Smutný osud Kateřiny Macháčkové. Otec skončil v blázinci, matka ji nutila k potratu

Nestárnoucí herečka a dabérka Kateřina Macháčková, která 30. listopadu oslavila třiasedmdesáté narozeniny, o sobě říká, že její život není úplně veselý, ale odehrává se v groteskovitých situacích. Zažila mnoho zlého, přesto se snaží brát všechno s humorem.

Prvním manželem Kateřiny Macháčkové byl herec Petr Svojtka. Prožívali spolu studentskou lásku. Ve třetím ročníku DAMU otěhotněla a její matka po ní chtěla, aby si dítě nechala vzít. Neuposlechla, a tak musela z domu. Přestože jim manželství vydrželo jeden rok a měli spolu syna Petra, Svojtku dodnes bere jako  svého osudového muže.

Život její první velké lásky vyhasl za velmi tragických okolností. Když se v noci vracel z divadelního baru v Národním divadle, rozhodl se, že se sveze noční tramvají na spřáhlech mezi spojenými vozy. Neudržel však balanc, spadl a mnohatunový kolos ho usmýkal a rozdrtil. Bylo mu pouhých pětatřicet let.

Lásku už nehledá. Vykládá si karty

Z druhého manželství s režisérem Ivanem Zmatlíkem, synem ilustrátorky Heleny Zmatlíkové, má dceru Helenu. O tom, proč jí ani jeden ze vztahů nevyšel, má s odstupem let jasno. Tvrdí, že v prvním případě byla na manželství nedospělá. Ve druhém pak zahlcena prací a povinnostmi.

Od té doby je sama a lásku nehledá. Nestěžuje si, žije spokojeným životem, mezi její velké záliby patří například výklad karet. Dříve navštěvovala profesionálky, dnes už si na řadu otázek umí prostřednictvím barevných obrázků odpovědět sama.

S otcem měla problematický vztah

Se svým otcem, hercem a režisérem Miroslavem Macháčkem, vedla velmi komplikovaný vztah a dlouho k sobě hledali cestu. Po jeho smrti o něm napsala knihu. „Byl to člověk, který se nejvíce trápil sám se sebou. Velký umělec, který pro svou práci žil. Když jsem se pak začala probírat věcmi po tátovi, našla jsem i jeho deník z blázince. On byl tři měsíce hospitalizován v Bohnicích, když ho chtěli vyhodit z Národního divadla, tak jako součást terapie psal deník. Takže vznikl takový dokumentární popis čtyř měsíců jeho života,“ přiblížila deníku Aha! Kateřina Macháčková.

Motivaci pro psaní měla velkou. „Vlastně jsem pátrala po tom, jaký měl ke mně vztah. Po rozchodu rodičů jsme se úplně pravidelně nestýkali. Ale když jsem se dostala na DAMU, tak si všichni mysleli, že jsem se tam dostala z protekce, ale tak to opravdu nebylo a je to omyl. V pozdějším věku jsme se pak vídali častěji. On třeba všechny věci, které jsem natočila nebo hrála v divadle, viděl. Byl to pro mne velký učitel. Měl ke mně velmi úzký vztah. Nedával to sice najevo, ale poznala jsem to a jsem za to ráda,“ dodala herečka.

Tagy: