CNN Prima News básník

básník

Výpis příspěvků ke štítku „básník“

REPORTÁŽ: U hrobu básníka Wolkera 100 let od pohřbu. Tady mu zmrzlo srdce, líčila jeho matka

Do hrobu ho spustili před pátou odpoledne, v sobotu 5. ledna 1924. Pohřeb spisovatele Jiřího Wolkera v moravském Prostějově tehdy doprovázely teploty hluboko pod nulou. „Za třeskutého mrazu, kdy pod kroky chodců praskal zledovělý sníh a slzy v očích na víčka přimrzaly,“ líčila počasí během obřadu básníkova matka Zdena. O 100 let později ukazuje teploměr 9 stupňů nad bodem mrazu a svítí slunce.

Vzbouzím závist. Mám starobní důchod i prospěchové stipendium, prozradil textař Horáček

Oblíbený textař Michal Horáček v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS zavzpomínal na své mládí a promluvil i o studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tam se totiž coby student vrátil před třemi roky. Horáček v rozhovoru s moderátorkou Radkou Červinkovou také přiznal, že dodnes považuje létání do ciziny za privilegium a životní štěstí, kterého se mu dřív nedostávalo.

Vězení za pár banálních veršů. Básník rozčílil Putinovu justiční mašinerii, hrozí mu tvrdý trest

Až sedm let za mřížemi hrozí ruskému básníkovi Arťomovi Kamardinovi, kterého ve čtvrtek vyšetřovatelé obvinili z podněcování nenávisti proti sociální skupině účastníků bojových operací na východě Ukrajiny a také z vyzývání k činnosti zaměřené proti bezpečnosti státu. Oznámil to advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov.

Sbohem a šáteček. Zeman se rozloučil textem básníka, kterého citoval už dříve. Slova změnil

Sbohem a šáteček. Nejen těmito slovy zakončil prezident Miloš Zeman svůj desátý a poslední vánoční projev ve funkci hlavy státu. Citoval tak slavného českého básníka, spisovatele a překladatele Vítězslava Nezvala, a nikoliv poprvé. Konkrétní úryvek z básně Sbohem a šáteček ale v Zemanově pondělním televizním vystoupení nezazněl úplně přesně. Jaká slova prezident pozměnil?

Nesnášel konzumní blbství a Ježíše nazval ču*ákem. Od Magorovy smrti uplynulo 10 let

Tohle si mohl dovolit jen Ivan Martin Jirous zvaný Magor, nikomu jinému by to katolická církev neodpustila. „Pochválen buď největší ču*ák Ježíš Kristus,“ prohlásil jednou při mši svaté na undergroundovém festivalu v Trutnově. A farář Ladislav Heryán tuhle historku odvážně připomněl před deseti lety během Jirousova pohřbu. Magor církev neurazil, jako hluboce věřící jen kléru vyčetl jeho přešlapy. Zemřel 9. listopadu 2011.

Roušky a rozestupy na koncertech nedávají smysl, říká Ledecký. Proč začal psát básně?

Zpěvák a skladatel Janek Ledecký doufá, že se v červenci vrátí koncerty zpět do normálu. „Ačkoliv se mohly pořádat už od konce května, lidé nemají chuť sedět na koncertě v rouškách a rozestupech,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Rozpovídal se také o své básnické knížce Verše potrhlé, které mu namluvili herci jako Marek Eben nebo Jakub Prachař.

Na tátu nezbyl ventilátor. Kdyby dostal vakcínu včas, neumřel by, říká syn Vodňanského

Největší chybou osudu bylo, že se Jan Vodňanský nemohl nechat očkovat. Tak zní slova jeho syna Tomáše Vodňanského o nešťastné shodě náhod v rozhovoru pro Český rozhlas. Právě v den, kdy se měl slavný písničkář naočkovat, lékaři zjistili, že je na covid pozitivní. „Kdyby byl naočkován o dva týdny dříve, tak se to nemuselo stát. Vakcínu nedostal včas,“ míní Vodňanský mladší. Přiznal i to, že na jeho otce v nemocnici nezbylo ani volné lůžko s ventilátorem. Řekl však, že ze smrti písničkáře nikoho neobviňuje.