávalo.

„Moje maminka, tatínek i prarodiče. Všichni měli akademické tituly a já jsem byl dlouho první z rodiny, kdo ten titul neměl. Cítil jsem to jako závazek a nechtěl jsem být černou ovcí. Problém byl, že jsem docela dlouho žil v jiném čase, než moji předci – v době komunismu. Bylo těžké studovat po začátku normalizace něco, co by nebylo v humanitních oborech a ovlivněno marxisticko-leninskou filozofií. Nechtělo se mi do toho, protože jsem to považoval za nikoli úplně skutečné vzdělání,“ řekl na úvod Horáček.

Vše se změnilo po sametové revoluci v roce 1989. „Jakmile se otevřely možnosti, tak sice jsem byl už v pokročilejším věku než obvykle bývají studenti vysokých škol, ale přesto jsem později šel studovat na fakultu humanitních studií a v 59 letech jsem dosáhl doktorátu,“ řekl bývalý prezidentský kandidát a pochlubil se zprávou, že je z něj opět student.

„Jsem studentem dějin umění. Docházím na regulérní denní studium a půvabné je, že jsem nejenže mnohem starší než studenti, ale i profesoři. Pouze jedna paní profesorka je o něco málo pokročilejšího věku, tak ta mi to kazí,“ řekl 70letý Horáček. „A přestože vím, že tím vzbudím závist, tak se nemůžu nepochlubit, že mám starobní důchod, ale také prospěchové stipendium,“ doplnil s úsměvem.

Známý textař v pořadu Povídej vzpomněl i na svá studia žurnalistiky. „Na školu jsem nastoupil v roce 1969, kdy ještě nebyla normalizace. Se začátkem normalizace se to na škole výrazně změnilo. Absolvoval jsem sedm nebo osm semestrů. Měli jsme předměty jako politická ekonomie či dějiny mezinárodního dělnického hnutí a další nesmysly. Nebylo to to, co jsem očekával,“ prozradil Horáček s tím, že ho z fakulty začátkem 70. let vyloučili kvůli zfalšovanému razítku na výjezdní doložce pro cestu do Spojených států.

„Vždycky jsem toužil překonávat okolnosti. Do Ameriky jsem chtěl hlavně proto, že tenkrát to nebylo vůbec možné. Touha, překonat tuhle překážku, byla ve mně natolik usazená, že ještě dnes, kdykoliv odlétám z Ruzyně a ocitnu se v jiné zemi, pořád to považuji za velké privilegium a životní štěstí. A chtěl bych říct každému, kdo tuto skutečnost považuje za samozřejmost, že to tak není. Prožil jsem většinu života v předchozím systému, který byl nepřátelský vůči svým lidem i svobodám,“ uzavřel Horáček.

Celý rozhovor sledujte v pořadu Povídej v neděli 8. ledna 2023 od 21:25 na CNN Prima NEWS.

Tagy: