reklama
CNN Prima News básník

básník

Výpis příspěvků ke štítku „básník“

Nesnášel konzumní blbství a Ježíše nazval ču*ákem. Od Magorovy smrti uplynulo 10 let

9. listopadu 2021 14:55

Tohle si mohl dovolit jen Ivan Martin Jirous zvaný Magor, nikomu jinému by to katolická církev neodpustila. „Pochválen buď největší ču*ák Ježíš Kristus,“ prohlásil jednou při mši svaté na undergroundovém festivalu v Trutnově. A farář Ladislav Heryán tuhle historku odvážně připomněl před deseti lety během Jirousova pohřbu. Magor církev neurazil, jako hluboce věřící jen kléru vyčetl jeho přešlapy. Zemřel 9. listopadu 2011.

Roušky a rozestupy na koncertech nedávají smysl, říká Ledecký. Proč začal psát básně?

11. června 2021 13:49

Zpěvák a skladatel Janek Ledecký doufá, že se v červenci vrátí koncerty zpět do normálu. „Ačkoliv se mohly pořádat už od konce května, lidé nemají chuť sedět na koncertě v rouškách a rozestupech,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Rozpovídal se také o své básnické knížce Verše potrhlé, které mu namluvili herci jako Marek Eben nebo Jakub Prachař.

Na tátu nezbyl ventilátor. Kdyby dostal vakcínu včas, neumřel by, říká syn Vodňanského

26. března 2021 12:45

Největší chybou osudu bylo, že se Jan Vodňanský nemohl nechat očkovat. Tak zní slova jeho syna Tomáše Vodňanského o nešťastné shodě náhod v rozhovoru pro Český rozhlas. Právě v den, kdy se měl slavný písničkář naočkovat, lékaři zjistili, že je na covid pozitivní. „Kdyby byl naočkován o dva týdny dříve, tak se to nemuselo stát. Vakcínu nedostal včas,“ míní Vodňanský mladší. Přiznal i to, že na jeho otce v nemocnici nezbylo ani volné lůžko s ventilátorem. Řekl však, že ze smrti písničkáře nikoho neobviňuje.

Zemřel humorista, zpěvák a básník Jan Vodňanský. Bylo mu 79 let, podlehl covidu

11. března 2021 07:59
Aktualizováno

Ve věku 79 let zemřel ve středu humorista, básník a zpěvák Jan Vodňanský. Příčinou jeho úmrtí byl COVID-19, řekl syn zesnulého Tomáš Vodňanský. Jan Vodňanský tvořil dlouhá léta autorskou dvojici s hudebníkem Petrem Skoumalem. „Pro kulturu je to velká ztráta,“ reagoval pro CNN Prima NEWS ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Zemřel básník Lawrence Ferlinghetti. Nejslavnějšímu beatníkovi bylo 101 let

23. února 2021 22:00

Ve věku 101 let zemřel ve svém domově v San Francisku básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti. O pondělním skonu umělce v úterý informoval list The Washington Post s odvoláním na jeho syna Lorenza. Ten za příčinu označil onemocnění plic. Média nespojují úmrtí s pandemií COVID-19. Ferlinghetti je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků. Sám se tomuto označení ale vyhýbal.

Pacient nepočká jako převodovka v autě, říká kardiochirurg o omezování operací

5. listopadu 2020 06:48

Radovan Jursa pracuje přes dvacet let jako kardiochirurg ve Fakultní nemocnici Ostrava, zároveň je ale i ceněným básníkem. „Nevidím rozdíl mezi vzlétnutím helikoptéry a anděla,“ přemítá v jedné básni. Aktuálně dál operuje pacienty v ohrožení života, mrzí ho však, že pandemie omezuje plánované operace i transplantace, kterými se rovněž zabývá.

Zemřel básník Zeno Kaprál, jeden z hlavních představitelů brněnské bohémy

26. října 2020 20:23

Ve věku 79 let zemřel v pondělí brněnský básník a scenárista Zeno Kaprál. Pro ČTK to uvedla jeho dcera, spisovatelka Dora Kaprálová. Básník narozený 19. října 1941 patřil k hlavním osobnostem brněnské bohémy šedesátých let. Vystřídal mnoho profesí, pracoval jako vychovatel v polepšovně, knihovník, zeměměřič, redaktor nebo pojišťovací agent.

Od hypnózy k levobočkovi. Jaký opravdu byl básník a milovník žen Vítězslav Nezval?

26. května 2020 09:02

Díky svému postavení mezi tehdejší uměleckou smetánkou, básnickému střevu a temperamentní povaze si Vítězslav Nezval pouhým zarecitováním jediného verše dokázal získat nespočet mladých dam. S jednou byl ženatý, těch vedlejších bylo ale daleko více. Jaký osobní život vedla vůdčí osobnost českého surrealismu, jež se narodila před 120 lety?

reklama