CNN Prima News básník

básník

Výpis příspěvků ke štítku „básník“

Vzbouzím závist. Mám starobní důchod i prospěchové stipendium, prozradil textař Horáček

6. ledna 2023 20:38

Oblíbený textař Michal Horáček v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS zavzpomínal na své mládí a promluvil i o studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tam se totiž coby student vrátil před třemi roky. Horáček v rozhovoru s moderátorkou Radkou Červinkovou také přiznal, že dodnes považuje létání do ciziny za privilegium a životní štěstí, kterého se mu dřív nedostávalo.

Sbohem a šáteček. Zeman se rozloučil textem básníka, kterého citoval už dříve. Slova změnil

26. prosince 2022 18:52

Sbohem a šáteček. Nejen těmito slovy zakončil prezident Miloš Zeman svůj desátý a poslední vánoční projev ve funkci hlavy státu. Citoval tak slavného českého básníka, spisovatele a překladatele Vítězslava Nezvala, a nikoliv poprvé. Konkrétní úryvek z básně Sbohem a šáteček ale v Zemanově pondělním televizním vystoupení nezazněl úplně přesně. Jaká slova prezident pozměnil?

Nesnášel konzumní blbství a Ježíše nazval ču*ákem. Od Magorovy smrti uplynulo 10 let

9. listopadu 2021 14:55

Tohle si mohl dovolit jen Ivan Martin Jirous zvaný Magor, nikomu jinému by to katolická církev neodpustila. „Pochválen buď největší ču*ák Ježíš Kristus,“ prohlásil jednou při mši svaté na undergroundovém festivalu v Trutnově. A farář Ladislav Heryán tuhle historku odvážně připomněl před deseti lety během Jirousova pohřbu. Magor církev neurazil, jako hluboce věřící jen kléru vyčetl jeho přešlapy. Zemřel 9. listopadu 2011.

Roušky a rozestupy na koncertech nedávají smysl, říká Ledecký. Proč začal psát básně?

11. června 2021 13:49

Zpěvák a skladatel Janek Ledecký doufá, že se v červenci vrátí koncerty zpět do normálu. „Ačkoliv se mohly pořádat už od konce května, lidé nemají chuť sedět na koncertě v rouškách a rozestupech,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Rozpovídal se také o své básnické knížce Verše potrhlé, které mu namluvili herci jako Marek Eben nebo Jakub Prachař.

Na tátu nezbyl ventilátor. Kdyby dostal vakcínu včas, neumřel by, říká syn Vodňanského

26. března 2021 12:45

Největší chybou osudu bylo, že se Jan Vodňanský nemohl nechat očkovat. Tak zní slova jeho syna Tomáše Vodňanského o nešťastné shodě náhod v rozhovoru pro Český rozhlas. Právě v den, kdy se měl slavný písničkář naočkovat, lékaři zjistili, že je na covid pozitivní. „Kdyby byl naočkován o dva týdny dříve, tak se to nemuselo stát. Vakcínu nedostal včas,“ míní Vodňanský mladší. Přiznal i to, že na jeho otce v nemocnici nezbylo ani volné lůžko s ventilátorem. Řekl však, že ze smrti písničkáře nikoho neobviňuje.

Zemřel humorista, zpěvák a básník Jan Vodňanský. Bylo mu 79 let, podlehl covidu

11. března 2021 07:59
Aktualizováno

Ve věku 79 let zemřel ve středu humorista, básník a zpěvák Jan Vodňanský. Příčinou jeho úmrtí byl COVID-19, řekl syn zesnulého Tomáš Vodňanský. Jan Vodňanský tvořil dlouhá léta autorskou dvojici s hudebníkem Petrem Skoumalem. „Pro kulturu je to velká ztráta,“ reagoval pro CNN Prima NEWS ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Zemřel básník Lawrence Ferlinghetti. Nejslavnějšímu beatníkovi bylo 101 let

23. února 2021 22:00

Ve věku 101 let zemřel ve svém domově v San Francisku básník, nakladatel, malíř a politický aktivista Lawrence Ferlinghetti. O pondělním skonu umělce v úterý informoval list The Washington Post s odvoláním na jeho syna Lorenza. Ten za příčinu označil onemocnění plic. Média nespojují úmrtí s pandemií COVID-19. Ferlinghetti je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků. Sám se tomuto označení ale vyhýbal.

Pacient nepočká jako převodovka v autě, říká kardiochirurg o omezování operací

5. listopadu 2020 06:48

Radovan Jursa pracuje přes dvacet let jako kardiochirurg ve Fakultní nemocnici Ostrava, zároveň je ale i ceněným básníkem. „Nevidím rozdíl mezi vzlétnutím helikoptéry a anděla,“ přemítá v jedné básni. Aktuálně dál operuje pacienty v ohrožení života, mrzí ho však, že pandemie omezuje plánované operace i transplantace, kterými se rovněž zabývá.